“Erdoğan, Ahmet Necdet Sezer'i mumla arıyor”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya’dan çok konuşulacak çıkış geldi.

“Erdoğan, Ahmet Necdet Sezer'i mumla arıyor”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya, Cumhur İttifakı’na ilişkin çarpıcı bir mesaj yayımladı.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i işaret ederek “Sayın Erdoğan şimdiki ortaklarının müdahalelerini görünce A.Necdet Sezer’i mumla arar hale geldi” mesajını paylaştı.

İşte o mesaj:

AKP-MHP ARASINDAKİ GERİLİMLER

Kabine değişikliği…

AKP'nin 7. Olağan Kongresi için geri sayım devam ederken Erdoğan'ın kabine değişikliğine gidebileceği konuşuluyordu. Kulislere yansıyan dönemde, beklenen değişiklikler gelmedi. Kritik bakanlıkların ve kimi üst düzey bürokratların atanması gecikti. Bu süreçte AKP ve MHP arasındaki çekişmenin neden olduğu öne sürülüyor.

AKP ile MHP’nin bir araya gelmesi ve BBP ile Vatan Partisi’nin de destek verdiği Cumhur İttifakı’nda son dönemde gelişen bazı siyasi süreçler tartışma yaratmıştı.

HDP’nin kapatılması…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladığı gün MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Yargıtay’ın HDP hakkında inceleme başlattığını olumlu bulduğunu söylemesi dikkat çekmişti. MHP’den HDP’nin kapatılmasına tam destek gelirken AKP’de ise buna ilişkin eleştiriler var.

Ayrıca, geçmişte kapatma davalarına muhatap olmuş, bu nedenle parti kapatmayı zorlaştırmış bir iktidar partisi olarak, "siyasi parti kapatmayı" savunmanın çelişki olacağı da uzun süredir seslendiriliyor.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, HDP’nin kapatılması ve meclisteki fezlekelerle ilgili duruşlarını soran Bahçeli’ye meclis kürsüsünden "İyi Parti fezlekelere gözü kapalı el kaldırmaz. Elbette bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz" çıkışıyla karşılık vermişti. Akşener’den gelen "geçit vermeyeceğiz" çıkışı Cumhur İttifakı’nı bölecek bir hamle olarak yorumlanmıştı.

AYM’nin kapatılması çağrısı…

Bahçeli, “Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır” demişti.

AKP Genel Merkez Seçim işleri Başkan Yardımcısı Samir Altunkaynak ise “Anayasa Mahkemesine her karar sonrası hukuki olmayan yaklaşımlarla saldırmak en başta bu ülkenin hukuk sistemini yok saymaktır” çıkıyla Bahçeli’ye yanıt vermişti.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344