Gündem İmamoğlu "Şaka değil, yarın temel atmama törenimiz var, davetlisiniz"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Silahtarağa'da daha önceden ihalesi yapılmış arıtma tesisi projesini iptal ettiklerini duyurdu.

Gündem İmamoğlu "Şaka değil, yarın temel atmama törenimiz var, davetlisiniz"

Arazi değeriyle beraber 1,5 milyon lirayı aşan bir proje olduğunu ifade eden İmamoğlu, arazinin 70 bin metrekaresinin yeşil alandan oluştuğunu belirterek, "Yarın bir temel atmama törenim var. Çünkü böyle bir yatırıma, arıtma tesisine gerek yok" dedi.
 
İmamoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isim vermeden dile getirdiği, ancak kendisine yönelik olduğu şeklinde değerlendirilen, "Cumhuriyete birilerinin yapageldiği gibi özenti kokan saçmalıklarla değil en büyük hizmetleri kazandırarak layık olunur" sözlerine buradan yanıt verdi. "Biz bu şehirde morali yüksek tutacağız" diyen İmamoğlu, "Bu şehrin festivalleri olsun, keyifli anları olsun istiyoruz. 29 Ekim'i doya doya yaşamak, bu ülkenin en büyük milli bayramını coşa coşa yaşamak asla bir özenti değildir" diye konuştu. 
 
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Brand Week İstanbul” etkinliğinde açılış konuşmasını yaptı. İmamoğlu, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde yaklaşık 2 bin 500 katılımcıya yaptığı konuşmasında, Brand Week İstanbul’a üçüncü kez katıldığını belirtti. Yaklaşık bir saat süren bir konuşma yapan İmamoğlu, “Geçen yıl Beylikdüzü Belediyesi olarak kazandığımız İnsani Gelişme Endeksi Ödülü’nü almak için yine aranızdaydım. Şimdi ise 16 milyon insanı temsil ederek buradayım. Çok mutluyum” dedi.

"Olumsuzlukların en büyük nedeni demokrasiden uzaklaşılmasıdır"

Türkiye ve İstanbul’un ekonomik anlamda sıkıntıları olduğunu dile getiren İmamoğlu, insanların işsiz, gençlerin umutsuz olduğunu belirtti. Pek çok yetenekli insanın bu nedenlerle yurt dışına gittiğini hatırlatan İmamoğlu, “Bu olumsuzlukların en büyük nedeni demokrasiden uzaklaşılmasıdır. Bu sorunların çözümünün tek çaresi de yine demokrasidir. Çare cesur demokrasidedir. Dünyada her ülkenin demokrasi ve özgürlüklerden uzaklaştığı geçici dönemler olmuştur. Biz de Türkiye olarak bu sıkıntılı dönemi kısa sürede atlatacağız” dedi.

"İstanbul sokaklarında sizler gibi cesarete sahip şahane çocuklar var”

Her yaştan İstanbullunun bu yıl iki kez dünyaya ilham kaynağı olan cesaret örneği gösterdiğini vurgulayan İmamoğlu, “Üstelik de son 50 yılın en yüksek oy oranıyla ve yerel seçimlerde tüm Türkiye tarihinin en yüksek oy adedi ile demokrasinin yanında yer aldınız. Demokrasi ve özgürlükten yana son derece net bir irade ortaya koydunuz. Bu irade, sadece İstanbul ve Türkiye için değil, tüm dünya için değerli ve ilham verici oldu” diye konuştu.

“İstanbul sokaklarında sizler gibi cesarete sahip şahane çocuklar var” diyen İmamoğlu, videolarla desteklediği konuşmasını, “Onları her gün görüyorum. Pek çok sorunda, erişkinlerden daha cesur ve kararlılar. Bu büyük millete inancım tam. Bu milletin cesareti sayesinde ‘Her şey çok güzel olacak’ ruhuyla hep birlikte yolumuza devam ediyoruz” sözleriyle sürdürdü.

İmamoğu, İstanbul'a “Yeni Bir Başlangıç”ın yeni nesil demokrasi, yeni nesil siyaset ve yeni nesil belediyecilik anlayışı ile hakim olacağını belirtti. İmamoğlu, daha sonra bu kavramların açılımlarını anlattı:

"Bu şehir tek bir rengin tonlarından oluşmayacak"

“Yeni nesil siyaset anlayışı derken, öncelikle ve özellikle hukukun üstünlüğü anlayışını kast ediyorum. Kanunları, kendi amaçları uğruna eğip büken, kendisi için iyi olanı, herkese dayatan bir yönetici olmamayı, kamu karşısında vatandaşın güçsüz ve korumasız kalmasından yararlanmamayı, korkudan değil, sevgiden yana olmayı, kucaklayarak ve birleştirerek hizmet etmeyi anlatmak istiyorum. Bu şehrin Sirkeci Garı’nı ya da işte Haydarpaşa Garı’nı, eski bir İBB çalışanına değil de 16 milyona vermekten bahsediyorum aslında. Söylediğim şey, tam da bu. Bu, toplumsal moral için gerekli. Bu şehri biz yönetiyoruz. Birkaç kişinin değil. Yakınlarını korumak değil. Hukukun üstünlüğünden bahsediyorum. Ne kadar icatlar çıkarmaya çalışılırsa, çalışılırsın. İstanbul kararını verdi: Boğaziçi İstanbul’undur. ‘Şu bakanlığa bağlı, şu kurula bağlı yok’. İstanbul karar verir. Bu şehri yönetenler, bundan böyle bu şehrin her bir ferdini ayrı bir renk, ayrı bir zenginlik olarak kabul edecekler. Bu şehir, sadece tek bir rengin tonlarından oluşmayacak. İstanbul binlerce rengin, barış ve huzur içinde yaşadığı bir şehir olacak. Bu şehirde kimse kendisini azınlık hissetmeyecek. Hep birlikte çoğunluğun yönetme, azınlığın var olma hakkına saygı duyan bir siyaset ve yönetim anlayışı inşa edeceğiz.”

"Sizi temel atmama törenine davet ediyorum"

“Size çok duymadığınız bir duyuru yapayım” diyen İmamoğlu, “Yarın bir törenimize davet etmek istiyorum. ‘Temel atmama törenine’ davet ediyorum sizi. Şaka değil! Yarın ‘temel atmama törenim’ olacak gerçekten. Göreve geldiğimizde, bizim önümüze getirilmiş, dayatılmış, ihaleye çıkılmış, teklifler alınmış… Silahtarağa’da Eyüpsultan sınırları içinde, Haliç’in o güzel doğasını bütünleyen, 130 bin metrekarelik alanı kapsayan, 70 bin metrekareye yakın kısmı orman olan bir arazide, bir arıtma tesisi… Maliyeti, 1 milyon 100 bin liranın üzerinde. Arazi değeriyle beraber, 1,5 milyarı aşan bir proje. Ekonomik sıkıntı vesaire bir kenara; ‘Durdurduk’. Çok projeyi böyle durdurduk aslında. Çok projeye araştırma yapıyoruz. Buna da yaptık. Böyle bir arıtma tesisine gerek yok. Ne yazık ki yok! 1,5 milyar! Ben, bu şehrin insanına bunu anlatmak zorundayım. Bu bir ders olmalı. Temele, idamdayken, ‘Son dileğin ne’ diye sormuşlar; ‘Ha bu bana ders olsun’ demiş. Şehrimizi bu duruma getiremeyiz” dedi.

“İstanbul adil, yaratıcı , yeşil bir kent olacak"

29 Ekim’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına da değinen İmamoğlu, “29 Ekim’i doya doya, hissederek yaşamak, bu ülkenin en büyük milli bayramını coşa coşa yaşamak asla bir imrenti ya da bir özenti değildir. Onun altını çizeyim. Bayramı yaşamak milletine, güzel Cumhuriyet’ine değer vermek, varlığının teminatı olan o kuruluş değerlerine sahip çıkmasıdır, Atası’na sahip çıkmasıdır, geçmişine sahip çıkmasıdır” diye konuştu.

İmamoğlu, İstanbul için vizyonunu; “İstanbul adil bir kent olacak, yaratıcı bir kent olacak, yeşil bir kent olacak” sözleriyle özetledi. İBB’nin israfa son veren bir anlayışla yönetilmeye başlandığını vurgulayan İmamoğlu, 31 Mart ve 23 Haziran süreçlerinden sonra yaptıkları önemli icraatları sıraladı. İmamoğlu, yaptıkları hizmetlerin video görüntülerini seyircilerle paylaştı.

"Bir A takımı kurduk ama hiçbiri benim oğlum, kızım, damadım değil"

“İBB’de liyakat esasına dayalı son derece profesyonel bir A takımı kurduk” diyen İmamoğlu, “Hiçbirisi benim oğlum, kızım, damadım, yakınım değil. Sizler gibi uzun yıllar önemli kurumlarda başarılara imza atmış olan bu ekip, İstanbul’da sürdürülebilir kalkınma için de hazırlıklar yapıyor. Bu kadroyla; yabancı yatırımları kolaylaştırmak için İstanbul Yatırım ve Tanıtım Ajansını kuruyoruz. Benzer şekilde, güvenilir veri sağlamak için ‘İstanbul İstatistik Ofisini’ hayata geçiriyoruz. Şehrimizin bir yazılım merkezi olması ve bu alanda gelecekte 50 bin kişilik bir istihdamın yaratılması için çalışıyoruz. Bu amaçla, ‘Küresel İstanbul Akademisi ve İstanbul Kent Enstitüleri’ gibi kurumlar kuruyoruz. Şehrimizi ileri teknolojinin ve yaratıcı endüstrilerin merkezi haline getireceğiz” şeklinde konuştu. İmamoğlu, yakın dönemde yapacakları icraatları şöyle sıraladı:

"Ulaşım yatırımları için yola çıktık"

“Kentin merkezindeki en büyük ‘monoblok’ yapı olan otogarı bir inovasyon merkezine ve ‘start-up hub’ına çevireceğiz. Bu alanları yeni teknoloji şirketlerine, yazılım, tasarım ve eğitim şirketlerine hazırlıyoruz. Çevre yatırımları, temiz enerji, kentsel atıkların dönüşümü ile ilgili yatırımlarda İstanbul öncü kentlerden biri olacak. Küresel ısınma sorununu dikkate alan girişimcileri ve şirketleri destekliyoruz. Şehrimizin yakın civarında entegre tarımsal üretim yatırımlarını planlıyoruz. Başta metro olmak üzere, ulaşım yatırımları için yola çıktık. İstanbul’da metroyu 2024 yılına kadar 630 kilometreye çıkarmak istiyoruz. Yap-İşlet-Devret dahil çeşitli modelleri tartışıyoruz. Kemerburgaz Kent Ormanı’ndaki 5,5 milyon metrekare yeşil alan bizden uzak tutuldu. Biz, kent ormanı olarak hayatımıza kattık 1,6 milyon metrekarelik kısmını. Kalanını da seneye katacağız. 6 senedir Orman Bakanlığı tahsis etmiş, yapılmıyor. ‘İmara değil, insanlara açacağız’ deyince hemen ‘Biz yaptık, biz yaptık!’ Tamam, tamam; biz yaptık, tamam! Bir şey değil; kızmayın! Ama niye açmadınız? Başka bir hesap mı vardı? Niye açmadınız? 2 ayda toparladık, açtık. Gidin bakın; cıvıl cıvıl. Büyükdere Caddesi üzerinde, hemen Maslak’ı geçince, yolun sağ tarafında, binaların arasında 1 milyon 100 bin metrekare park var. 19 Mayıs’ta size orayı açacağım; şaşacaksınız; ‘Ya bu vardı da biz bunu niye kullanmadık’ diyeceksiniz. Kurbağalıdere’deki sorunu da yaza çözüyoruz. Ayamama Deresi’nin çevresiyle ilgili sorunları çözüyoruz.”

İmamoğlu hayalindeki İstanbul'u anlattı

İstanbul’u şeffaflığa, halka hesap verme prensibine, vicdana ve adalete dayalı bir yönetim anlayışıyla ayağa kaldıracaklarını vurgulayan İmamoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bizden sizlerin sesine her zaman kulak veren, kadına, çocuğa ve dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık yapan bir anlayış göreceksiniz. Hep birlikte yürünebilen, koşulabilen, nefes alınabilen, bisikletle gezilebilen, spor yapılabilen, modern, çevre dostu, engelli dostu bir İstanbul yaratacağız. 16 milyonluk bu kent, 450 milyar dolarlık bu ekonomi, pek çok alanda global başarılar inşa edebilir. Spordan sanata, teknolojiden inovasyona, markalardan turizme kadar birlikte global şampiyonlar, lider kurumlar yaratabiliriz. İşte benim hayalimdeki İstanbul, enerjisi yüksek, gençliği olan bir şehir. Barış ve demokrasiyle kenetlenmiş, bir arada yaşama sevinci ve huzuruna kavuşmuş bir İstanbul. Bunu hep birlikte başaracağız. Çünkü başarmak zorundayız. Bu yolda tüm katkı ve önerilerinize kapımız her zaman açık olacak.”

YORUM EKLE