Erdoğan isteseler de istemeseler de yapacağız demişti! Kanal İstanbul’la ilgili korkunç tehlikeyi uzmanı açıkladı!

AKP Genel Başkanı Erdoğan “İsteseler de istemeseler de yapacağız” dediği Kanal İstanbul projesiyle ilgili Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’den dikkat çeken açıklama yaptı.

Erdoğan isteseler de istemeseler de yapacağız demişti! Kanal İstanbul’la ilgili korkunç tehlikeyi uzmanı açıkladı!

Ankara'da bir ödül töreninde konuşan AKP Genel Başkanı Erdoğan Kanal İstanbul projesiyle ilgili “İsteseler de istemeseler de Kanal İstanbul'u yapacağız” şeklindeki tepki çeken ifadeleri kullanmıştı.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’den Kanal İstanbul’la ilgili dikkat çeken açıklamalar geldi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Kanal İstanbul projesinin Marmara Denizi’nin mutlak ölümüne neden olacağını ifade etti.

Görür, bölgenin deprem açısından da riskli olduğunu söylerken projenin depremin şiddetini artıracağını belirtti.

Gazete Oksijen'in haberine göre; İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Kanal İstanbul'un Marmara ve İstanbul üzerindeki risklerini anlattı.

Görür, “İdeoloji, partizanlık, siyasi görüşlerden uzak tamamen bilimsel verilere göre Kanal İstanbul’un yapılması son derece riskli” ifadelerini kullandı.

“DEPREM DAHA YIKICI OLACAK”

Naci Görür şunları söyledi:

“Kanal güzergahı, jeolojik ve geoteknik olarak sorunlu bir zemin. Marmara Denizi’ne yakın kesimler, özellikle Sazlıdere ve güneyinde risk, deprem açısından daha fazla. Çünkü depremde ortaya çıkan ve yıkıcı olan ‘S dalgası’ bu bölgelerden geçerken zeminin özelliği gereği hızlı ilerlemeyecek. Göreceli olarak bu alanda daha fazla duracak ve daha yıkıcı olacak. Ayrıca kanalın Marmara’ya açılan bölümünde depremin şiddeti minimum 9 olacak.”

“DENİZİ'NİN MUTLAK ÖLÜMÜNE SEBEP OLACAK”

“Kanalı açtıktan sonra da saniyede 5 bin 500 metreküp Karadeniz suyu Marmara’ya akacak. Karadeniz dünyanın en kirli denizi ve ilk 200 metrede yaşam var, sonrası ölü. Avrupa’nın sanayi kirliliğini taşıyan Tuna Nehri, kanal sayesinde Marmara’ya akacak. Yapılan çalışmaya göre Karadeniz’den Marmara’ya 48 milyon insanın günlük atığına eş değer kirli atık akacak. İstanbul’un nüfusunu 16 milyon dersek megakentin ürettiği 3 katı atık can çekişen Marmara’nın mutlak ölümüne sebep olacak. Şimdi müsilajdan kurtarmak için çalışılıyor ama Kanal İstanbul yapılırsa Marmara’yı kurtarma şansı ortadan kalkacak.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
FİKO ŞEKER FABRİKALARI
FİKO ŞEKER FABRİKALARI - 7 ay Önce

DOĞA İNTİKAMINI DAİMA ALIR