İnim inim inleyen Servisçiler asıl şimdi bitti!

Okul servislerinde şoförlük yapanlar için mesleki yeterlilik belgesi şartı 3 Eylül'de yürürlüğe giriyor.

banner311

Bu tarihten itibaren okul servis şoförlüğü yapabilmek için yeterlilik belgesi zorunlu olacak.

Bu tarihten itibaren okul servis şoförlüğü yapabilmek için mesleki yeterlilik belgesi zorunlu olacak.

Bu belgeyi almak için girilecek sınavın önşartları ise psikoteknik test raporuna sahip olmak ve Türk Ceza Kanunu’nun belirli maddelerinden hüküm giymemiş olmak olacak.

HENÜZ SERVİS ŞOFÖRLERİNİN YÜZDE 1’İ ALDI

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, "Henüz servis şoförlerinin yüzde 1’i aldı bu belgeyi, yüzde birin bile altında olabilir. Son dakikaya bırakmayın, alın bu belgeleri” dedi.

2017 yılında çıkarılan ‘Okul Servis Araçları Yönetmeliği’ kapsamında okul servis araçlarını kullanan şoförlere, 3 Eylül 2020’ye kadar, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Kanunu çerçevesinde mesleki yeterlilik belgesi alma şartı getirildi. Mesleğin yeterlilik standartları ise MYK tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’yla (TŞOF) birlikte hazırlanarak yayınlandı. Birçok kuruma da, mesleki yeterlilik belgesi vermesi için yetki tanındı.

Bu sisteme göre, okul servis şoförlüğüne devam etmek isteyenlerin yetkili kuruluşlarca hazırlanan hem teorik, hem de uygulamalı sınavları geçmeleri gerekiyor.

Sınavı geçemeyen adaylara ise bir sınav hakkı daha tanınıyor.

Sınava girecek olan adayların ise sürücü belgesinin yanı sıra yetkili bir merkezden alınmış ‘psikoteknik test raporu’na sahip olması ve belli suçlardan affa uğramış olsa bile hüküm giymemesi gerekiyor.

Bu suçlar da, Türk Ceza Kanunu’nun ‘cinsel saldırı’ başlıklı 102.,’ çocukların cinsel istismarı’ başlıklı 103., ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’ başlıklı 104., ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ başlıklı 109., ‘Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti’ başlıklı 188., ‘Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma’ başlıklı 190., ‘kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak’ başlıklı 191., ‘fuhuş’ başlıklı 227. ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun ‘sarhoşluk’ başlıklı 35. maddelerindeki suçlar olarak sıralanıyor.

25 Aralık 2018'de yaptığımız bu haber sonrası bazı çevrelerin tepki ile karşılaşmıştık. Bu belgenin uygulanmayacağını söyleyenler şimdi bu kadar servis şoförünü bu sınava nasıl sokacak merakla bekliyoruz.

PEKİ NEDİR BU MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı.

Faaliyetine 2006ʹda başlayan kurum tarafından 935 ulusal meslek standardı ile 664 ulusal yeterlilik belirlendi. Temel amacı iş gücüne nitelik kazandırmak olan MYK, 187 belgelendirme kuruluşunu yetkilendirdi.

BUNA GÖRE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ŞART

Okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim kapsamında bulunan öğrenciler ile kreş, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerine devam eden çocukların taşıma faaliyetlerinin düzenli ve güvenli hale getirilmesi amacıyla hazırlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği 25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 25 Ekim 2017 tarihli 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğü giren Okul Servis Araçları Yönetmeliği uyarınca Okul Servis Araçlarını kullanacak şoförlerin Servis aracı Şoförü Mesleki Yeterlilik Belgelerine sahip olma şartı getirildi.

Yayınlanan yönetmeliğin 9. Maddesinin 2. Fıkrasının (f) bendi uyarınca Okul Servis Araçlarını kullanacak kişilerin MYK belgesine sahip olması öngörülmektedir.

Madde şu şekilde 
9. Madde 2. Fıkrası (f) bendi
f) 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu çerçevesinde alınan mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak,//www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/10/20171025-2.htm

03.09.2020 tarihinden itibaren okul servis araçlarını kullanan şoförlerin MYK mesleki yeterlilik belgesine sahip olması zorunlu hale getirildi.

NE ZAMAN ALINACAK?

Habererk.com olarak konunun  uzmanlarına ve İstanbul'da bu belgeyi veren iki belgelendirme firmasından biri olan Universal belgelendirme yetkilerine sorduk.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, MYK'ya göre bir ilde en az iki firma olmak zorunda. İstanbul'da servisçilere bu belgeyi veren iki firma var. Bunlardan biri Universal Belgelendirme, diğeri ise İstanbul Büyükşehir belediyesinin yan kuruluşu olan firma.

Bu belge bir eğitim sonucunda  verilen bir belge değil.

Bu belge "Ben servis şoförüyüm" diyen herkesin girebileceği ve alabileceği bir belgedir.

Halk Eğitimi veya diğer kuruluşların verdiği eğitim sonucunda alınan belge ile alakası yoktur.

Yasaya göre 2020'de her servis şoförünün alması ve bulundurması gereken belgeyi UKOME 2019 -2020 eğitim öğretim yılında isteyeceğine dair ip uçları mevcut.

09.05.2018 tarihinde yayınlanan ve imzalanan  2018/3-6 Sayılı UKOME kararının "Şoför Esasları" bölümünün 9'uncu maddesi şöyle der "9) Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yer alan Ulusal Meslek Standardına Uygun Taşıt Şoförü Sertifikası sahibi olmak, (sistem altyapısı sağlandıktan sonra istenecektir.)

Bu madde de atıfta bulunulan , (sistem altyapısı ) 2018 yılı içersinde İstanbul'da sağlanmış ve MYK'ya göre şehirde en az iki belgelendirme şirketi yer almadır şartı yerine geldiği için 2019 - 2020 Eğitim Öğretim Yılı içersinde bu belge olmaksızın Yol belgesi alınamayacağı anlamına gelmektedir.

BU BELGE NASIL  ALINACAK?  SINAVLAR NASIL OLACAK?

Bu belge İstanbul'da sınav yetkisine sahip iki firma aracılığıyla yapılacak.

Bu firmalara müracaat  durumunda, servisçiyim diyen herkese bu sınavı uygulamak zorunda.

İki aşamalı yapılacak sınavda Yazılı ve Teorik, yani servis aracı üzerinde uygulamalı olarak yapılacak.

Yazılı ve teorik sınavların her anı kamera ile kayıt altına alınacak, hiç bir surette kameralar kapatılamayacak.

Uygulamalı sınavda şuan için 41 adımın uygulanıp uygulanmadığına bakılacak. Bu 41 adım MYK'nın internet sitesin de ve ya haberimizin alt kısmında mevcuttur.

Bu 41 maddede kritik adımlar olacak. Sınava giren servis şoför 95 puan alsa bile bu kritik adımı atlarsa ve yapmaz ise, başarısız kabul edilecek.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

EhliyetSRC 2 mesleki yeterlilik belgesiPsikoteknik Test Raporu,  Sabıka Kaydı ile müracaat eden herkes bu sınava girebilecek.

BELGE GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR?

Bu belge 5 yıl süreyle geçerli olacak, belgeyi aldıktan sonraki 2 ile 3. yıl arasında size belgeyi veren firma hakkınızda bir performans bilgisi talep ederek belgenin kullanılmasına karar verebilecek.

5 yıl belge geçerlilik süresi içinde yeterlilik belgesi kapsamında toplamda en az 2,5 yıl çalıştığına dair resmi kayıt sunulması durumunda belge geçerlilik süresi 5 yıl daha uzatılacak.

İLGİNÇ BİLGİ

MYK bu belgeleri sadece servis şoförlerine değil, 664 meslek grubuna  uygulamaktadır. Bu mesleklerden bazıları tehlikeli sınıf da olduğu için %100 teşvik uygulanmaktadır.

Yani, bir otomotiv boyacısı sınav ücretinin tamamını devletten geri almaktadır. Bu ödeme İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

Ama Servis şoförleri bu kategoride olmadığı için şuan yaklaşık 1050 TL'yi cebinden ödemek zorunda kalacaktır.

Bu duruma İSAROD ne yapabilir bilinmez ama, sınavı kaldırma çabalarının yerine bu duruma el atması en mantıklı yol gibi görünmektedir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanabilir veya adresini ziyaret edebilirsiniz.

UNIVERSAL BELGELENDİRME MESLEKİ YETERLİLİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Yukarı Dudullu Mah. Tavukçuyolu Caddesi Demirtürk Sk.No:5 Ümraniye-İSTANBUL

+90 216 540 10 01

[email protected]

İŞTE UYGULAMALI SINAVDA YAPILAMASI GEREKENLER

Önünde Yıldız (*) olan maddeler kritik adımlardır. Bu adımı atlayan şoför 95 puan alsa dahi sınavdan geçemeyecek.

1-Rehber personele günlük iş planı çerçevesinde gerekli talimatları verir.
2-Yolcu adreslerine göre güzergah planlaması yapar.
3-Yolcuyu indirme ve bindirme noktalarını belirler.
4-Araçta bulundurulması zorunlu belgeleri (sürücü belgesi, vergi levhası, trafik ve tescil belgesi, zorunlu trafik poliçesi, egzoz emisyon kartı, LPG sızdırmazlık belgesi, SRC belgesi ve benzeri) kontrol eder.
5-Aracın dış temizliğini sağlar.
6-Araç dışı görsel birimlerde (cam, kaporta, tampon, stepne, kriko, reflektör, vb.) hasar olup olmadığını kontrol eder.
7-*Motor kaputunu açarak ve aracın altına bakarak herhangi bir yağ ve su sızdırması olup olmadığını kontrol eder.
8-Motor yağ seviyesini kontrol eder.
9-Soğutma sıvısı seviyesini kontrol eder.
10-Aracın içini uygun malzeme ile silerek temizler.
11-*Lastiklerin üzerinde patlak, kesik, balon olup olmadığını kontrol eder.
12-Lastik hava basıncını kontrol eder.
13-Lastik diş derinliğinin mevzuata uygunluğunu kontrol eder.
14-Aracın iç ve dış fiziksel kontrolleri sonucunda tespit ettiği aksaklıkları giderir.
15-*Dış ışık, far (kısa ve uzun huzmeli), park, araç içi lambaları, dönüş ışığı ve benzeri kontrolü yapar.
16-Sileceklerin çalışıp çalışmadığını kontrol eder.

17-Silecek suyu olup olmadığını kontrol eder.
18-Kapı ikaz lambalarını kontrol eder.
19-Güzergah tabelalarını kontrol eder.
20-*Fren ve el freni kontrolü yapar.
21-Korna, koltuk ve ayna kontrolü yapar.
22-Aracın fonksiyonel kontrolleri sonucunda tespit ettiği aksaklıkları giderir.
23-Yolun ve trafiğin durumuna göre rehber personeli daha önce belirlenmiş noktadan alır.
24-Güzergaha göre ilk yolcunun alınacağı adrese hareket eder.
25-Yolcunun güvenli bir şekilde araca alınmasını sağlar.
26-Öğrencinin rehber personel yardımıyla, araca alınmasını sağlar.
27-Öğrencilerin yaş gruplarına ve fiziksel özelliklerine uygun şekilde oturmalarını sağlar.
28-*Öğrencilerin güvenliğini sağlayacak önlemleri alır.
29-*Trafik kurallarına uygun güvenli sürüş gerçekleştirerek yolcuyu belirlenen adrese ulaştırır.
30-*Yolcunun güvenli bir şekilde araçtan inmesini sağlar.
31-Öğrencinin rehber personel yardımıyla araçtan indirilmesini sağlar.
32-Önceden planlanan zamanda okul/kurum tarafından belirlenen yerde bekler.
33-*Öğrenciyi servis aracına alarak mevcut listeye göre öğrenci sayısının tam olup olmadığını kontrol eder.
34-*Eksik öğrenci varsa ilgililere bildirir.
35-Araçta unutulan malzeme olup olmadığını kontrol eder.
36-Araçta unutulan malzemeyi muhafaza ederek ilgiliye teslim eder.
37-Aracın iç ve dış temizliğini sağlar.
38-Aracın yakıt ikmalini gerçekleştirir.
39-Uygun bir alana aracı park eder.
40-*Araçtaki koruma ve acil durum müdahale araçlarının (yangın söndürme cihazı, ilk yardım çantası, işaretleme reflektörü vb.) uygun ve çalışır vaziyette olduğunu kontrol eder.
41-*Araca ait acil durum müdahale prosedürlerini uygular.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 16:04

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.