Dolar yakanlar neredeler?

Doların 2016 Aralık ayına göre daha hızlı yükseldiğini yazan Milliyet yazarı Melih Aşık, o zaman dolar yakanların nerede olduğunu sordu. Hazine eski Müsteşarı Mahfi Eğilmez'in doların yükselmesiyle ilgili görüşlerine de yer veren Aşık, 2016'da dolar alanların kârlı çıktığını kaydetti.

Dolar yakanlar neredeler?
banner170

Melih Aşık'ın, yazısı şöyle:

"DOLAR SARMASI

Hazine eski Müsteşarı Mahfi Eğilmez, kişisel web sitesinde ekonomideki son gelişmeleri, özellikle dövizdeki yükselişi yorumluyor. Sebebini başta Suriye olmak üzere dış politikada, ekonomide ve iç politikada birbirini tetikleyen çelişkili politikalara bağlıyor. Bu arada dışarıdan sorulan sorulara yanıt veriyor.
- Hocam Merkez Bankası (MB) sizce ne yapmalı ?
- MB’nin faizi artırmaktan başka bir çaresi yok. Ama o da geçici çözümdür. Hatta bu ortamda çözüm müdür o da tartışmalı. Sonuç olarak MB, hatalı dış politikayı düzeltemez, başka bir yöne giden maliye politikasını doğru yöne çekemez. Tek yapabileceği şey faizi artırmak, onu da bizim anladığımız anlamda bağımsızlığı olmadığı için yapamıyor.
- Dolar 3.90’lardayken iktidar sözcüleri halkı dolar satmaya davet ediyor, “Dolar alanın elinde kalır” diyorlardı...
- Aslında çok da yanlış değildi! Dolar alanın elinde kaldı ve alanlar kârlı çıktı!
- Ekonomideki çelişkiler kaldırılırsa durum düzelir mi?
- Ekonomideki çelişkileri ortadan kaldırmak için önce siyasetteki ve dış politikadaki çelişkileri ortadan kaldırmak gerekir. Ki bu da öyle söylendiği kadar kolay bir iş değil.

......

HANİ

2016 Aralık’ında dolar 3.5 lirayı görünce hükümet “Dolar bozdurma” kampanyası başlatmış... Kimi vatandaşlar döviz bürolarının önünde kuyruklar oluşturmuş... Kimileri tepkilerini “1 dolar” ları yakarak gösterirken eski futbolcu Tanju Çolak 80 bin dolarını TL’ye çevirmiş... Aynı şeyi yapmaları için yurttaşlara çağrıda bulunmuştu.

Dolar bu defa daha da hızla yükseliyor. Son 40 gündeki yükseliş yüzde 10’u buldu. Ama bakıyoruz ne “Dolar bozdurma” kampanyası açan var ne de dolar bozdurmak için döviz büfelerinin önünde kuyruklar... Bilen var mı: Neden?"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151