Hapishaneler boşalıyor!

AKP hükümeti, doluluk oranı kapasitenin üzerine çıkan cezaevlerini boşaltıyor.

Hapishaneler boşalıyor!

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni Cezaevi yönetmeliği ile, haklarında 10 yıla kadar kesinleşmiş hapis cezası olanlar, sadece bir ay kapalı cezaevinde yattıktan sonra, cezalarının kalanını açık cezaevinde geçirebilecekler. Yeni yönetmelik değişikliği, terör suçlularını, tecavüzcüleri ve çetecileri kapsamıyor. Ancak ağır ceza alan hırsızlar ve katiller bu haktan yararlanabilecekler.

BİR KEZ FİRAR EDENE BİLE AÇIK CEZAEVİ HAKKI TANINIYOR

Yeni yönetmelikle, cezası 10 yıla kadar olan mahkumlara, bir kez cezaevinden kaçmaları halinde bile, bu haktan yararlanma imkanı tanınıyor. Firar eden mahkum, yakalanması halinde kendisine disiplin cezası verilecek. Ancak bu disiplin cezasını tamamlar tamamlamaz, yeniden açık cezaevine gönderilme hakkı kazanacak. Hücre cezası alanların açık cezaevine kaydırılmaları koşulu da, yine aynı yönetmelikle yumuşatıldı. Eski düzenlemede üç kez hücre cezası alan mahkumlar açık cezaevine nakil imkanından yararlanamıyordu. Yeni sistemle, beş ya da daha az hücre cezası olan mahkumların da açık cezaevine nakillerinin önü açıldı.

CEZAEVLERİNDE KAPASİTEDEN FAZLA KİŞİ VAR

AKP hükümetinin hazırladığı 2017 bütçe programına göre, Türkiye'de Eylül 2016 itibarıyla toplam 370 cezaevi var. Bu cezaevlerinin kapasitesi 187 bin 351 kişi. Ancak cezaevlerinde toplam 193 bin 768 kişi bulunuyor. Cezaevinde bulunanların yaklaşık üçte birini ise, hüküm giymemiş tutuklular oluşturuyor. Resmi rakamlara göre 1 ekim 2016 tarihi itibarıyla cezaevlerinde 130 bin 694 hükümlüye karşılık, 63 bin 74 tutuklu bulunuyor.

YAKLAŞIK 100 BİN KİŞİ YARARLANABİLECEK

Cezaevi yönetmeliğinde yapılan bu değişiklikle, yaklaşık 100 bin mahkumun açık cezaevine gönderilmesinin önü açılacak.

CHP’li Pekşen’den cezaevi yönetmeliğine tepki

CHP Milletvekili Haluk Pekşen, cezaevi yönetmeliğine tepki göstererek bu uygulamada amacın 'FETÖ'cü diye muhalifleri hapse atmak için cezaevlerinde yer açmak' olduğunu iddia etti.

AKP Hükümetinin Cezaevi yönetmeliğinde değişiklik yaparak, 10 yıla kadar hapis cezası almış hükümlülerin, bir ayın sonunda açık cezaevine gönderilmesinin önünü açmasına, CHP’den tepki geldi. CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, yapılan düzenlemeyi “üstü örtülü af” olarak nitelendirerek, “amaç, cezaevlerini boşaltmak, açılan yerlere de muhalifleri koymak” dedi.

Pekşen, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, “Memleket açık cezaevine dönmüş. Son düzenleme ile, bunu yasal olarak da sağladılar. Sokaklarda suçlular dolaşacak artık. 10 binlerce, ceza hukuki açısından suç işlemiş ve hapis cezasına çarptırılmış kişi, cezaları infaz edilmeksizin sokaklara çıkacaklar.” dedi. Düzenlemenin “cezaevlerini boşaltıp, yeri yerler açmak için” olduğunu kaydeden Pekşen, ” Ne için? FETÖ’cü diye insanları, gerçekten suçlu olup olmadığını ayırmadan hapse atmak, muhalefet eden insanları cezaevlerine sokmak için” diye konuştu.

Pekşen, TBMM’den af çıkarmak için, nitelikli çoğunluk, yani 367 vekilin desteğine ihtiyaç olduğunu da hatırlatarak, “hükümet, tek bir yönetmelik değişikliği ile üstü kapalı af çıkardı. Bu tuzak ve aldatmacadır. Sokakları suçlulara teslim etmenin kılıfıdır. Katiller, hırsızlar, zimmetine para geçirenler, adi suç, kasta dayalı suç, artık ceza infazından çıkmıştır” diye konuştu.

YORUM EKLE