Erdoğan 'Bunlar terörden yargılanmalı'

Adalet Bakanı Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Zeybekci'nin toplantılarının iptal edilmesinin ardından Almanya'ya tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Benim bakanlarıma izin vermiyorlar. Benim video-konferansla meydan mitingine katılmamı engelliyorlar. Ama Cemil Bayık’ı Kandil’den oraya bağlıyorlar, konuşmasını yapıyor. Bunların teröre yardım ve yataklıktan yargılanması gerekiyor" dedi.

Erdoğan 'Bunlar terörden yargılanmalı'

Yeşilay’ın İstanbul’daki töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’yla yaşanan kriz hakkında konuşurken Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasına atıfta bulundu:

“Sözümona Die Welt’in temsilcisi tutuklanmış. Bir ay, bir kişi; PKK’nın temsilcisi, Alman ajanı olarak Alman Konsolosluğu’nda saklanmıştır. ‘Bize teslim edin, yargılansın’ dediğimizde, vermemişlerdir. Sonra nasıl olduysa verdiler. Yargı görevini yaptı, tutukladı. Şu an yüzlerce, binlerce terörist Almanya’da terör estiriyor. Benim Adalet Bakanıma “Otomobil parkına uygun değil” diye izin vermiyorlar. Video-konferansla oradaki meydan mitingine katılacağım, 2 saatte Anayasa Mahkemesi karar alıp engelliyor. Ama Cemil Bayık’ı Kandil’den oraya bağlıyorlar, konuşmasını yapıyor. Bunların teröre yardım ve yataklıktan yargılanması gerekiyor. Olay, bu kadar açık ortadadır.

‘Bunlar niye bu olayı köpürtüyor?’ diye soruyorlar. Durun bakalım, daha işin başındayız. Uluslararası toplantılarda yaptıklarını bir bir ortaya koyacağız.

Artık o eski Türkiye yok. Ayaklarının üzerinde dimdik duran bir Türkiye var. Çıkıyorlar bir kampanya... Neymiş 'kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin kredi notunu düşürmüş.' Ne yaparsanız, yapın; avcunuzu yalarsınız.”

Dışişleri Bakanları 8 Mart'ta görüşecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşının talebi üzerine, Sigmar Gabriel ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin toplantılarının iptal edilmesine ilişkin telefon görüşmesi yaptı. Çavuşoğlu, bakanların programlarının iptaliyle sonuçlanan gelişmelerden duyulan rahatsızlığı bir kez daha ifade etti. İki bakan, 8 Mart’ta Almanya'da bir araya gelme hususunda mutabık kaldı. Çavuşoğlu’nun 8 Mart'ta Berlin'deki turizm fuarına gitmesi önceden planlanmıştı. Ancak iki bakanın yüz yüze görüşmesi, bu telefon görüşmesiyle planlanmış oldu. 

Merkel: Kararlar yerel düzeyde alınır

Almanya Başbakanı Merkel de Türkiye'den gelen tepkilere "Almanya'da etkinliklere dair kararlar yerel düzeyde alınır" yanıtını verdi.  

Kılıçdaroğlu: Asla doğru bulmuyoruz

İstanbul'da Sivas dernekleriyle biraya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da burada yaptığı konuşmada Almanya'nın kararını eleştirdi.

"Adalet ve Kalkınma Partisi’nden iki milletvekili Almanya'da konuşacak, konuşmaları iptal edilmiş. Asla ve asla doğru değildir. Hem dünyaya demokrasi dersi verirsiniz hem bir partinin iki bakanı konuşmak ister, siz bu konuşmayı şu veya bu gerekçeyle yasaklarsınız. Asla doğru bulmuyoruz. Onlar da çıkmalı kendi düşüncelerini açıklayabilmeli. Herkes düşüncesini özgürce ifade edebilmelidir."


HDP'li Baydemir: Siyasetçi dilediği yerde, dilediği fikrini ifade edebilmeli

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'e de Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Bozdağ'ın Almanya'daki etkinliğe katılmasının engellenmesi hakkındaki görüşleri soruldu. Baydemir, şunları söyledi:

"Siyasetçi dilediği yerde, dilediği fikrini ifade edebilmelidir. Fikrinden dolayı engellenmemeli, yasaklanmamalı, ötekileştirilmemelidir. Ben şimdi sorarım; bu ülkede fikirlerini özgürce ifade edebilen insanların başına ne geliyor? Sayın Adalet Bakanı da Sayın Cumhurbaşkanı da Sayın Başbakan da Sayın Selahattin Demirtaş da Sayın Kılıçdaroğlu da Sayın Bahçeli de bu ülkenin her karış toprağında veya dünyanın her yerinde sevenleriyle kitlesiyle buluşabilmelidir. Siz kendi ülkenizde bunu halka vermezseniz eleştirileriniz havada kalır. Bunun bir empati kurmaya vesile olmasını diliyorum. Bunu da bir iç siyaset malzemesi olarak kullanacaklardır, referandumun bir malzemesi olarak kullanacaklardır. Bunu yapmayın, bunun hiç kimseye faydası olmayacaktır." 

Bozdağ: Almanya'dan alacağımız ders yok

Almanya'da Türklerle toplantısı iptal edilen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bunun "belediyeyi de aşan, skandal ve diplomatik nezakete aykırı bir karar" olduğunu söyledi. Malatya'da konuşan Bakan Bozdağ, "PKK, FETÖ, DHKP-C üyeleri, Türkiye'nin aleyhine suç işleyen kim varsa Almanya bugün onların sığınağı olmuştur. Darbeyi yapanlar, Türkiye'nin aleyhine suç işleyen herkes oraya kaçıyor" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin Almanya'dan alacağı demokrasi dersi yoktur" diyen Adalet Bakanı, "Dönüp tarihlerine baksınlar. Eski hastalıkların hortladığını görüyoruz, o hastalıkları tedaviyle uğraşsınlar. Eğer o hastalıkları tedavi etmezlerse korkarım ki bugün Türkiye'nin Adalet Bakanı'nı Almanya'da konuşturmayanlar, kendi topraklarında kendileri de konuşamayacak hâle geleceklerdir" diye konuştu.

Çavuşoğlu: Hiç çekinmeden her türlü karşılığını veririz


Ankara'da gazetecilere açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Adalet Bakanı Bozdağ'ın Almanya'daki Türklerle toplantısının iptal edilmesine tepki gösterdi. Daha önce de bu tür engelleme çabaları olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "Bu Alman derin devletinin sistematik uygulaması haline geldi" dedi.

Bakanı Çavuşoğlu, Almanya'ya yönelik, "Bizi eşit bir ortak gibi görmek durumundasınız. Türkiye sizin emrinizde bir ülke değil. Siz Türkiye'nin patronu değilsiniz. Siz birinci sınıf, Türkiye ikinci sınıf değil. Biz size böyle davranmıyoruz. Siz de Türkiye'ye eşit bir ortak gibi davranmak zorundasınız" ifadelerini kullandı.

"Bizimle çalışmak istiyorsanız bize nasıl davranacağınızı öğrenmek zorundasınız. Bu yöntemle bu işler olmaz, böyle devam etmez. Biz de karşılığını veririz. Hiç çekinmeden her türlü karşılığını veririz. O zaman gerisini siz düşünürsünüz."

"Almanya'da Türk toplumuna yaptığınız sistematik baskılar Türk toplumunu yıldırmaz" diyen Dışişleri Bakanı, "Bunu başaramazsınız. Gelin ortak hareket edelim. Türk toplumuna yönelik de birlikte çalışalım" diye devam etti.

Bozdağ ve Zeybekci'ye izin verilmedi

Almanya'da Bekir Bozdağ'ın katılacağı duyurulan toplantıya verilen izin, salon yetersizliği gerekçe gösterilerek geri çekilmişti. Ayrıca Köln'de 5 Mart Pazar günü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılacağı bildirilen toplantı için salon verilmemişti. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'na çağrılırken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ömer Çelik'ten de Almanya'ya tepki gelmişti.

Daha sonra Zeybekci'nin Pazar günü Köln yakınlarındaki Frechen beldesinde konuşması planlandı. Ancak Cuma günü akşam saatlerinde Zeybekci’nin katılacağı etkinliğin, salonu işleten şirket tarafından iptal edildiği bildirildi. Rhein-Erft-Kreis polisince yapılan açıklamada, Golden Palast adlı salonu işleten kişinin, pazar günü yapılacak etkinliği düzenleyenlere salonu kullanıma vermeyeceğini bildirdiği ifade edildi. Açıklamada, polisin elinde bulundurduğu bilgilere göre, mal sahibi ile işletmeci arasındaki sözleşmede salonda siyasi etkinliklerin yapılmayacağının yer aldığı belirtildi.

YORUM EKLE