Hakkari'den acı haberi Erdoğan verdi "4 Şehit"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Atatürk’ü anma programında konuşuyor. Erdoğan konuşmasında "Hakkari'de bir mühimmat depomuzdaki patlama nedeniyle şu an itibariyle 4 evladımız şehit oldu 20 civarında yaralımız var" dedi.

Hakkari'den acı haberi Erdoğan verdi "4 Şehit"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törendeki konuşmasına Gazi Mustafa Kemal'i rahmetle yad ederek başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması satır başlarıyla şöyle:

"Gazi Mustafa Kemal ile birlikte ahirete irtikal eden tüm gazi ve şehitlerimize de milletim ve şahsım adına minnettarlığımı ifade ediyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar ülkemizin gelişip kalkınması, refahının büyümesi için mücadele eden herkese şükranlarımı sunuyorum. Yıl dönümleri bize anma yanında geçmişten bu yana kapsamlı muhasebeler yapma fırsatı da verir. Mesela pazar günü Paris'te 1. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100. yılı törenlerine katılacağız. Biraz sonra Paris'e hareket ediyoruz. Bugün de Gazi'nin vefatının 80. yılını geride bırakıyoruz. Bu süreçte ülkemizin yaşadıklarını şöyle bir gözümüzün önüne getirdiğimizde Türkiye'nin nereye geldiğini çok iyi görebiliriz. 1. Dünya Savaşı'nın ardından ülkemizi paylaşma girişimlerine tanık olduk. Çanakkale'de, Kutül Amare'de ve daha pek çok cephede yüreğimiz ve bileğimizle savaşarak kazandığımız zaferlere rağmen ülkemizi böyle bir tehdidin altına girmekten kurtaramadık. Müstevlilere karşı önce şehir şehir ardından topyekün bir kurtuluş mücadelesi başlattık. Mücadelemizin zaferle sonuçlanmasının ardından yeni devletimizle tarih sahnesindeki yerimizi tekrar aldık.

600 yıllık bir çınarın devrilip epeyce küçülmüş olsa da özü itibarıyla aynı coğrafya üzerinde taze fidanın boy vermesi elbette sıkıntısız yaşanması mümkün değildi. Nitekim ülke ve millet olarak bu sıkıntıları her alanda çektik. Doğrularıyla yanlışlarıyla, eksikleriyle fazlalarıyla bu dönemin değerlendirmesini milletimizin hafızası ve tarih yapmıştır, yapmaya da devam edecektir. Mesela Gazi Mustafa Kemal'in kendi iradesiyle başlattığı ama provokasyonlar yüzünden vazgeçmek zorunda kaldığı çok partili hayata geçme denemesini vaktinde başarmış olsaydık acaba ülkemiz nereye giderdi? Mesela o dönemde kendi uçağımızı, otomobilimizi üretmiş, sanayimizi geliştirmiş, ihracatımızı büyütmüş olsaydık, bugün nerede olurduk? Mesela gençlerimizin zihinlerini formatlamaya çalışmak yerine onları medeniyetiyle barışık özgür fertler halinde yetiştirecek bir eğitim sistemi kursaydık, nasıl bir gelişme gösterirdik? Bunun gibi pek çok soru zihinlerimizi meşgul ediyor olmakla birlikte önümüzdeki vakıada ortadadır. 

Bugünkü gençler tek parti dönemlerini ancak tarih kitaplarından, gazete ve dergi sayfalarından görmek şansına sahipler. Çünkü bize yalan bir tarih öğretildi. Türkiye ikinci dünya savaşına girmemiştir ama savaşın tüm yükünü sefaletini yaşamıştır. 

Ülkemizi yönetenler milletimizi sadece maddi bir yükün altında ezmekle kalmamış değerlerinin üzerinde kurduğu baskıyla da ezmiştir. 

Ülkemizde belirli bir kesim tek partili dönemden çok partili hayata CHPyönetiminin iradesiyle geçtiğimizi iddia ederler oysa bu geçiş mecburi bir geçiştir.

Çok partili hayta geçişten hemen sonra yapılan açık oy gizli tasnif… ki sayıyı da ona göre kendileri belirleyecek. Bu yöntem aslında CHP anlayışının yönetim anlayışı ile ilgili bir fikir vermeye yeter. 

Yeter söz milletindir diyen Demokrat Parti bu dönemin ardından ezici bir çoğunlukla yönetimi ele geçirmiştir.

 Türkçe ezanın 18 yıl kamuoyu önünde savrulabiliyor olması bu husumetin bir işaretidir. Ezanın arapça okunması bir şeyin ifadesidir. Türkçe ezan dendiği zaman onu sadece biz anlarız. Ama Arapça olduğu zaman bunun evrensel olduğunun ifadesidir. Şimdi bunu değiştirmek bizi değerlerimizden uzaklaştırmak anlamındadır. 

Aşık Veysel’i kılığı kıyafeti nedeniyle Ankara’ya almadılar. Aşık Veysel saf bir Anadolu insanı oradaki kıyafetiyle Ankara geldi. Beğenmediler, almak istemediler Ankara’ya…

Zaten demokrasinin güzelliği burada değil mi, ayırt etmek ayrıştırmak yok. Bu kesim halkın sandığa yansıttığı zihniyeti gösterir. 

Hakkari'deki patlamada dört evladımız şehit oldu, 20 civarında yaralımız var. 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 13:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hülya Sönmezışık
Hülya Sönmezışık - 6 ay Önce

Trablusgarp, ardından Balkan Savaşları, ardından Birinci Dünya Savaşı ve nihayet Milli Mücadele. 1911den Cumhuriyetin kuruluşuna kadar savaş vermiş bir millet var. 10 yıl boyunca! Buna rağmen yeni devlet 15 yılda tek bir borç almadan 46 fabrika açmış, uçak ihraç eder hale gelmişti. Yani zaten yapılabilecek hamleler yapıldı. Bilginize!

SIRADAKİ HABER