Gökçek'in 'dua' tweet'ine ABD'den yanıt!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, ‘ABD'de daha çok felaketler yaşanması için dua edin' içerikli twitter mesajının sorulması üzerine; "Ben inançlı bir kadınım ve umarım o dualar yalnızca sağır kulaklara düşer" diye yanıt verdi.

banner311
Gökçek'in 'dua' tweet'ine ABD'den yanıt!

Nauert, başkent Washington'da Yabancı Basın Merkezi'nde ABD'de yaşayan yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Basın toplantısında Nauert'e, Gökçek'in takipçilerine, ‘Irma ve Harvey kasırgasına benzer daha birçok felaket yaşanması için dua etmeleri' çağrısında bulunduğu tweet'ine dair yorumu soruldu.

Nauert, gazetecinin sorusunu bitirmeden araya girerek, ‘Ben kendim inançlı bir kadınım ve umarım o dualara kimse kulak asmaz. Çünkü herhangi bir ulusun trajedi yaşaması için dua edilmesini hayal bile edemiyorum, gerçekten' diyerek tepki gösterdi.

Nauert, Melik Gökçek'in paylaştığı ‘Allah-u Alem ağzı dualı birileri dua etti ve ABD'de felaketler birbirini kovalıyor. ABD'nin Virginia eyaletinde çatışmalar çıktı. Ricam var. Dua ediniz ve Allah'dan dileyiniz. Bizle ve Müslümanlarla uğraşan devletlerin başına öyle belalar ver ki bizi unutsunlar' ifadelerini kullandığı paylaşımlarını görmediği için, bu konuda daha fazla yorum yapmak istemediğini belirtti.

‘IKBY REFERANDUMUNU DESTEKLEMİYORUZ'

Basın toplantısında Iraklı bir gazetecinin IKBY'nin 25 Eylül'de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumu ile ilgili bir sorusunu da yanıtlayan Nauert şöyle konuştu:


"Bildiğiniz gibi Irak ABD'nin yakın bir dostu ve müttefiki. Orada çok askerimiz var ve birçoğu da orada yaşamlarını yitirdi. Geçmişte gazetecilik yaptığım dönemlerde, savaşı izlerken Irak'ta, Kuzey Irak'ta kendim de bulundum. Biz 25 Eylül'de yapılacak Kürtlerin bağımsızlık referandumu planını desteklemiyoruz."
Bunun gerekçesinin bazılarını kızdırabileceğini bildiğini de aktaran Nauert, "Odak noktasının IŞİD olması gerek. Sizin ülkeniz çok badireler atlattı, IŞİD yüzünden halkınız çok kayıp verdi. Biz odak noktamızı hedefte tutmak istiyoruz. Hedef de IŞİD'i yenmek ve bir daha o bölgeleri ele geçirmelerini önlemek. Bu yerler Irak halkına, Irak yönetimine ait, IŞİD'e değil. ABD ve koalisyon güçleri de Irak hükümetinin arkasındadır. Biz, Erbil ve Bağdat arasındaki görüşmelerin sürdürülmesinden, gelecekteki ilişkilerini gözden geçirmelerinden yanayız. Biz refah ve birlik içinde bir Irak'tan yanayız" diye konuştu.‘REFERANDUMA İLİŞKİN KAYGILARIMIZI İLETTİK'

Nauert, ‘ABD yönetiminin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk Bağdat'ta. Oradaki yönetime verdiği mesajlardan biri de, referandumun bu zamanda yapılmaması ve odak noktasının IŞİD olması gerektiğidir" dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.