İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Market Tedbirleri" konulu genelge gönderdi

Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı  81 il valiliğine "Market Tedbirleri"  konulu genelge gönderdi

Genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

-Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

-7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

-Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

-Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

- Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
EM.Asb.Ahmt GÜNDÜZ
EM.Asb.Ahmt GÜNDÜZ - 7 ay Önce

MARKETLER AÇIK EVET KAZANCIN EN ÜST NOKTASINDAN SATIŞ SERBEST.ZAMANIN CUMHUR BAŞKANININ ALINAN KARARLA ESNAFLAR İÇİN İSTEDİĞİN FİAYTTAN SATABİLİRSİN DEMESİ İLE EKONOMİMİZ ALLAK BULLAK OLDU KAZANANLAR EN ÜST DÜZEYDAN KAZANÇ SAĞLADILAR YIL SONUNDA YA YANGIN ÇIKARDILAR DEFTER KUYUDATLARI YAKKTILAR DEVLET ÖDEMELERİ GEREKENLERİ ÖDEMEDİLER ZENGİN OLDULAR.BU GÜN İÇİN DE TV LERDE DESTE DESTE PARALAR GÖSTERİLMEKTE VATANDAŞIN CEBİNDE OLMAYAN DESTE PARA DEĞİL GÜNLÜK EKMEK PARASI DAHİ EN ALT DÜZEYDEMARKETLERDEN NASIL ALIŞ VERİŞ YAPACAK MARKETİN KURUCULARINA NASIL PARA AKTARILACAK.LÜTFEN GEZİCİ ARABACIKLARLA MAHALLELERDE SATIŞA YHAPACAKLARA EN ALT DÜZETDEN VERGİİLİ OLARAK SATIŞLARINA İZİN VERELİM BAKIN MARKETLER SEBZE SATIŞLARINI NASIL ONLARIN FİATLARINA ÇEKECEKLER.DEMEKKİ ESKİ CUMHUR BAŞKANI İSTEDİĞİNDİNİZ FİYATTAN SATIŞ İFLAS ETMİŞTİR. gelen bayramınızı kutlarım kardeşlerim.


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344