Dağlık Karabağ’da oldubittiye sessiz kalamayız

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu Dağlık Karabağ’da yapılan skandal seçimi TBMM gündemine taşıdı.

banner311
Dağlık Karabağ’da oldubittiye sessiz kalamayız

Bilindiği gibi sözde seçimlerde seçildiğini zanneden sözde cumhurbaşkanının 21 Mayısta yemin ederek göreve başladığı belirten Hayrettin Nuhoğlu Gerek Bakü'nün gerekse Ankara'nın bu oldubittiye en sert tepkiyi göstermediklerini hatırlatarak AKP Hükümetinin dış politikada tutarlı ve dik bir duruşunun olmadığının ifade etti.

Dağlık Karabağ bölgesinin tarihi süreci hakkında bilgi veren Hayrettin Nuhoğlu 25-26 Şubat 1992'de Rus destekli Ermeniler tarafından gerçekleştirilen ve 613 sivilin öldürüldüğü, 1275 kişinin rehin alındığı, 487 kişinin ağır yaralandığı, 150 kişiden ise bir daha haber alınamayan Hocalı Katliamı sonrasında Dünya kamuoyunun tepkisiyle sorunun uluslararası boyut kazandığını belirterek AGİT ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından alınan kararlar ile bölgenin Azerbaycan toprağı ilan edildiğini hatırlattı.

NE BAKÜ NE ANKARA GEREKEN TEPKİYİ GÖSTERMEDİ!

Geçmişten günümüze sözde Ermeni soykırımı yalanlarıyla Ermeni diasporasının yürüttüğü Türk düşmanlığının yanı sıra Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan yapay bir Karabağ devletiyle yeni kışkırtmalara neden olacak girişimlerde bulunduğunun altını çizen Nuhoğlu; “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını, AGİT ilkelerini ve uluslararası hukuku açıkça ihlal eden sözde yönetimin kendisini devlet olarak ilan etmesinin yanı sıra sözde cumhurbaşkanı seçimi yaparak 21 Mayıs 2020 tarihinde yemin töreni gerçekleştirmesine tüm dünyanın sessiz kalması AKP Hükûmetinin dış politikada tutarlı ve dik bir duruşunun olmadığının göstergesidir. Gerek Bakü'nün gerekse Ankara'nın bu oldubittiye en sert tepkiyi göstermelerini beklerdik. Ne yazık ki bu tepki hâlâ yok. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunları daha da tırmandıracak olan bu girişim uluslararası kuruluşların almış olduğu kararları hiçe saymaktır” diyerek Bakü ve Ankara’yı tepkisizlikle suçladı.

KARABAĞ TÜRK YURDUDUR

Başta Rusya, ABD ve Fransa olmak üzere Ermeni politikalarına destek verenleri şiddetle kınayan Nuhoğlu “bu uyduruk seçim sonrasında görevli olduğunu zanneden sözde yönetime buradan hatırlatmak istiyorum ki Karabağ, Türk yurdudur ve ilelebet Türk yurdu olarak kalacaktır. Bilinmelidir ki Ermeniler bölgede rahat yaşamak istiyorlarsa Ermenistan, işgal etmiş olduğu Azerbaycan topraklarını kayıtsız şartsız terk etmek zorundadır.” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.