FETÖ gerçek ByLock'çuları bu yöntemle gizlemiş

Ankara Başsavcılığı'ndan yapılan 'Bylock' açıklamasında '11.480 kişiye iradesi dışında yükleme yapıldı' denildi.

FETÖ gerçek ByLock'çuları bu yöntemle gizlemiş
banner170

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Karar gazetesinin manşetten verdiği FETÖ'nün ByLock kumpasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada 11 bin 480 kişinin örgütün Morbeyin adlı şirketi tarafından üretilen uygulama programlarını kullandığı için iradeleri dışında ByLock'a girdiği bilgisine yer verildi.

KARAR gazetesi FETÖ'nün ByLock kumpasıyla ilgili MİT'in yaptığı incelemede bir çok kişinin örgütün kumpasıyla mağdur olduğunu manşet yapmıştı. FETÖ'cü Morbeyin adlı şirketin uygulamalarını kullanan ve saniyelerle ByLock kullandığı belirlenen kişiler tek tek elenmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bugün konuyla ilgili flaş bir açıklama yaptı. Açıklamada 11 bin 480 kişinin Morbeyin adlı şirketin uygulamalarını kullandığı için iradeleri dışında ByLock programına girdiği belirtildi.

Açıklama şu şekilde: 

FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütü üyelerinin haberleşme amacıyla kullandıkları ByLock adlı uygulamaya ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığımıza intikal eden bazı ihbar ve şikâyetler üzerine yapılan inceleme sonuçları hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasında yarar görülmüştür.

ByLock örgüt içi gizli haberleşme amacıyla geliştirilmiş ve bu özelliğiyle yürütülen soruşturmalarda örgüt üyeliğinin ispatında başvurulan önemli bir delildir. Uygulamanın bu özelliği ile delil değeri Yargıtay içtihatlarıyla da teyit edilmiş, kişilerin bu ağa dahil olduğunun kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti halinde örgüt üyeliğinin dayanağı olacağı ortaya konulmuştur.

Bu önemli ispat aracında delil güvenliğinin sağlanması ve FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne yönelik hayati mücadelenin sağlıklı biçimde sürdürülmesi amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığımıza intikal eden şikâyet ve ihbarlar değerlendirilmiş, konunun incelenmesi ve araştırılması amacıyla bir soruşturma açılmıştır. Soruşturma kapsamında ulaşılan bilgi ve belgeler Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ile Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu'na gönderilmiş, konunun her yönüyle incelenmesi ve araştırılması talimatı verilmiştir.

Bu kapsamda, ByLock bağlantı verilerinin ileri inceleme teknikleriyle analizi yapılmış, iddialar titiz biçimde araştırılmıştır. MİT ve BTK’da yapılan teknik incelemelerde, uygulama sunucularıyla bağlantısı tespit edilen bazı GSM hatlarının, bu bağlantılarının hemen öncesinde FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü mensuplarınca geliştirildiği değerlendirilen Mor Beyin gibi uygulama sunucularına yönlendirilmiş oldukları yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Gerçekleştirilen detaylı inceleme neticesinde, bağlantı veri parametreleri bakımından benzer özellikler taşıyan 11.480 GSM numarasının kullanıcılarının iradeleri dışında ByLock IP’lerine yönlendirilmiş oldukları tespit edilmiştir.

Bu kullanıcıların, gerçek ByLock kullanıcılarının tespitini güçleştirmek ve FETÖ/PDY terör örgütü ile mücadeleyi sulandırmak amacıyla, örgüt mensubu yazılımcılar tarafından geliştirilen uygulamalarla bilinçli olarak bylock.net alan adına yönlendirilmiş oldukları yönünde bulgular elde edilmiştir. Bu karartmayı yapan şüpheliler hakkında C.Başsavcılığımızca 2017/44433 sayılı dosya üzerinden başlatılan soruşturma da devam etmektedir.

Bağlantı tespitleri teknik yönlendirmeye dayandığı belirlenen 11.480 GSM numarası ile ilgili tespitler İl Cumhuriyet Başsavcılıklarına ve Bölge Adliye Mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcılıkları'na iletilmiş, soruşturma sonucunda ulaşılan bulgular ve düzenlenen raporlar gereğinin takdiri için ilgili mercilerle paylaşılmıştır.

Bu gelişmeler ışığında, ByLock sunucularına, bilgi ve iradeleri dışında yönlendirildiği tespit edilen GSM numarası kullanıcılarının hukuki durumlarının, soruşturma dosyalarında yer alan diğer delillere göre soruşturma makamlarınca değerlendirilmesi gerekmektedir.

Türk yargısı ve onun önemli bir kurumu olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Devlet ve millete ihanet içindeki FETÖ/PDY üyelerinin hak ettikleri cezayı almaları için bugüne kadar kararlılıkla çalışmış, aynı şekilde FETÖ/PDY ile mücadeleyi sulandırmak amacıyla soruşturmalara isimleri karıştırılmış mağdurların tespit edilebilmesi için de büyük çaba sarf etmiştir.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aynı hassasiyetle çalışmaya devam edecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

27/12/2017

Ankara Cumhuriyet BaşsavcılığıYORUM EKLE
YORUMLAR
Lokman Ates
Lokman Ates - 1 yıl Önce

Sıradan vatandaşın telefonuna rızası olmadan, gıyabında yüklenmiş olabilir ama, halen görevdeki AKP'li aktif siyasetcilerin de mi haberleri olma mış?

Insan
Insan - 1 yıl Önce

Gundem yine cemaatler ve en buyuk cemaat GULEN CEMAATI :) Bitiremedin Reis bu cemaati bir turlu. Cemaatin basi ile ugrasiyorsunuz ortasi ve alti ilede ugrasin lutfen. Bitirelim artik bu GULEN CEMAATINI...

ALİVELİ
ALİVELİ - 1 yıl Önce

EVET BİR KISIM İNSAN YEM OLARAK KULLANILDI VE HAYATLARI MAHVOLDU.VEBALİ GÜNAHI HEPİNİZİN BOYNUNA.

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151