İstanbul'da kar yağışı 20 Ocak'ta geliyor ve kısa da sürmeyecek

İstanbul bu sene kar yağışından nasibini alamamıştı. Meteoroloji uzmanları sevindiren haberi verdi.

İstanbul'da kar yağışı  20 Ocak'ta geliyor ve kısa da sürmeyecek

Küresel tahmin sistemlerinde yer alan verilere göre 20 Ocak’tan itibaren İstanbul’u da içine alan bir soğuk hava dalgası yurda giriş yapacak. Hava sıcaklıkları hızla düşecek. Bu kez İstanbul'da kardan fazlasıyla nasiplenecek. 

Bu kez uzun sürecek: Tahminlere göre 20 Ocak’tan itibaren düşüşe geçecek olan sıcaklıklar İstanbul’da yaklaşık 10 derecelik bir fark oluşturacak. Soğuklara kar yağışının da eklenmesi bekleniyor. Yurda giriş yapacak olan soğuk hava dalgasının yaklaşık 10 gün boyunca etkisini sürdürmesi bekleniyor. 23-24 Ocak’ta soğuk hava dalgası zirve noktasını yaşayacak.

Bu hafta hava nasıl?

Geçen hafta yurdu etkileyen kar yağışı haftasonunda etkisin kaybetmişti. Meteorolojiden yeni haftaya ilişkin gelen son hava durumu tahminine göre kar geri dönüş yapıyor. Perşembe günü iç bölgelerde sulu kar yağışı başlayacak. Cuma günü de sulu kar yerini kar yağışına bırakacak. Hava sıcaklığında perşembe gününe kadar çok önemli bir değişiklik beklenmiyor. 

Bugün kar yağışı olan iller :

Meteoroloji bugün için doğu illerine kar yağışı uyarısı verdi. Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Ardahan, Van, Ağrı, Hakkari ve Şırnak illerine yoğun kar yağışının olduğu iller. Van çevrelerinde devam eden kar yağışının öğle saatlerine kadar yer yer kuvvetli (10-20 cm) olması bekleniyor. 

Van'da eğitime ara: 

Van'ın 2 ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime ara verildi. Valilikten yapılan açıklamada, yoğun kar nedeniyle bugün Gürpınar ve Bahçesaray ilçelerindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitim öğretime ara verildiği belirtildi. Açıklamada, engelli ve hamile kamu personelinin de idari izinli sayılacağı kaydedildi. Van'ın merkez İpekyolu, Edremit ve Tuşba ilçelerinde de okullar bugün tatil edilmişti.

Ağrı'da ulaşıma kar engeli: 

Ağrı'da etkili olan kar yağışı ulaşımda aksamalara neden oldu. Doğubayazıt'ta gece saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan kar yağışı nedeniyle ilçe merkezi beyaza büründü. Kar kalınlığının 15 santimetreyi bulduğu ilçede, 7 kilometrelik tarihi İshak Paşa Sarayı yolunda sürücüler ilerlemekte zorlandı. Kar yağışı, Ağrı'yı çevre illere ve İran'a bağlayan kara yolunda da etkili oldu.
Ağrı'dan İran, Van ve Iğdır kara yollarını kullanan sürücüler, yoğun kar yağışı nedeniyle ilçeden geçişlerinde zor anlar yaşadı.

YORUM EKLE