Hortumla bağladığı köpeğe tecavüz eden adam serbest bırakıldı!

Antalya'da hortumla bağladığı köpeğe tecavüz eden 71 yaşındaki H.Y. sadece para cezası uygulanarak serbest bırakıldı.

banner311
Hortumla bağladığı köpeğe tecavüz eden adam serbest bırakıldı!

Olay, cumartesi günü akşam saatlerinde Kepez ilçesi Ayanoğlu Mahallesi'nde meydana geldi. Bir süredir iki yavrusu bulunan dişi köpeği sürekli evine götüren Halil Y.'den şüphelenen mahalledeki çocuklar, adamı takip etmeye başladı. Köpeği eve götüren Halil Y.'nin ardından evin yıkık duvarına tırmanıp, tepeden izleyen çocuklar, adamın köpeğe tecavüz ettiğini gördü. Cep telefonuyla görüntü alan çocuklar, polise ihbarda bulundu. Olay yerine gelen polis ekipleri Halil Y.'yi gözaltına aldı.

KÖPEK KORUMAYA ALINDI

Köpek, barınağa teslim edilirken, Halil Y.'den mahalle sakinleri de şikayetçi oldu. Daha önce de benzer olaylardan dolayı şikayetçi olduklarını anlatan mahalleli, Halil Y.'nin mahallede yaşamasına izin vermeyeceklerini, gerekli her yere şikayette bulunacaklarını söyledi.

SAVCILIKTAN SERBEST KALDI

Gözaltına alınmasının ardından hakkında düzenlenen evrakla birlikte savcılığa sevk edilen Halil Y., bugün sabah saatlerinde nöbetçi savcılıkta ifade verdi. Halil Y., para cezası uygulanarak serbest bırakıldı.

"PARA CEZASIYLA KALMAMALI, TUTUKLANMALI"

Antalya Candostları Derneği Başkanı Arife Yanık, "Para cezasıyla kalmamalı, tutuklanmasını talep ediyoruz. İsteyen hayvanlara tecavüz edip isteyen de ezip öldürebiliyor. Cezalar çok hafif, caydırıcı cezaların gelmesini istiyoruz. Tecavüz, tecavüzdür. Bunun hayvanı insanı yoktur" dedi.  

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM)'in 3 Ağustos'ta açıkladığı 2020 yılının ilk 6 ayında yaşanan hayvan hakları ihlâlleri raporuna göre; 

2020 yılının ilk 6 ayında “en az” 522 milyon 349 bin 599 yaşam hakkı gasbı raporlandı. 

Basına yansıyan haberlere göre “en az” 726 hayvan avcılık yüzünden katledildi. “En az” 251 hayvan zehirlenerek öldürüldü, “en az” 2 bin 275 hayvan trafik kazalarında hayatını kaybetti.

Basına ve sosyal medyaya yansıyan haberlere göre “en az” 221 hayvan işkenceye maruz bırakıldı.  

"En az" 521 milyon 728 bin 39 özgürlüğü kısıtlama vakası raporlandı.  

"En az" 2 milyon 36 bin 175 cinsel şiddet vakası raporlanmıştır. En az 1 milyon 468 bin 737 hayvan “suni tohumlama” yöntemi ile cinsel şiddete maruz bırakılmıştır. 

"En az" 567 bin 435 hayvan elektro ejakülasyon yöntemi ile cinsel şiddete maruz bırakılmıştır. 

Medyaya yansıyan haberlerden elde ettiğimiz verilere göre en az 5 hayvan cinsel saldırıya maruz kaldı. Ancak Türkiye'de tecavüz edilen hayvanlar arasında ineklerin, eşeklerin, koyunların, tavukların, ördeklerin, atların olduğu ve hayvana tecavüzün her gün gerçekleştiği de toplumun tüm kesimlerince bilinen ve kanıtlanamadığı için medyaya yansıyamayan, erkekliğin dokunulmazlığı gerekçesiyle üstü örtülen bir gerçeklik olduğu bilinmektedir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.