Erken seçim olsa kime oy verirsiniz? İlginç sonuçlar, İYİ Parti Baraj Altında...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin ardından ilk seçim anketini Piar Araştırma Şirketi yaptı.

Erken seçim olsa  kime oy verirsiniz? İlginç sonuçlar, İYİ Parti Baraj Altında...

Ankette CHP ve HDP'nin yükselişte olması dikkat çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimi sonrası, Piar Araştırma 26 ilde kamuoyunun nabzını tuttu. Anket sonuçlarına göre, bugün erken seçime gidilirse AK Parti yüzde 36.7, CHP yüzde 29.1, HDP yüzde 12, MHP ise yüzde 10.8 oy alıyor.

İYİ PARTİ BARAJ ALTI

23 Haziran'da yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı seçimlerin ardından Piar Araştırma, çarpıcı bir anket sonucu yayımladı. Yapılan ankette CHP ve HDP'nin yükselişte olması dikkat çekiyor.

26 ilde yapılan anketin sonucuna göre, kararsızlar dağıtıldığında AK Parti yüzde 36,7 seviyesine inerken, CHP oyunu yüzde 29,1'e kadar yükseltiyor. HDP ise yüzde 12.2 bandında üçüncü sırada yer alıyor. MHP yüzde 10.8 ile dördüncü parti olurken yüzde 9.1'lik oy oranıyla İYİ Parti baraj altında kalıyor. Saadet Partisi'nin oy oranı ise 1.6.

SEÇMENİN YÜZDE 55'İ ERKEN SEÇİM İSTEMİYOR

'Erken seçim yapılmalı mı?' sorusuna ise yüzde 55 ile 'Hayır' cevabı verilirken, katılımcıların yüzde 34.2'i erken seçim istiyor. AK Parti seçmeninin yüzde 75'i erken seçim istemezken, CHP seçmeninin yüzde 62.1'i istiyor.

Erken seçimi en az isteyen seçmen grubu yüzde 14.2 ile MHP'de.

Erken seçimden Türkiye’nin en önemli sorununa, yeni partiden Erdoğan’a desteğin oranına kadar birçok başlığı kapsayan anketin en çarpıcı sonuçlarından birini ise, MHP seçmeninin parlamenter sistem konusunda Bahçeli’den farklı düşünmesi oluşturuyor. Bahçeli’nin parlamenter sisteme dönmek isteyenleri FETÖ ile ilişkilendirmesine rağmen MHP seçmeninin yüzde 55.2’si parlamenter sistem geri gelmeli görüşünde.

İşte anketten yansıyan sonuçlar

BUGÜN SEÇİM OLSA AK PARTİ’NİN OYU 36.7

Araştırmada “Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna yüzde 36.7 oranında kişi AK Parti yanıtını verirken, CHP diyenlerin oranı yüzde 29.1 oldu.

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?“

Size göre Türkiye’nin en önemli problemi nedir” sorusuna “ekonomi” diyenlerin oranı yüzde 26.4 olurken, yüzde 18 ile “Suriyeliler” ikinci sırada yer aldı. “İşsizlik” yüzde 15.6, “yargı adalet” yüzde 11.8, “eğitim” yüzde 9.5, “terör” yüzde 7.7 ve “yolsuzluk” yüzde 5.7 olarak kayda geçti.

ERKEN SEÇİM YAPILMALI MI?“

Size göre erken seçim yapılmalı mı” sorusuna yanıt verenlerin yüzde 55.1’i “hayır yapılmamalı” derken, “evet yapılmalı diyenlerin oranı yüzde 34.2’de kaldı. “Fikrim yok” diyenlerin oranı ise yüzde 10.7.

MERKEZ SAĞDA YENİ BİR PARTİYE İHTİYAÇ VAR DİYENLERİN ORANI YÜZDE 53.9

Araştırmada sorulan “Size göre merkez sağda yeni bir parti kurulmasına ihtiyaç var mı?” sorusuna “evet ihtiyaç var” diyenlerin oranı yüzde 53.9 ile birinci çıkarken, “hayır yok” diyenlerin oranı ise yüzde 30.9 ile ikinci oldu. “Bu konuda fikrim yok” diyenler ise yüzde 15.2’de kaldı.BABACAN VE YENİ PARTİ: SEÇMEN %73 ‘ASLA OY VERMEM’ DEDİ“Ali Babacan’ın liderliğinde kurulacak olan partiye oy verir misiniz” şeklinde soruya ise yüzde 8.9 oranında kişi “kesinlikle oy veririm” derken, “parti kurulunca karar veririm” diyenlerin oranı yüzde 18.1, “asla oy vermem” diyenlerin oranı ise yüzde 73 oldu.

AK PARTİ’LİLERİN YÜZDE 33.1’İ ‘MERKEZ SAĞDA YENİ BİR PARTİYE İHTİYAÇ VAR DİYOR’

Partilere göre dağıtıldığında ise “Size göre merkez sağda yeni bir parti kurulmasına ihtiyaç var mı?” sorusuna AK Parti’liler yüzde 33.1 oranında “evet” yanıtı verirken, “hayır yok” diyenlerin oranı yüzde 48.9 oldu. CHP’lilerde ise “evet” oranı yüzde 78.9 ile yüksek bir oranda çıkarken, “hayır yok” diyenlerin oranı sadece yüzde 4.5’te kaldı. HDP’liler CHP’liler gibi merkez sağda yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu belirterek yüzde 77 oranında “evet var” yanıtı verdi.İYİ Partililerde “hayır yok” oranı yüzde 70.5 iken “evet var” diyenlerin oranı yüzde 23.4’te kaldı. MHP’liler de yüzde 68.7 ile “hayır yok” yanıtı verirken, yüzde 17’si de “evet var” dedi. Saadet Partisi’nde “hayır yok” diyenler yüzde 85, “evet var” diyenler yüzde 11.8’de kaldı.

ALİ BABACAN’IN KURACAĞI PARTİYE AK PARTİ’LİLERİN YÜZDE 16.1’İ “OY VERİRİM” DİYOR

Diğer partilerin seçmenlerine “Ali Babacan’ın liderliğinde kurulacak olan partiye oy verir misiniz” şeklinde sorulan soruya AK Parti’liler yüzde 65.2 ile “asla oy vermem” yanıtı verirken, yüzde 16.1’i “kesinlikle oy veririm” dedi, “parti kurulunca karar veririm” diyenlerin oranı ise yüzde 18.7 oldu. CHP’liler de yüksek bir oranla yüzde 88.6 ile “kesinlikle oy vermem” yanıtı verirken, yüzde 1.6’sı “kesinlikle oy veririm” dedi. HDP’liler de CHP’liler gibi yüzde 75.6 gibi yüksek bir oranda kesinlikle oy vermem” dedi. İYİ Partililer yüzde 76.1 ile “kesinlikle oy vermem” yanıtı verirken, MHP’lilerde bu oran yüzde 79.2 Saadet Partisi’nde yüzde 58.7 “kesinlikle oy vermem” yanıtı verdi, yüzde 30.4’ü ise “kesinlikle oy veririm” dedi.

DAVUTOĞLU’NUN KURACAĞI PARTİYE KİMSEDEN OY GİTMİYOR“

Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulacak olan partiye oy verir misiniz?” sorusuna yüzde 2.9 ile çok düşük bir oran “kesinlikle oy veririm” yanıtı verirken, “parti kurulunca veririm” diyenlerin oranı yüzde 9.5, “asla oy vermem” diyenlerin oranı ise 87.6 gibi yüksek bir oranda çıktı.

MHP SEÇMENİ: PARLAMENTER SİSTEME GERİ GELMELİ”

Başkanlık sistemi 1 yılını doldurdu. Başkanlık sisteminin devamı ile ilgili bir referandum olsa hangi seçeceği tercih edersiniz” sorusuna AK Parti’liler yüzde 60.1 oranında “devam etmeli” yanıtı verirken, CHP’liler yüzde 95.8 oranıyla “parlamenter sistem gelmeli” yanıtı verdi. HDP’lilerin yüzde 75.1’i, İYİ Partililerin yüzde 97’si, MHP’lilerin yüzde 55.2’si “parlamenter sistem geri gelmeli” yanıtı verdi.

ERDOĞAN’A OY VERMEM DİYENLERİN ORANI YÜZDE 54

.7cumhurbaşkanlığı seçimi olsa Recep Tayyip Erdoğan’a oy verir misiniz?” sorusuna “kesinlikle oy vermem” diyenlerin oranı yüzde 54.7 ile ilk sırada çıkarken, yüzde 36.3’ü “kesinlikle oy veririm” yanıtı verdi.

SEÇİM OLSA ERDOĞAN SADECE PARTİSİNDEN OY ALABİLİYOR“

Bugün cumhurbaşkanlığı seçimi olsa Recep Tayyip Erdoğan’a oy verir misiniz?” sorusuna AK Parti’lilerin yüzde 90.5’i “kesinlikle oy veririm” yanıtı verirken, bu oran MHP’lilerde sadece yüzde 32.1’de kaldı. Diğer partilerin seçmeni “kesinlikle oy vermem” yanıtını verdi: CHP yüzde 98.9, HDP yüzde 93.5, İYİ Parti yüzde 95.5 ve Saadet Partisi yüzde 93.4.

ABDULLAH ÖCALAN İLE GÖRÜŞME MHP’LİLERİ KIZDIRMIŞ

Görüşmecilere “Abdullah Öcalan ile ilgili Erdoğan ve Bahçeli’nin yorumlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu da yöneltildi. “Hükümete bakışımı olumlu etkiledi” diyenlerin oranı AK Parti’lilerde yüzde 8.5 olurken, MHP’lilerde yüzde 2.1’de kaldı. “Hükümete bakışımı olumsuz etkiledi” diyenlerin oranı AK Parti’lilerde yüzde 35.1 olurken, bu oran MHP’lilerde yüzde 55.2 oldu. “Hükümete bakışımı etkilemedi/bilmiyorum/duymadım diyenlerin oranı AK Parti’lilerde yüzde 56.4 iken MHP’lilerde yüzde 42.7’de kaldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Karataş
Mehmet Karataş - 2 yıl Önce

İYİ parti kurulmasaydi 25 yillik yerel 18 yillik genel tek parti dönemi son bulmazdi iyiki IYIler var IYIler kazanacak ülke huzura kavusacak

Kürşat YÖRÜKOĞLU
Kürşat YÖRÜKOĞLU - 2 yıl Önce

IYI parti her halukarda kurumsallaşmış oyu en az yuzde 15 dir

İyi ülkücü
İyi ülkücü - 2 yıl Önce

İyi partinin baraj altı kalmasını isteyenler hevesini kursağınızda kalacak.İyi parti en az yüzde 10 oy oranı var.Esas baraj altı kalacak parti Mhp'dir.akp den aldığı emanet oylarlala ayakta tutunuyorlar.

Ülkücü
Ülkücü - 2 yıl Önce

hahaha güleyim anketinize bu anket amaçlı sebebi de İYİ partiyi baraj altı gösterip büyümesini engellemsek şu an İYİ parti baraj üstü ve ilk seçimde iktidar ortağıdır

Ramazan Aydın
Ramazan Aydın - 2 yıl Önce

Bu veriler gün gün değişir. Mhpden, akpden kaçış var, seçime daha zaman var, ekonomik durum bunu esas belirleyicisi olduğundan bu veriler yanıltıcı olabilir. Zira işsizlik, yoksulluk gün gün artıyor.

harbi ülkücüler
harbi ülkücüler - 2 yıl Önce

şimdi mehape barajı gececek akpkk çoğunluk lacak öylemi sizinde haberinizinde o şirketinde neyse.. anladınız.inadına İYİ ölümüne İYİ bohcalının gazını alın bakalım

Erkan Ertan
Erkan Ertan - 2 yıl Önce

BENİM OYUM AK PARTİYE

Ercan Gündüz
Ercan Gündüz - 2 yıl Önce

İyi parti geleceğin partisi boşuna çabalamayın. Kadın herkes korkup susarken korkmadı ve parti kurdu ilk seçimde 5. parti oldu tbmmye girdi millet ittifakının başlatıcısı oldu. Ve akpyi sarstı yerle bir etti son seçimde büyük şehirleri millet ittifakı içinde chp kadar çalışarak kazandı. Ekrem imamoğlunun istanbulu kazanmasında en büyük faktörlerden biri oldu. Böylece girmiş olduğu ikinci seçimde en çok oy alan 3. parti oldu. İnşAllah bu seçimde dahada yükselecek ya anamuhalefet olacak yada iktidar inşAllahFatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344