İstanbul'da düğümü Türk milliyetçileriyle yürümeyi başaran aday çözer

Ciddigazete yazarı ekonomist Ali Çelik, yaklaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili değerlendirme yaptı.

İstanbul'da düğümü  Türk milliyetçileriyle  yürümeyi başaran  aday çözer

Çelik, İstanbul'da düğümü Türk milliyetçileriyle yürümeyi başaran adayın çözeceğini yazdı.

İşte Ali Çelik'in 23 Haziran seçimleriyle ilgili değerlendirmesi:

İstanbul’da seçimin tekrar edilmesi kararını elbette haksız ve hukuksuz olarak yorumlayanlardanım.

Ancak sonuç olarak seçimler tekrar edilecek ve muhalafet de İstanbul seçimlerine iddialı bir şekilde yeniden hazırlanıyor.

Ekrem İmamoğlu’nun bu defa farkı açarak kazanacağını düşünen arkadaşlarımız da; AK Parti’nin bir planının olduğunu, aksi halde seçimleri iptal ettirmeyeceklerini, dolayısıyla Binali Yıldırım’ın sandıktan tavşan çıkarıp kazanacağını savunan arkadaşlarımız da var.

Bana göre biraz daha derine inmek gerekiyor.

Biraz daha derine indiğimizde benim gördüğüm şudur: Bu seçimde adaylar değil; stratejiler ve koşullar yarışıyor.

İki adayın da kendisine göre olumlu ve olumsuz yanları var elbet. İmamoğlu genç ve enerjik bir görüntü çizerken, Yıldırım ise bakanlık, başbakanlık yapmış ve projelerle anılan bir isim. İmamoğlu bu proje geçmişi ve tecrübeye, gençliğiyle başkaldırarak, seçmenden destek toplamaya çalışıyor.

Asıl olarak da meselenin kitlendiği yer, tam da burası: “Seçmenden destek toplamak!” Yani seçmen genç; ama daha az tecrübesi olan bir adaya mı oy verecek; yoksa tercihini tecrübeden yana kullanıp; Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul temsilcisini mi göreve getirecek?

Burada adaylarla beraber değerlendirmeye tabi tutulan bir diğer önemli husus da şüphesiz adayların, İstanbul gibi dev bir şehri kimlerle birlikte yöneteceği konusu.

Binali Yıldırım, Diyarbakır’da yaptığı Kürdistan ve Lazistan’lı konuşmasını, Türk milliyetçileriyle iş birliği yaparak unutturacak mı?

Bu çizgi üzerinde devam ederse, Yıldırım’ın kaybedeceği milliyetçi oyları alabilmek için İmamoğlu nasıl bir strateji takip edecek?

Binali Yıldırım’ın Diyarbakır seyahatinden, üstelik Devlet Bahçeli’nin burada kullanılan cümlelere karşı yaptığı açıklamalardan sonra, İstanbul’da milliyetçi oylar stratejik bir hal almış durumda. İster boşa düşen bu oyları almak için İmamoğlu olsun, ister bu oyları kaybetmemek için Yıldırım olsun, bundan sonra bir milliyetçilik açılımı yapmak durumunda kalacaklar ve bu açılımın hangisi bizim tarafımızdan inandırıcı bulunursa, biz milliyetçilerin oyları o adaya doğru gidecek ve bu; seçimlerin kazanılmasına/kaybedilmesine sebep olacak.

Şüphesiz burada seçilen yol kadar, bu yolda hangi yol arkadaşlarıyla yürüyeceği de hayati bir önem taşıyor. Bu defa iyi oynayan değil; doğru yolu, doğru insanlarla yürüyen aday kazanacak.

Ülkemiz ve İstanbul için hayırlısı olsun."

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kursad YÖRÜKOĞLU
Kursad YÖRÜKOĞLU - 2 hafta Önce

Akp nin eyalet hayali öteden beri var bopculara bartelemeusa ekumenlik veren hainlere oy vermek TÜRKLÜĞE ihanettir iste bu yüzden YÖRÜKLER olarak AKŞENER diyoruz imamoglunu destekliyoruz

IYI parti Çubuk
IYI parti Çubuk - 2 hafta Önce

Megrici TÜRKLÜK düşmanı PAPA çocukları cin ali diyorsa sonuna kadar Millet ittifakı diyoruz imamoglu yuzde yüz destek veriyoruz

Mustafa Kemal GÜNAY
Mustafa Kemal GÜNAY - 2 hafta Önce

Kürt vatandaşların oyunu almak için KÜRDİSTAN cı,Karadenizli vatandaşların oyunu almak için LAZİSTAN lı,Gayrimüslim vatandaşların oyunu almak için EKÜMEN ci olanlarla gerçek Türk Milliyetçileri yol yürümez.İstanbul seçimleri herşeyden öte bir İNSANLIK ONURU meselesidir...

M.Ö
M.Ö - 2 hafta Önce

Ne Tesadüf degilmi HDP de İmamoğlu diyor

Kürşad 1071
Kürşad 1071 - 2 hafta Önce

Imamoğlunun kimlerle yol yürüdüğü açık.Bir tarafında terörist sevici Canan,die tarafta methiyeler dizdiği terörist selam.Herhalde bunu bile bile destekleyenlerden Türk Milliyetçisi olamaz.Sadece kendilerini kandırmış olurlar.

SIRADAKİ HABER