Gurbetçilere Bulgaristan'da büyük tuzak

Avrupa'dan Türkiye'ye karayoluyla gelen Türk vatandaşları Bulgaristan üzerinden gelmeleri durumdan çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Gurbetçilere Bulgaristan'da büyük tuzak

Çünkü üzerlerinde 9 Bin Euro'dan fazla para bulunduğunda kara para aklamak ve para kaçakçılığından ,üzerlerindeki paraya el konulduğu bildirildi.

Fazla bulunan gurbetçiler Mahkemeye sevk edildiği ve hatta tutuklananların bile olduğu gelen bilgiler arasında.

Kişi başına 9 Bin Euro'dan fazla parayı kesinlikle üzerlerinde veya çantalarında bulundurmaması gerekiyor.

Öte yandan mfa.gov.tr'de bulunan bilgiye göre

-Bulgar gümrük görevlileri Bulgaristan’a giriş ve çıkış yapan araçları arama hakkına sahiptir.

-Bulgaristan’a giriş ve çıkış yapan yabancı ülke vatandaşlarının üzerlerinde 10.000 Avro veya karşılığı diğer yabancı paradan daha az miktarda nakit para bulundurmaları halinde yazılı beyanda bulunmalarına gerek yoktur.

-Beyana tabi olmayan (10.000 Avro’dan az) miktarda parası olan vatandaşlarımız doğrudan “Yeşil Geçiş Yolu”na geçebilir.

-Vatandaşlarımızın beraberindeki para miktarı 10.000 Avro (veya karşılığı diğer yabancı para) ve üzerinde ise mutlaka yazılı beyan yapılması gerekmektedir. Beyanda bulunulmaması halinde, AB mevzuatı uyarınca paranın tamamına Bulgaristan Gümrük yetkilileri tarafından el konulmakta (bu paranın herhangi bir şekilde geri alınması mümkün değildir),

Bulgaristan Ceza Kanunu’nun 251. Maddesi uyarınca ise beyan edilmeyen nakit paranın miktarına bağlı olarak beyanda bulunmayan kişiler hakkında para ve hapis cezası dahil olmak üzere cezai işlem uygulanmaktadır.

-Vatandaşlarımızın üzerinde 10.000 Avro’dan fazla nakit para bulunması halinde, beyan edilecek paranın kaynağı ve kullanım amacı, paranın taşınacağı güzergah, paranın taşındığı ulaşım aracı belirtilerek gümrük beyannamesi doldurulmalı ve “Kırmızı Geçiş Yoluna” girilmelidir.

-Bulgaristan’dan çıkış yapan yabancı uyruklu kişiler, daha önce Bulgaristan’a girişte beraberlerinde getirdikleri ve gümrüklerde yazılı olarak beyan ettikleri miktardaki yabancı paraları, yine gümrüklerde yazılı olarak beyan etmek suretiyle beraberlerinde Bulgaristan’dan çıkarmak zorundadır.

-Sınır geçiş kapılarındaki gümrükte doldurulan "Gümrük Döviz Beyannamesi" formları İngilizce, Fransızca, Almanca, Türkçe ve Rusça olmak üzere 5 dildedir

-16 yaşından küçüklerin gümrük beyannameleri, ihtiyaç halinde, birlikte seyahat eden reşit kişiler tarafından doldurulabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER