İçişleri Bakanı’ndan ’Kandil’ açıklaması

banner155

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Çok yakın zamanda Kandil’e ay yıldızlı bayrak dikilir ve Türkiye bir melanet yuvasından daha kurtulur” dedi.

İçişleri Bakanı’ndan ’Kandil’ açıklaması
banner170

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sarıyer’de Karadeniz Vakfı Sivil Toplum Kuruluşu ve iş adamları ile bir araya geldi. Programda terör konusunda önemli mesajlar veren Soylu, “Terörün son kırıntılarını süpürüyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da önemli bir altyapı hamlesi başlattık. Bunları belediyeleri vardı. Bu belediyeler teröre hizmet ediyorlardı. Bu belediyeler sebebiyle bir taraftan oraya giden paralar dağa gidiyor, bir taraftan belediyeye alınan adamın bir kardeşi dağa terörist olarak gönderiliyordu. Bir tafta çukur olayları dahil bu ülkede araçlar malzemeler teröristlere destek olarak kullanılıyordu. Hepimiz bakıyorduk acaba ne olacak diye. Sayın Cumhurbaşkanımız iradesi ile birlikte orada 93 belediye terörden arındırıldı, millete hizmetkarlığa başladı. Yaklaşık 10 bin kilometre o bölgede 1 yılı aşkın sürede asfalt döküldü. 37 bin kilometre içme suyu şebekesi yapıldı. Oyun alanları, parklar, modern konutlar, iş yerleri, inşaatlar, taziye evleri, kadın kültür evleri, gençlik kültür evleri. Biz elimizden geleni yaptık. Bugün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da huzur var. İkindiden sonra sokağa çıkamayan insanlar, gece 1-2 ye kadar anne baba çocuk dolaşıyorlar. Eskiden anne babalar ‘acaba 16 yaşında çocuğum dağa götürecek mi’ diye endişe ediyorlardı. Bugün ‘mühendis mi olsun, avukat mı olsun’ diye üniversite tercihleri yapıyorlar. Biz elimizden geleni yaptık” diye konuştu.

"TEHLİKELİ BİR OYUN İÇERİSİNDELER"

Konuşmasında muhalefeti de eleştiren Soylu, “İstanbul’da bazı tuzu kuru CHP’liler var. Ülkenin derdi ile dertlenmeyen, Tayyip Erdoğan ve bizden nefret eden, PKK’yı bize tercih eden, bugün HDP ve PKK’ya açık açık oy isteyen, ‘eğer o barajı geçerse Türkiye’nin sorunları biter’ anlayışı söz konu. Önemli ve tehlikeli bir oyun içerisinde olduklarını söylemek istiyorum. Burada duracaksın, burada para kazanacksın, orada yaşayan insanların bir sıkıntısından haberiniz olmayacak ve buradan orayı fitneleyeceksin. Bunu kimsenin kabul etmesi mümkün değil. Kim ne yaparsa yapsın bizim bu ülkeden verecek tek bir çakıl taşımız yok, bedelimiz ne olursa olsun” şeklinde konuştu.

Terör konusunda önemli adımlar atıldığını anlatan Soylu, “Eskiden bize saldırmalarını beklerdik, şimdi terörün kaynağı neresiyse oraya gidiyoruz. Ayn El Bab, Cerablus’ta yapıldığı gibi. El Bab’ta 170 bin Suriyeli geri döndü. Çok büyük bir bölümü henüz dönmüş değil. Afrin de bir terör yuvasıydı. Orasını da derdest ettik. Şimdi yeni bir terör yuvası var 25 kilometre hat içerisinde kendi oluşturdukları kamplarla Türkiye’ye tehdit oluşturuyorlar. Kandili de oradan muhafaza edeceklerini düşünüyorlardı. Biz şimdi 25 kilometre, bazı yerlerde 28 kilometre sınırımız ötesindeyiz. 10 üs bölgemiz var oralarda. Türkiye eski Türkiye değil. Eskiden bunları yapabilmek için Amerika’dan izin almak zorunda kalırdık. Eskiden ‘Avrupa Parlamentosu bize ne der bunları yaparken’ düşüncesi içinde olurduk. Bugün sadece kendimize bakıyoruz. İşte Tayyip Erdoğan’ın yaptığı devrimin en önemlilerinden bir tanesi öz güven devrimidir” ifadelerini kullandı.

"ÇOK YAKIN ZAMANDA KANDİLE AY YILDIZLI BAYRAK DİKİLİR "

Kandil’in terör örgütü için önemli bir merkez olduğunu anlatan Soylu “Birincisi Kandil, PKK’nın kurmay karargahıydı. İkincisi aynı zamanda lojistik karargahıdır. Üçüncüsü özellikle PKK terör örgütünün Amerika ve Avrupa’da iş tuttuğu uluslararası karargahıdır. Dördüncüsü bütün illere baskı yaptığı psikolojik karargahıdır. Bilesiniz ki artık Türkiye’nin gücü ‘bunları yapabilir miyiz’ diye tartışmanın çok ötesine geçmiştir. Çok yakın zamanda Kandile ay yıldızlı bayrak dikilir ve Türkiye bir melanet yuvasından daha kurtulur” açıklamalarında bulundu. Türkiye’nin terörle mücadelede tüm teknoloji imkanlarını kullandığına dikkat çeken Bakan Soylu, şunları söyledi:

“En son dün Şırnak Cudi dağında 8 teröristi insansız hava araçları keşfettiler. Hareket halinde gördüler. Ardından hem silahlı insansız hava araçlarımız, hem hava harekatımız geldi 8 teröristi etkisiz hale getirdi. Hareket kabiliyetlerini dahi ortadan kaldırdık. Kim ne yarasa yapsın bilesiniz ki bundan sona Türkiye’nin kimseye pabuç bırakacak hali kalmamıştır. Bu devrim de Tayyip Erdoğan’ın iradesiyle ortaya konmuştur”

"DEMİRTAŞ İLE DE AKŞENER’İ KARIŞTIRIYORUM, BİRBİRLERİNE O KADAR BENZİYORLAR Kİ"

Karadenizli hemşerilerine başkanlık sistemini anlatarak muhalefeti eleştiren Soylu, “Türkiye’yi bir yerden aldık, bir yere getirdik. Buradan ileri gitmek istiyoruz. Mevcut sistemle yapabileceklerimiz sınıra geldi. Mevcut sistem bir saatli bomba gibi. Hem ayağımıza bağlı bizi yavaşlatıyor. İşte 6-7 ekim, İşte 7 Haziran kuramadığımız hükümet, İşte 15 Temmuz darbe girişimi. 7 Haziran’da hükümet kuramadık. Sonra ne oldu. Bu Muharrem İnce’nin, Temel Karamollaoğlu’nun, Meral Akşener öyle bir hal ortaya koyuyorlar ki ziyaret ettikleri Demirtaş bir talimatla beraber, şımarıklıkla beraber PKK terör örgütün harekete geçirmiş, çukur olaylarını başlatmış, 6-7 Ekim olaylarını gerçekleştirmiş ve bu ülkeyi bir karanlığa mahkum etmek istemiştir. Bunları sorumsuzluğu ile beraber PKK’ya olan sonsuz tabiiliği ile beraber bunlar gerçekleştirmiştir. Bütün bu sistem buna açıktır” dedi.

Konuşmasında muhalefete eleştiri bulunurken İyi Parti lideri Meral Akşener ile Selahattin Demirtaş’ın ismin karıştıran Soylu, "Demirtaş ile de Akşener’i karıştırıyorum, birbirlerine o kadar benziyorlar ki" ifadeleri salonda gülüşmelere yol açtı.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151