Diyanet İşleri Başkanı Erbaş"1002 müftülüğümüz var"

Diyanet İşler Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Giresun’un Bulancak ilçesinde müftülük hizmet binası açılışına katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş"1002 müftülüğümüz var"

36. İl Müftüleri İstişare Toplantısı için Ordu’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bulancak ilçesinde yapımı tamamlanan Bulancak İlçe Müftülüğü Binası’nın açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Erbaş’ın yanı sıra Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları Milletvekilleri Sabri Öztürk, Kadir Aydın, İl Müftüsü Muhittin Oral ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Peygamber Efendimiz diyanet işlerini Mescid-i Nebeviden yönetti, biz bugün müftülüklerden yönetiyoruz” diyerek müftülüklerin önemine dikkat çekti.

Yeni binada nice hayırlı hizmetler yapılacağını belirten Erbaş, “Biz ilim adamları olarak, hocalar olarak peygamber efendimizin nasıl ki varisiyiz, müftülüklerimiz de Mescid-i Nebevi’nin varisi onun için burada nice hayırlı hizmetler yapılacak. Dini mübini İslam’ın hem hizmeti, hem eğitimi noktasında hademe-i hayrat dediğimiz kardeşlerimizin daha nitelikli çalışması, daha güzel işler yapması için çok önemli bir binadır müftülük hizmet binası” dedi.

“Değerli kardeşlerim insan, mekan, imkan diye sırlanan üç kavram vardır” diyen Erbaş, şöyle devam etti:

“İnsan önce geliyor onun için mekan ve imkan gerekiyor işte mekan, işte imkan hepsi insan için, hepsi çocuklarımız için, hepsi gençlerimiz için. Camilerimize daha iyi daha nitelikli hizmetler götürebilmek için müftülüklerimizin bu açıdan çok büyük önemi var.”

“BİN İKİ MÜFTÜLÜĞÜMÜZ VAR”

Yurt dışından ziyaret için gelen heyetlere Diyanet İşleri Başkanlığını tanıttıklarının aktaran Erbaş, “Anlattığımda hayranlıkla dinliyorlar. Diyorum ki, ‘Bizim ülkemizde önceden bin müftülüğümüz vardı şimdi iki ilçemiz daha kuruldu bin iki müftülüğümüz var’ diyorum şaşırıyorlar ve bu kadar müftünün olduğu bir ülke ilelebet payidar olur inşallah diye dua ediyorlar. Ülkemizin, vatanımızın tarih boyunca hem medeniyetimizin gelişmesinde ilim, irfan, bilgi ve hikmet üretiminde müftülerimizin büyük katkıları olmuş. Sadece bu konuda değil, ‘Sarıklı mücahitler’ diye bir kitap var tavsiye ederim okuyunuz. Sarıklı mücahitler her zaman en zor zamanlarımızda, kurtuluş savaşında, Çanakkale’, Malazgirt’te, Sarıkamış’ta her yerde vatanın kurtuluşunda da milletimizin hep önünde olmuşlardır. Her ilimizin, her beldemizin müftüsü milletimizin önünde olmuş ve kurtuluşumuz için gayret etmişlerdir” ifadelerini kullandı.

Hayır, yapma konusuna da dikkat çeken Prof. Dr. Ali Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değerli kardeşlerim sizlere bir hadisi şerifi paylaşarak sözlerimi sonlandırmak istiyorum. Bu hadisi şerifi iyi anlarsak sizlerde hayırlı hizmetler yapma konusunda alacağımız yeterince mesaj olduğunu düşünüyorum. Efendimiz aleyhissalatü vesselam buyuruyor ki, ’İnsanlar öldüğü zaman amel defteri kapanır ama üç kişinin amel defteri kapanmaz. Bunlardan birisi hayırlı evlat yetiştiren anne babalar. İkincisi ilminden istifade edilen alimler. Üçüncüsü sadaka-i cariye sahibi Müslümanlar.’ işte burada bir sadaka-i cariye yükselmiş durumda. Allah hepsinden razı olsun.”

Konuşmanın ardından protokol üyeleri ile açılışı yapan Erbaş, ardından bir başka program için Ordu’ya hareket etti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 32 metre kubbe yüksekliği ile Karadeniz Bölgesi’nde tek olan, 4 bin 500 metrekare alan üzerine inşa edilen, 70 metre minare yüksekliği ve kapalı alanda bin 800, açık alanla birlikte ise yaklaşık 3 bin 500 kişilik kapasitesi bulunan Altınordu Akyazı Uhut Camisi’nin açılışına katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Ordu’da güzel bir mabedi açmanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi. İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’un, İstiklal Marşı içerisinde yer verdiği mısralara değinen Erbaş, "Rabbimize duamız şudur ki, mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değmesin inşallah. Şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımız hiçbir zaman dinmesin. Bayrağımız inmesin. Bunlar bizim en önemli değerlerimiz. Dünyanın neresine gidersek gidelim, bir minare gördüğümüz zaman, içimiz rahatlıyor” dedi.

“CAMİLER, YURT DIŞINDA İNSANLARIMIZIN YUVALARI OLMUŞTUR”

İki hafta önce Yeni Zelenda’da saldırıya uğrayan iki camide şehit olanların yakınlarını ve yaralı olanları ziyaret ettiğini, camilere yapılan saldırıları kınadığını belirten Erbaş, “Oradaki camilerin nasıl müminleri kendi içerisinde topladığını gördüm. Avustralya’da bizim 150 bin kadar insanımız var. Avustralya’da ve yurt dışında nerede olursak olalım bizim insanlarımızın bulunduğu yerlerde camilerimiz, evlerden sonra yuvaları olmuştur milletimizin, çocuklarımızın ve gençlerimizin yuvarları olmuştur. Orada neşeyi ve huzuru bulan insanlar gördüm, bu bizi çok mutlu ediyor” diye konuştu.

“ÜLKEMİZDE BULUNAN 90 BİN CAMİYİ İNŞALLAH OKUL HALİNE GETİRELİM"

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, camilerin sadece namaz kılınan mekanlar olarak kalmaması ve camilerde dini eğitimlerin verilmesi adına ‘Cami Dersleri’ başlığı altında proje yürütüldüğünü ifade ederek, “İnşallah ülkemizde sayıları şu an 90 bin olan camilerimizi istiyoruz ki bir mektep haline, bir okul haline getirelim. Bu kadar emek sadece namaz kılınıp da insanlar dağılsın diye verilmiş olmasın. Camimizin içinde ilmihal, Kur’an, tefsir, hadis dersi bütün ülkemiz camilerinde bu derslerin yapılmasını gerçekleştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“İLK AYETLERDEN İLHAM ALARAK, ÇOCUKLARIMIZ ELİNDEN KALEM VE KİTAP DÜŞMEMESİ LAZIM”

“Şimdi imamlarımıza, ülkemiz genelinde 150-160 bini bulan görevlilerimize diyorum ki, camilerimiz bir mektep olsun” diyen Erbaş, "Camilerimizde milletimizin kendilerini, çocuklarını, gençlerini eğitelim, ilim irfan, bilgi, hikmet ile donatalım. Diyorum. İnşallah bununla ilgili çalışmalarımız ‘Cami Dersleri’ başlığı altında devam ediyor. Hem okullarımızda hem de camilerimizde Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetinde Rabbimiz okumamızı istiyor. İlimden irfandan öğrenmek ve öğretmekten bahsediyor. Bu ayetlerden ilham alarak diyorum ki, bu medeniyetin çocuklarının elinden kitabın ve kalemin düşmemesi lazım. Çünkü ilk gelen ayetler, okumaktan, öğrenmekten ve öğretmekten bahsediyor" dedi.

Cami açılış programına ayrıca, Ordu Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşcı, MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ordu Müftüsü Mürsel Öztürk, diğer protokol üyeleri ve çok sayıda ilgili katıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 16:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Paramiliter Türk
Paramiliter Türk - 2 ay Önce

1002 Tane, İl+ilçe var mıymış ülkede.
ayrıca "sarıklı mücahitler" kitabı Kadir mısıroğlunun kitabı.
onu tavsiye ediyor demek...

SIRADAKİ HABER