Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın müşaviri Yusuf Yerkel, 4 yıl sonra özür diledi

Somalı maden işçisine tekme atmasıyla Türkiye'nin gündemine gelen Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel, 4 yıl sonra özür diledi.

Dönemin Başbakanı  Tayyip Erdoğan’ın  müşaviri Yusuf Yerkel,  4 yıl sonra özür diledi
banner170

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma faciasının hemen ertesinde, faciayı protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın müşaviri Yusuf Yerkel, 4 yıl sonra özür diledi.

Kişisel Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Yerkel, şu ifadeleri kullandı:

4 yıl önceki Soma faciası hepimizin yüreğini sızlatmış ve yaralamıştır. Rabbim ölenlere rahmet, geride kalan kederli ailelerine sabır ihsan eylesin. Bu konuyla alakalı kamuoyu ile bazı hususları paylaşmak istiyorum.

Soma faciası ile ilgili herkes asıl sorumluları unutup konuyu özellikle şahsım üzerinden tartışmış, asıl sorumlu olan Soma Holding'i gözardı etmiş ve beni bir fotoğraf karesi üzerinden günah keçisi ilan etmiştir.

Şunu herkesin bilmesini isterim ki, istemediğim bir karede olmak beni hala çok derinden üzmektedir. Kamuoyu tarafından bilinmese de ve gündeme getirilmese de, olaydan sonra bizzat Erdal Kocabıyık'ı arayıp kendisinden özür diledim ve helallik istedim. O da hakkını helal etti.

Geçen bu 4 yıllık süre zarfında bir aile olarak çok zor zamanlar geçirdik. Şahsım, ailemle ve hatta 8 aylık bebeğimle ilgili ölüm tehditleri dahi aldım.

Her insan gibi hayatta hatalar yapabileceğimizi gözönünde bulundurarak, bu hatalardan kendime düşen payı aldığımı ifade etmek isterim.

Bu vesileyle böyle bir olayda yer almamdan dolayı tekrar derin üzüntülerimi ifade ediyor, kamuoyundan özür diliyorum.

NE OLMUŞTU?

2014'te dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müşaviri Yusuf Yerkel, Soma faciasını protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı yerlerde tekmelemiş ve kamuoyu günlerce bu görüntüyü konuşmuştu. Olayın ardından 7 günlük isgöremez raporu alan Yerkel'in bir de üzerine sağlık raporu aldığı ortaya çıkmıştı.

Madenci Erdal Kocabıyık hakkında ise daha sonra soruşturma başlatılmış “Başbakanlık koruma aracına hasar verdiği gerekçesiyle faiziyle birlikte 631 lira para cezası”na çarptırılmıştı. Kocabıyık ayrıca “kamu malına zarar verdiği” gerekçesiyle 10 ay hapis cezasıyla yargılanarak mahkum oldu. Kocabıyık yaşanan olayın ardından uzun süre işsiz bırakıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer Naci
Ömer Naci - 11 ay Önce

Biliyoruz ki, bazen insan, yaşadığı dönemin hep süreceğini sanma gibi bir yanılgıya kapılabiliyor.

Hele bir de o dönemin nimetlerinden yararlanıyorsa...

Karnı doyuyor ve cebi doluyorsa...

Önünde binlerce insan iki büklüm eğiliyorsa...

Her istediğini yapıp kimseye hesap vermiyorsa...

Ne toplumdan, ne yasalardan, ne de ahlaki ilke veya dinî kurallardan korkuyorsa...

Pantürkx
Pantürkx - 11 ay Önce

Neymiş...özür dilemiş..
4 adet zor yıl geçirmiş..
Neymiş tekme atan ayağı uf olmuş..
Pek inandırıcı gelmiyorsunuz akp liler.
Mağdürumda mağdurum.

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151