İmam camide siyaset yapınca, müftülük ne yaptı?

Geçtiğimiz Şubat ayında Gaziantep Cahit Nakıpoğlu Camisi'nde bir imam, vaazı esnasında cemaate Erdoğan'ın mitingine katılması yönünde propaganda yapmıştı.

banner170

İmam, camideki yurttaşların kendisine ''Burası siyaset yeri değil'' şeklinde verdiği tepkiye ise cemaatten bazıları ''inadına geleceksin'' tehdidiyle karşılık vermişti. 

Gaziantep Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan ise yaşanan olayın üzerine İl Müftülüğü'ne yazılı bir başvuruda bulunarak şunları sordu:

"'Gaziantep Cahit Nakıpoğlu Camisi'nde imam, cemaate Erdoğan'ın mitingine katılması yönünde propaganda yapınca ortalık karıştı' haberini basından okuduk,aynı zamanda kaydedilen görüntüler sayesinde izledik. Buna göre;

1)Söz konusu imamla ilgili herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?

2)Başlatıldıysa akıbeti nedir? Başlatılmadıysa,başlatmayı düşünüyor musunuz? 

3)Başka camilerde de buna benzer olaylar yaşanmakta mıdır?

4)Hassas bir dönemden geçtiğimiz bugünlerde bu tür kutuplaştırmalarin yaşanmaması için ne gibi önlemler alınmaktadır?

5)2017 yılı içerisinde bu hususlar kapsamında kaç kişiye işlem yapılmıştır? Kaç kişi bundan dolayı ceza almıştır?"

Müftülükten Uğur Kalkan'a verilen cevapta ise söz konusu imamın "daha dikkatli olması hususunda uyarıldığı" ve hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı belirtildi. 

İşte o cevap:

Sayı : 55489305/660- Konu : Bilgi Edinme Başvurusu

Sayın: Uğur KALKAN

(Kolejtepe mah. 45 nolu sk. Günsel apı.sitesi no: 14 iç kapı no: 5 Şahinbey/ G.ANTEP)

İlgi : 20/02/2017 tarihli ve 303697 sayılı Bilgi edinme başvurunuz.

İlgi başvurunuz incelenmiştir.

1)    İlimiz Şehitkamil ilçesi Cahit Nakıpoğlu Camii İmam Hatibi Mustafa YAI.ÇIN’ın Diyanet İşleri Başkanlığımızdan havale edilen 21/02/2017 tarihli e-postasına binaen savunması alınmış olup, görevinde daha dikkatli olması hususunda ikaz edilmiştir.

2)    Başka Camilerimizde buna benzer olaylar yaşanmamıştır.

3)    Bu gibi olayların yaşanmaması için Müftülüklerimizce Aylık Mutad toplantıların da tüm personele uyarılar yapılmaktadır.

4)    2017 yılı içerisinde bu hususlar kapsamında başka işlem yapılmamış olup bundan dolayı da başka ceza alan olmamıştır.

Bilgilerinizi rica ederim.

Ahmet ÇELİK
İl Müftüsü

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat
murat - 2 yıl Önce

eyyyy imam bozuntusu sen tayyibin avukatımısın sen işini yapsana zaten bu memlekette herkes işini yapdığı için işler yolunda gitmiyor din tüccarlarından siyasetçi olursa bu imam bozuntularıda böyle şımarırlar tam dayaklık bunlar

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151