Deniz Baykal meclise gelmeyecek, peki ilk oturumu kim yönetecek?

TBMM'de yeni dönemin açılışını yapacak isim olarak belirlenen Deniz Baykal'ın kararını değiştirdiği bildirildi.

Deniz Baykal meclise gelmeyecek, peki ilk oturumu kim yönetecek?

Pazar günü TBMM açılışını yönetmesi beklenen Deniz Baykal kararını değiştirdi. Meclis'in açılışta ilk oturumunu İYİ Parti'li Durmuş Yılmaz yönetecek.

Merkez Bankası'nın eski başkanı olan 1947 doğumlu Yılmaz en yaşlı üye sıfatıyla 8 Temmuz'daki oturumda açılışı yapacak.

Daha önce Deniz Baykal'ın açılış oturumunda yer alması bekleniyordu.

YENİ MECLİS BAŞKANI KİM OLACAK?

Öte yandan partiler yemin töreninin ardından TBMM Başkanlığı için aday belirleme çalışmalarına başlayacak. TBMM'de 26.Dönem TBMM Başkanlığı görevini AK Partili İsmail Kahraman yürütmüştü. Kahraman yeni dönemde aday olmazken, AK Parti'de Başbakan Yıldırım'ın Meclis Başkanlığı için adı sıkça telaffuz ediliyor.

DURMUŞ YILMAZ KİMDİR?

Durmuş Yılmaz 1947 senesinde Uşak'ın Eşme ilçesine bağlı Karacaömerli köyünde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini memleketinde okuyan Yılmaz, lise eğitimini Ankara Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi'nde tamamladı.

Lise mezuniyetinin ardından 3 sene Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimine devam etti. 1970 senesinde Millî Eğitim Bakanlığının açmış olduğu Devlet Bursu sınavını kazandı ve Ticaret Bakanlığı adına iktisat öğrenimi için İngiltere'ye gönderildi.

City University of London'da ekonomi dalında lisans, University College, University of London'da lisans üstü eğitim gördü. 1980 senesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kambiyo Genel Müdürlüğünde göreve başladı.

18 Nisan 2006 - 18 Nisan 2011 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı oldu.

7 Haziran 2015 - 1 Kasım 2015 tarihleri arasında da MHP'den 25. Dönem Uşak Milletvekili oldu.

2017 senesinin Ekim ayında, Meral Akşener'in yeni partisi İyi Parti'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 17:54

Alp Kılıç

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
murat
murat - 2 yıl Önce

yaa tamam deniz baykal ın chp ye emeği geçmiştir amma adam rahatsız yaşı ilerledi ve ne mantığı var peki vekilliğe aday göstermeye. ölene kadar mı aday gösterilecek.

Mehmet Özdemir
Mehmet Özdemir - 2 yıl Önce

Allah yar ve yardımcınız olsun

Kazım
Kazım - 8 ay Önce

Ne onu seçene nede vatana bundan sora bir yararı olmaz çekil köşene ne diye aday oluyorsun hangi mantıkla aday gösteriliyor meclise dahi uğramıyacak her ay tıkır tıkır parasını alacak bu resmi soygun değilde ne sonra başkasına hırsız de olur Allah vermiş bir rahatsızlık ağrısız sızısıs Allah uzun ömür versin otur evinde ailenle meşkul ol.Ama suç hırsızlığa alışmış chp nin bir taktiği