Fransa'nın ölüme terk ettiği hastanın Türkiye'ye getirilmesine Mustafa Destici aracı olmuş

Fransa'nın Lyon şehrinde yaşayan Karamanlı 3 çocuk babası 33 yaşındaki Zekeriya Kılınç, kalp krizi geçirdikten sonra kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alınmıştı.

banner311
Fransa'nın ölüme terk ettiği hastanın Türkiye'ye getirilmesine Mustafa Destici aracı olmuş

Doktorlar, kalbi atıp fonksiyonlarının devam etmesine rağmen beyin fonksiyonları durduğu gerekçesiyle Türk vatandaşının, bağlı olduğu yaşam destek ünitesinin fişini çekmek istiyordu.

Kılınç'ın ailesi ise Türkiye'nin Lyon Başkonsolosluğu'nun gönderdiği doktorun yaptığı muayenede hala şansı olduğunu söylemesi üzerine buna karşı çıkmış, bu yüzden Zekeriya'nın Türkiye'ye götürülerek orada tedavi edilmesini talep etmişti.

33 yaşındaki Karamanlı gurbetçiyi almak için Türkiye'nin gönderdiği ambulans uçak, Kılınç'ı alarak Türkiye'ye getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Bir siyasi partimizin genel başkanı aracılığıyla ulaştık” dediği kişinin, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet yazarı Nedim Şener, "Neredeyse öldü denilerek fişi çekilmek istenen" Fransa'daki hastanın Türkiye'ye getirilişiyle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın isim vermeden işaret ettiği siyasetçinin BBP Genel Başkanı Mustafa Destici olduğunu söyledi. 

"Bazılarımız gibi ben de o siyasi parti liderini merak ettim" diyen Şener, "Fransa’nın Lyon kentinde mart ayında kalp krizi geçiren ve Croix Rousse Hastanesi’ne kaldırılan 34 yaşında ve üç çocuk sahibi Zekeriya Kılınç’ın Türkiye’ye hava ambulansı ile getirilmesi için aracı olan kişi BBP Genel Başkanı Mustafa Destici" dedi.

Nedim Şener yazısındaki ilgili kısım şu şekilde;

O SİYASİ PARTİ LİDERİ MUSTAFA DESTİCİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki günkü basın toplantısında, Emrullah Gülüşken ile akraba olmadığını, aracı olanlarla da hiçbir akrabalığı bulunmadığını ve yurtdışından getirilen başka hastalar olduğuna dair şu örnekleri verdi: “Daha dün Rusya’dan öğrenci getirdik. Fransa’dan getirdiğimiz hasta var. Fransa’da hayatı tehlikedeyken Türkiye’de sağlığına kavuştu. Bu hasta da bir siyasi parti lideri tarafından bildirildi. Biz ücret almadan hava ambulansı hizmeti veren tek ülkeyiz.” Emrullah, sen ölmeden inanmayacaklar

AKLIMA TAKILAN SORU

Bazılarımız gibi ben de o siyasi parti liderini merak ettim. Fransa’nın Lyon kentinde mart ayında kalp krizi geçiren ve Croix Rousse Hastanesi’ne kaldırılan 34 yaşında ve üç çocuk sahibi Zekeriya Kılınç’ın Türkiye’ye hava ambulansı ile getirilmesi için aracı olan kişi BBP Genel Başkanı Mustafa Destici. Kılınç’ın, Avrupa Türk Birliği Lyon sorumlusu ve BBP temsilcisi İrfan Binekçi’nin damadı olduğunu söyleyen Destici, şunları anlattı: “Beni aradıklarında, solunum cihazına bağlı hastanın fişini neredeyse ‘Öldü’ diye çekmek istemişler. Ancak hastanın yakınları parmağını oynattığını, tepkiler verdiğini görüyorlar. Buna rağmen Fransa’da koronavirüs vakaları hızlanınca Zekeriya Kılınç için ‘Nasıl olsa ölecek, fişini çekelim’ demişler. Ben durumu Dışişleri Bakanlığı, sonra Sağlık Bakanlığı ile görüştüm. Raporlarına bakıldı, hastaneyle temas edildi ve sonunda getirildi. Şimdi Konya’da ve gelen bilgilere göre Fransa’da öldü denilen hasta şimdi kendi başına nefes alabiliyor.” Neyse, bu tartışmada Türkiye’de fedakârca görev yapan sağlık çalışanlarını ve Türkiye’nin bu alandaki kapasitesini öğrenmiş olduk. Ama dediğim gibi, bu hastalarımıza şifa bulunacak elbette ama beyinlerini yalanlara esir etmişler için çare yok."

Destici'den Fuat Uğur'a açıklama

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur'a konu ilgili olarak şunları söyledi:

"Fransa'da fişini çekip ölüme terk edeceklerdi. Bunu da aileye söylemişler. Konu bana bildirilince ben de Sağlık ve Dışişleri Bakanlarımıza ilettim. Sağ olsunlar hemen ilgilendiler. Uçak ambulansla evladımız Türkiye’ye getirildi. Siyasete malzeme olmaması adına açıklamadık. Lakin görüyorum ki; her fırsatta ülkemiz ve devletimiz aleyhine çalışma ve kara propaganda peşinde olanlar İsveç ve başka ülkelerde zor durumda kalan vatandaşlarımızı ve de hastalarımızı seviyesiz siyasetlerine alet ediyor."
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.