Diyanet’ten skandal cümleler: Üvey torunla evlilik helal!

Türkiye Diyanet Vakfı’nca hazırlanan İslam Ansiklopedisi’nde skandal ifadelerin yer aldığı görüldü. Diyanet, bir kadının boşandığı erkekten olan kızının, yeni evlendiği kişinin babasına haram olmadığı ifade edildi.

banner311
Diyanet’ten skandal cümleler: Üvey torunla evlilik helal!

“Babanın dokuz yaşından büyük kızına şehvet duyması haramlık oluşturmaz” açıklamasıyla bilinen Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Türkiye Diyanet Vakfı’nca hazırlanan İslam Ansiklopedisi’nde skandal ifadeler gördüldü.

İSLAM HUKUKUNDA HELAL-HARAM

Sayıştay’ın denetimi dışı bırakılan  Türkiye Diyanet Vakfı’nca 2009 yılında basılan İslam Ansiklopedisi, güncellenerek dijital ortama aktarıldı. Ansiklopedinin 37’nci cildinde yer verilen, ‘Sıhriyet’ maddesi, hazırlanan internet sitesinde de kendine yer buldu. Evlilik nedeniyle oluşacak akrabalık bağının, ‘İslam Hukuku’ açısından yorumlandığı yazıda kişiye kimlerin, ‘haram’ kimler, ‘helal’ olacağı konusu işlendi.

‘EVLENİLMESİ HARAM OLAN KADINLARI’ SIRALADILAR!

İslam aile hukukunda evliliğin belli dereceye kadar ‘evlenme engeli’ teşkil edeceğini belirten yazıda, ‘evlenilmesi ebediyen haram olan kadınlar’ şu şekilde sıralandı:

Babanın ve dedelerin eşleri, yani kişinin üvey anneleri ve üvey nineleri.

Oğul ve erkek torunların eşleri.

Kayınvalide ile eşin, baba ve anne tarafından nineleri.

Eşin başka kocadan olan kızlarıyla kız torunları.

NİKÂH YETERLİ DEĞİL

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre; yazıda, eşin başka kocadan olan kızları ve kız torunları ile evlenmesinin yasak olduğunu belirten maddeye ayrı bir parantez açıldı. Bu grupla evlenmenin haram kapsamına girmesi için nikâhın yeterli olmayacağını savunan yazıda, “Kadının evlenmesi söz konusu olduğunda yukarıda sayılanlarla aynı derecedeki erkek akrabalar düşünülmelidir. Kişinin evlendikten sonra cinsel ilişkide bulunmadan boşadığı kadının kızıyla evlenmesinin haram olmadığı konusunda ittifak vardır” ifadeleri kullanıldı.

SKANDAL CÜMLELERİN NEDENİ SÜTMÜŞ!

Yazının en çarpıcı bölümü ise ‘üvey’ çocuklarla ilgili olan bölümü oldu. Kadının, boşandığı erkekten olan kızının, yeni evlendiği kişinin babasına haram olmadığı ifade edildi.

Evlenilmesi haram olanların, ‘süt emme’ nedeniyle haram olduğu belirtilerek, “Buna göre, kişiye eşinin süt yönünden usul ve fürûu ebediyen haram olduğu gibi, iki süt kız kardeşten biriyle evli kalındığı sürece diğeriyle evlenmek de geçici olarak haramdır” değerlendirmesi yapıldı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.