Dışişleri’nden AB Genel İşler Konseyi kararına tepki

banner155

Dışişleri Bakanlığından Avrupa Birliği Genel İşler Konseyinde Türkiye’ye yönelik alınan karara ilişkin yapılan açıklamada, “Alınan kararların ülkemize ilişkin bölümü bir kez daha AB’nin ülkemize karşı önyargılı ve hakkaniyetle bağdaşmayan tutumunu yansıtmaktadır” denildi.

Dışişleri’nden AB Genel İşler Konseyi kararına tepki
banner170

Dışişleri Bakanlığından Avrupa Birliği Genel İşler Konseyinin 26 Haziran’da gerçekleştirilen toplantısında alınan kararlar hakkında yapılan açıklama şöyle:

“Alınan kararların ülkemize ilişkin bölümü bir kez daha AB’nin ülkemize karşı önyargılı ve hakkaniyetle bağdaşmayan tutumunu yansıtmaktadır. Söz konusu kararlarda ülkemizin adaylık statüsüne halel getirilmemekle birlikte ‘AB genişlemesi’ bahsinde katılım sürecimizin devamının anlamsız bir sebep-sonuç ilişkisi içinde yeni koşullara bağlanmasını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Öte yandan, hem ülkemizin hem de AB’nin çıkarlarına hizmet edecek olan Gümrük Birliği güncellemesinin de şartlara bağlanmasını anlamak mümkün değildir. AB’nin Türkiye’ye adil ve dürüst davranmadığı bir kez daha görülmüştür. AB’nin söz konusu tutumuna rağmen süreçten uzaklaşanın ülkemiz olduğunu ileri sürmek ikiyüzlülük ve tutarsızlıktır.”

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151