"İktidar, ülkenin çok iyiye gittiğini söylüyor; Bahçeli, alarm veriyor"

Hürriyet yazarı Taha Akyol, MHP lideri Bahçeli'nin erken seçim isteyen sözlerini değerlendirdiği yazısında, erken seçimin iktidara ilave bir yetki sağlamayacağını ifade etti.

banner311
"İktidar, ülkenin çok iyiye gittiğini söylüyor; Bahçeli, alarm veriyor"

Kuvanç, Bahçeli'nin esas kaygısının MHP oyları olduğunu iddia etti.

Taha Akyol'un yazısının bir bölümü şöyle:

"BAHÇELİ ALARM VERİYOR

Gelelim Bahçeli’nin gerekçelerine... Kendisi şöyle diyor:

“Cumhurbaşkanlığı sistemi henüz tam devreye girmedi. Türkiye’nin 3 Kasım 2019’a kadar dayanması kolay değildir. 3 Kasım 2019’a kadar ulaşmak her dakika zorlaşmaktadır...”

İktidar partisi ülkenin çok iyiye gittiğini anlatırken Bahçeli’nin böylesine alarm vermesi ilginçtir.

Halbuki bugün Cumhurbaşkanlığı sistemi fiilen yürürlüktedir. Cumhurbaşkanı’nın yeni sistemde sahip olacağı hiçbir yetki yoktur ki, şimdi kullanamıyor olsun; partisine ve hükümetine söyleyerek de uygulamalar yapabilir çünkü.

Dahası OHAL yetkileri vardır; yargı denetimi olmadan kanunları değiştirebiliyor, yasaklar koyabiliyor, idari tasarruflar yapabiliyor. Yargının yönetiminde de yeni sisteme göre atanmış bir HSK vardır.

Erken seçim ilave ne sağlayacak?

YEREL SEÇİM FAKTÖRÜ

Bahçeli, erken seçim isterken Cumhurbaşkanı’na ve AK Parti’ye, ‘istediğiniz Cumhurbaşkanlığı sistemini öne alacağız’ mesajını vererek onların da benimsemesini sağlamak istiyor.

Aynı amaçla iktidarda endişe de yaratmak istiyor. Seçimler öne alınmazsa, önceden 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde yaşanacak çekişmelerin ‘ittifak’a zarar verebileceğini, Cumhurbaşkanı seçimlerinin olumsuz etkileneceğini söylüyor:

“Mahalli idareler seçimlerindeki kutuplaşmaların 3 Kasım’a nasıl yansıyacağı az çok malumunuzdur. Bu riski kaynağında kesmek başlıca amacımızdır.”

Bahçeli’nin ‘başlıca amacı’ bu olabilir ama bir amacı da elbette kendi partisinin oylarıdır. MHP’nin oylarının yüzde 8’le 16 arasında değişmiş olması, seçmen kitlesinin nasıl değişken olduğunu gösteriyor. MHP ile AK Parti arasında önemli bir oy akışkanlığının olduğu bir gerçektir. Şimdi bir de İYİ Parti faktörü var.

Bahçeli seçmenlerini toparlamak için gecikmeden yapılacak bir seçime ihtiyaç duyuyor olsa gerek."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Halil çınar
Halil çınar - 3 yıl Önce

Ne erken nede zamanında yapılacak seçimlerde AKP MHP ittifaki başarılı olamayacağını.millet olarak bıktık usandık yeter.. tarım da 1 nciyiz diyen bir başbakan ve ekonomik zirvede diyen bir ekonomi bakanı millet le alay ediyorlar.saman ithal eden bir tarım nasıl birincidir hayret bir ifade.. tarım hayvancılık ithalinde ki 1ncilik doğrudur.. Ağzı ile kuş tutsaklar bu kez kandiramayacaklar

kemal sezginer
kemal sezginer - 3 yıl Önce

İktidarın şu durumda neye gücü yetmiyor ki,daha yetki sahibi olsun!