Engellemelere rağmen Halaçoğlu ve Somuncuoğlu Brüksel'de

Avrupa Türk Derneği tarafından düzenlenen ‘Kuvayı milliye ruhu’ İYİ Parti’li Halaçoğlu ve eski devlet bakanlarından , Sadi Somuncuoğlu tüm engellemelere rağmen gerçekleştirildi.

Havayolları şirkenin bilet iptalinden, daha önce duyurusunu yaptığımız halde canlı olarak yayınlanacağını açıklayan TV kanalının saçma gerekçelerle iptal etmesine rağmen Avrupa Türk Derneği tarafından Brüksel’in ‘ Türk mahallesi’ olarak adlandırılan Schaerbeek ilçesi sınırları içindeki Hünkar Sofrası restaurantında düzenlenen ‘ Kuvayı milliye ruhu’ adlı konferans önemli mesajların verilmesine vesile oldu.

Konferans sonrası oldukça iyi tepkiler geldi.

Barış Manço'nun ağabeyi Savaş Manço sosyal medya hesabından "Sabah sabah "İYİ" geldi 'Baba bizi eversene' filminden alınan buram buram insanlık kokan bu konuşma... Yeri geldi, haber vereyim: dün akşam Brüksel'de, sağolsunlar, İYİ partinin ağır topları sayın Sadi Somuncuoğlu ve sayın Yusuf Halacoğlu binlerce kilometre yoldan gelip bizlere "Kuvay-ı Milliye Ruhu" konulu ve buram buram insanlık kokan çok başarılı bir konferans verdiler: kendilerine, İYİ parti dava arkadaşlarına ve bu toplantıya aracı olan dostlara candan teşekkür ederiz. Beni ayrıca mutlu eden bir olay da dün orada bulunan konuşmacı ve dinleyicilerinin türlü nedenlerle, kardeşim Barış Manço'yu anmaları oldu. Herkese sevgilerimle." dedi.

Öte yandan Yakup Yurt ise yine sosyal meday hesabından "Ahmet Aytaç dostun daveti üzerine Hünkâr Restotanta davetliydik. Davet yemekliydi. Prof.Dr.Yusuf Halaçoğlu önce konşstu. Bilgisi etkileyici idi. Milli/gayri milli farkını vurguladı, Kuvayı milliye ruhundan bahsetti. Sonra da sıra 2.ci konferansçı, eski Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu'na geldi. Birbirini güzel tamamlayan konumsalar yaptılar. Atatürk milliyetçiliğinin ırkçı olmadığı hususunda birleştiler. İYİ parti adına iyi bir giriş yasandı Belçika'ya. Meral Aksener hanımefendi vakit geçirmeden Galip Hoca lakaplı Celal Bayar'ın doğduğu köy Umurbey'deki (Gemlik-Bursa) Anıt-Mezar'ını ziyaret ederlerse yerinde bir davranış sergilemiş olurlar diye düşünmekteyim." dedi.

yenihaber.be'den Dilara Örtücü'nün haberine göre ;

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı ve İyi Parti kurucularından milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ile eski devlet bakanlarından , Sadi Somuncuoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı konferansın açılış konuşmasını Avrupa Türk Derneği Başkanı Ahmet Aytaç yaptı. Aytaç : ‘ Bugün Avrupa Türk Derneği olarak sizlere iki değerli konuşmacıyı getirmenin mutluluğu içindeyiz,şüphesiz çok konuşulacaklar var ‘diyerek sözü konuşmacılara bıraktı.

SON ŞANS 2019
İyi Parti  kurucularından eski Türk Tarih Kurumu başkanı Yusuf Halaçoğlu konuşmasına ‘Kuvayı Milliye ruhunu’anlatarak başladı.
Halaçoğlu, bugünleri iyi anlamak için Osmanlı Dönemi’ne , Atatürk’ü Samsun’a çıkaran nedenleri iyi anlamamız gerekir. Bugün o ruha şiddetle ihtiyacımız var. Görülüyor ki gelinen noktada son şans 2019 olarak gözükmektedir. Bu şansı iyi değerlendirmeliyiz. Ve ülkenin geldiği şartları vatandaşlarımıza iyi anlatmalıyız. Biz MHP içinde Kuvayı Milliye ruhunu başa geçirmek için harekete geçtik ama önümüze bin bir engel çıkardılar. Hedefimiz MHP içinde iktidara yürümek idi. Ama şartlar ve vatandaşlarımız bizi yeni bir parti kurmaya sürükledi. Bizde bu temelde hareket ederek Meral Akşener hanım efendinin başkanlığında partimizi kurduk. Partimiz halkımızdan büyük teveccüh kazandı. Tüm engellemelere rağmen tabanda çalışmalarımızı büyük bir hızla devam ettiriyoruz.

KIZIL ELMA
Bizimde bugün kızıl elmamız var. o kızıl elma Kuvayı Milliye gibi tekrar devletin temellerine oturtulması,parlamenter sisteme dönülmesinin sağlanmasıyla hedef ulaşılmış olacaktır. Biz bunları anlatamadık,yüzümüze telefonlar kapatıldı. Bizi hain ilan ettiler.Biz diyoruz ki : Kuvayı milliye ruhu makam ve mevki gözetmeden ne gerekiyorsa onu yapılmasıdır. Her türlü imkansızlıklara engellere, baskılara rağmen yapılması gerekeni yapabiliyorsanız, sizde Kuvayı Milliye ruhu var demektir. Çocuklarımızın insanımızın geleceğini korumak bizim görevimizdir. Dolayısıyla biz bu mücadeleyi veriyoruz. Önümüzde örneğimiz var. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının örneği.

BAĞIMSIZ TÜRKİYE 
Bize , bizlere nasıl bağımsız bir Türkiye bırakmışlarsa bizde aynı şekilde bağımsız huzur ve refah içinde Türkiye’ye  gelecek nesillere bırakmak mecburiyetindeyiz. Bizim tarihi gerçekleri anlatma gibi bir görevimiz var.Bunu yapamıyorsak , bizde suçluyuz. Ülkeyi parlamenter, sosyal ,hukuk devleti sistemine döndürmek zorundayız.Şekli değil akli bir inançla bunu başarabiliriz.Önümüzde 2019 var. bu bizim için son fırsattır. Yaptığımız anketler bize olumlu sonuçlar veriyor. Bu heyecanımızı daha da arttırıyor. Bizi seçimlerde yüz, iki yüz hatta üç yüz milletvekili çıkarmayı önemsemiyoruz. Zira artık meclisin işlevi kalmadı. Bu dönem ,o ne derse o olur dönemidir. Parlamenter sisteme dönmek ,devletin temellerine oturmasını sağlamak gibi ulvi ve tarihi ve görevlerimiz var. Vatandaşlarımız son referandumda bunun farkına vardılar. Herkes hayır çıktığına hem fikir. Sayın Özdağ ile birlikte direndik ama ne yazık ki CHP söylemlerinin  ardından bizimle birliktelik yapmadılar. Şimdi aynı hatayı bir daha yapmamamız gerekir. 2019 seçimleri Türk milletinin tarihi dönüm noktalarından biri olacak. Bu fırsatı kaçırmamız gerekmektedir. Onun için tek adam rejimine karşı hepimizin birliktelikte karar kılmamız ona göre hareket etmemiz gerekiyor diyerek ,istiklal mücadelesi yılları ile Osmanlı döneminin son yıllarından örnekler vererek Türkiye’de çıkartılmak istenen alevi sünni mezhep kavgasının altındaki gerçekler ile Pkk terör örgütü arkasındaki ermeni diasporasının rolüne dikkat çekti.

MİLLİ RUH

Öte yandan konferansın ikinci bölümünde eski devlet bakanlarından MHP milletvekili Sadi Somuncuoğlu, Osmanlı Dönemi’ nin son yılları ile bugün ki  yılları karşılaştırarak içte ve dışta Türk düşmanlarının birliktelik yaparak ‘Haçlı Ruhu’ bağlamında Türkleri Asya steplerine sürmek için mücadele verdiklerini söyleyerek örneklemelerde bulundu ve tarihi uyarılar yaptı. Sadi Somuncuoğlu , ‘ ben siyaseti bıraktım, Türkiye’nin geleceği için bilimsel çalışmalarda bulunuyoruz. Maalesef siyaset içinde büyük yanlışlıklara imza atılıyor. Kuvayı Milliye ruhuna tekrar ihtiyacımız var. Akıl almaz siyasi hatalar yapılıyor. Bugün anlamsız bir şekilde Lozan güncellenmesinden bahsediliyor. Sanki roller değişti. Yunanistan ın dillendirmesi gereken bir söz Türkiye’nin dillendirmesi manidardır. Asıl dillendireceğimiz husus Ege Adalarının Kıbrıs’ın Lozan gerçeklerine uyarlanmasıdır. Batı Trakya Türklerinin haklarını Lozan çerçevesinde savunmaktır. Maalesef siyasetin geldiği nokta ürkütücü boyuttadır. Bunun için çok uyanık olmamız son Türk Devletini ayakta tutmamız , gelecek kuşaklara bırakmamız gerekir. Bugün gelinen noktada ‘ Türk’ söyleminden çekinilmemektedir. Bizim tarih boyunca utanacağımız hiçbir ırkçı emperyal düşüncelerimiz olmamıştır. Öyle olsaydı bugün Balkanların büyük bir bölümü müslüman ve türkçe konuşuyor olurlardı. Tarih boyunca Türkler komşuluk ilişkilerine ikili ilişkilerine büyük önem verdiler. Osmanlı’nın büyük fetihlerde bulunmasının sırrı , öncü bilge,aksakal erenlerin çalışma ve çabalarıyla olmuştur. Osmanlı döneminde inanç temelinde hiçbir baskı ve zorlama yapılmamıştır. Hatta dil baskısı bile yapılmamıştır. ama bugün devletin ortak değerleri dağıtılmak ve bu ortak değerlere yeni kurucu ortaklar eklenmek istenmektedir. Selçuklulardan Osmanlı’ya ve Cumhuriyet’e Türklerde devlet anlayışı hep aynıdır. Kurucu değerleri sattığımızda bizi bu topraklarda yaşatmazlar. O nedenle gerek din, gerek devlet, gerek millet gerek türklük konusunda çok iyi bilgilenmemiz gerekmektedir’ diyerek vatandaşlarını sorularını cevaplandırdı ve kendisine gösterilen ilgiye teşekkür etti .

Konferans birlikte yemek yenilmesi ve sohbetle devam etti.
Dilara Örtücü

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2017, 21:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatansever
Vatansever - 1 yıl Önce

Bu haberi yapan bir tek sizsiniz diger hic bir yayin organlarinda boyle bir haber okumadim buda yapilan engellemenin devletin basindakiler tarafindan yapildiginin acik gostergesidir. Halacoglunun dedigi gibi son sans 2019 ? AKP tek basina iktidar olurda alirsa elveda Turkiye Cumhuriyeti... Hepimize gecmis olsun.

SIRADAKİ HABER