Erdoğan "Libya'daki hükümetin ayakta kalması için bu ülkeye askerimizi gönderiyoruz"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe'de '2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu. Ekonomide pembe tablo çizen Erdoğan, 'Libya'daki meşru hükümetin ayakta kalması için bu ülkeye askerimizi gönderiyoruz' dedi.

Erdoğan "Libya'daki hükümetin ayakta kalması için bu ülkeye askerimizi gönderiyoruz"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe’deki törende gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şöyle:

‘ASKERİMİZİ GÖNDERİYORUZ’

“Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin anlaşmayı imzaladık.

Arama ve sondaj faaliyetlerine başlıyoruz. İlk olarak Oruç Reis sismik araştırma gemisi bölgede sismik çalışmalar yürütecek. Libya’daki meşru hükümetin ayakta kalması için bu ülkeye askerimizi gönderiyoruz. Türkiye’nin güvenliğinin sınırları dışında başladığının bilinciyle siyasi, ticari, insanı, diplomatik ve askeri tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz.”

‘KANAL İSTANBUL’U BAŞLATIYORUZ’

“İstanbul Boğazı yılda ortalama 45 bin geminin geçtiği günde üzerinde 500 bin kişinin taşındığı yere dönüştü. Deniz trafiğini engellemek mümkün değildir.

Mega projelere yenilerini ekliyoruz. Ülkemizin gücüne güç katacak Kanal İstanbul projesini de çok yakında başlatıyoruz.

Kanal İstanbul’a karşı çıkanların hiçbirinin bu projenin ne olduğuna dair en küçük bir fikri yok. Ne açıkladıkları rakam, ne gösterdikleri yer doğru.

Kanal İstanbul projesi bir anda çıkmış değildir. Bu kanal Büyükşehir Belediye Başkanlığımız döneminden beri savunduğumuz, 2011 yılında da milletimize taahhüt ettiğimiz projedir.

YORUM EKLE