İslami Bilimler +mezunu değilsen Kamu’da iş yok

Üniversitede okuma hayali kuran milyonlarca öğrenci, 6 Ağustos'tan itibaren YKS tercihlerine başlayacak.

İslami Bilimler +mezunu değilsen Kamu’da iş yok

Hatasız tercih yapmak ve istediği üniversite bölümüne yerleşmek isteyen öğrenciler, tercih için araştırmalar yapmaya başladı. Öğrenciler, geleceklerini düşünerek, ileride girebilecekleri işlere göre tercih yapmak zorunda kalırken, yapılan bir araştırma tartışma yarattı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı, üniversite tercihi yapacak adayların bölümler hakkında nitelikli bilgiler edinmesini hedefleyen ÜNİ-VERİ Yıllık Raporu'nu açıkladı.

ÜNİ-VERİ Yıllık Raporu'na göre, İslami Bilimler mezunları diğer tüm bölüm mezunlarından çok daha büyük bir oranda kamuda iş bulabiliyor. İslami Bilimler mezunları yalnızca "Tıp"ın arkasında kalırken, diğer bütün bölümlere fark atarak kamuda iş bulma oranının yüksekliğiyle dikkat çekiyor.

YANINA YAKLAŞAMIYORLAR

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynaklar Ofisi'nin bir araştırması olan Üni-Veri sonuçlarına göre; Eğitim Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Hukuk gibi değişik alanlardan mezun olanların kamuda iş bulma oranları son derece düşük gözüküyor.

ÜNİ-VERİ NEDİR

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı'na bağlı Üni-Veri ise, kendisini şöyle tanımlıyor:

"Üniversite lisans mezunlarının işgücü piyasası performanslarını 'bölüm bazında' değerlendiren Üni-Veri, başta üniversite tercihi yapacak öğrenciler olmak üzere eğitimi devam eden gençlerin ve profesyonellerin doğrudan yararlanabileceği ulusal bir araştırmadır."

Tıp ile İslami Bilimler arasındaki karşılaştırma şu şekilde:

İşte İslami Bilimler ile diğer bölümlerin kıyaslamalarından bazıları:

YORUM EKLE