Diyarbakır'da yasak bölgede drone uçuran Pensilvanyalı yakalandı

Diyarbakır Sur'da yasaklı bölgede drone uçuran bir kişi polisleri harekete geçirdi.

Diyarbakır'da yasak bölgede drone uçuran Pensilvanyalı yakalandı

Diyarbakır Sur'da yasaklı bölgede drone uçuran bir kişi polisleri harekete geçirdi. Pensilvanyalı olduğu tespit edilen şahıs Amerikan ordusuna bağlı uçak firmasında 14 yıl çalıştığını söylerken, bölgenin yasaklı olduğunu bilmediğini savundu.

Diyarbakır'da ortaya çıkan gizemli ABD'li ortalığı karıştırdı.

Sur'da uçuşa yasaklı bölgede drone uçuran bir kişinin istihbaratını alan polis duruma müdahale etti. Pensilvanyalı olduğu tespit edilen şahıs, Amerikan ordusuna bağlı bir şirkette çalıştığını açıkladı.

Gözaltına alınan şüpheli ilk ifadesinde 14 yıl Amerikan ordusuna bağlı uçak helikopter firmasında çalıştığını, 3 yıl drone uçurduğunu, drone uzmanı olduğunu ve yıllarca Afrika bölgesinde Amerikan Dışişleri Bakanlığı için müteahhitlik yaptığını ve Afrika birliğinin AL-SHABAB ile savaşmasına yardım ettiğini söyledi.

En son Somali'de bulunduktan sonra Almanya'ya döndüğünü, oradan da KKTC'ye geçtiğini ve 21 Eylül’de Mersin'e giriş yaptığını belirten şüpheli, burada araç kiraladıktan sonra Gaziantep ve ardından Diyarbakır’a geldiğini ifade etti. 3 Ekim’de Elazığ’a gittiğini ve sonra yeniden Diyarbakır’ı geldiğini kaydeden şüpheli, yasaklı alanda dolaşmanın yasak olduğunu bilmediğini, surları merak ettiği için burada drone uçusu yaptığını ve görüntü aldığını söyledi.

Gözaltında bulunan şüpheli için, istihbarat birimleriyle irtibata geçildi.

YORUM EKLE