Erdoğan’ın anketçi eski danışmanı Cumhur İttifakı'nın son çaresini açıkladı!

Erdoğan’ın anketçi eski danışmanı ANAR eski Genel Müdürü araştırmacı İbrahim Uslu, Cumhur İttifakı'nın son çaresini Halk TV’de açıkladı.

Erdoğan’ın anketçi eski danışmanı Cumhur İttifakı'nın son çaresini açıkladı!

ANAR eski Genel Müdürü araştırmacı İbrahim Uslu, Cumhur İttifakı'nın yanında yer almayacak 17 puanlık bir oy potansiyeli bulunduğunu ifade etti.

Halk TV’de Özlem Gürses'le Perdenin Önü Arkası programını katılan İbrahim Uslu, “Cumhur İttifakı’nın yapacağı şey ittifakı büyütmek. Sayın Erdoğan aslında geçen yıldan bu yana bunu yapıyor. Geçen yıl Kasım, Aralık aylarında DSP, HÜDA-PAR, Yeniden Refah Partisi ve Saadet Partisi'yle arka arkaya bir dizi görüşme yaptı. Bu görüşmeler yeniden hızlanabilir. İktidarın kendi performansıyla artık yeni seçmen kazanamayacağı anlaşılıyor. O nedenle başka partileri de ittifaka dâhil ederek büyümeyi deneyecektir” dedi.

Özlem Gürses'in “Sizin masanızdaki anketlerde durum nasıl?” sorusuna Uslu, “HDP'yi dışarıda bıraktığınız zaman neredeyse başa baş gözüküyor. Bazı araştırmalarda Millet İttifakı birkaç puan önde görünüyor. HDP 12 puan civarında gözüküyor. Orada aslında asla Cumhur İttifakı'nın yanında yer almayacak 17 puanlık bir oy potansiyeli var. Bu nedenle Cumhur İttifakı'nın genişlemekten başka çaresi yok” yanıtını verdi.

“HDP KİLİT PARTİ DEĞİL”

Uslu şunları kaydetti:

“HDP'nin kilit parti olduğunu başından beri düşünmüyorum, aksini söylüyorum. Çünkü nerede kilit parti olacak? Parlamentoda mı? Cumhurbaşkanlığı seçiminde mi? Parlamentoda herkes kendi oyunu alacak milletvekilini çıkaracak. Sonra parlamentoda ittifak yaparlar yapmazlar onu bilemeyiz.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise birinci turda bitmesi gerekmiyor. Sistem bunu öngördüğü için iki turlu bir seçim yapmış. İkinci turda Anayasa gereği iki aday yarışacak ve iki adayın yarıştığı yerde de seçmenler karar verir kimin Cumhurbaşkanı olacağına. Parti genel merkezleri o aşamadan sonra karar veremezler. Seçmenlerine söz dinletemezler yani”

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021, 09:46
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344