İstanbul'da vakalar artıyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu

İstanbul'da vakalar artıyor!

İstanbul'daki artışa dikkat çeken Koca, "İstanbul’da son bir ayda yüzde 50 arttı. Ankara’da yüzde 60 azalışın ardından yüzde 4’lük artış görüyoruz. İzmir’de bir ayda yüzde 50 azalış var. Genel sseyrin İzmir’de iyi olduğunu ama son günlerdeki artışla tedbirlerin daha iyi yapılmasını diliyoruz." dedi

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Yeni tip korona virüs ve yol açtığı korona virüs hastalığı hakkında artık çok şey biliyoruz. Dünya ölçeğinde artık daha az zarar meydana geliyor. Mesafe, temizlik ve maske önlemleri sürdükçe salgının kontrol altında tutulduğunu görüyoruz. Grip mevsiminin yaşandığı Avustralya, Güney Amerika ve Yeni Zelanda’da bu enfeksiyonların çok daha az görüldüğü görülüyor. Ekim ayındayız. Gribin en yoğun olduğu günlere girdik. Korona virüse karşı aldığımız önlemler bizi gripten de koruyacak. İki hastalığa karşı da önlem aynıdır.

DSÖ’nin Türkiye hakkındaki rapordan kısaca bahsetmek istiyorum. Raporda pandemiye karşı başarısı kapsamlı bir şekilde bahsediliyor. Erken tanı ve tedaviye dayalı klinik uygulamasına vurgu yapılıyor."

"AŞI KONUSUNDAKİ GELİŞMELER SALGINA KARŞI TAM GÜVENCE OLARAK GÖRÜLMEMELİDİR"

"AB raporunda “Türkiye’nin sağlık sistemi covid 19 pandemisine karşı mücadele edebilecek kapasitededir.” AB raporundaki ifadeler virüse karşı savaşımızı küresel standartlarda verdiğinizi gösteriyor. Temmuz ayından itibaren normalleşmeye başladık, sınırlamalar kalktı. Bu yeni dönemin gerekliliği olarak taramalara başladık. Bu taramaları yurt dışına gidenlere, cezaevinde bulunanlara, OSB’lerde çalışanlara ve sporculara uyguluyoruz. Bu taramalarda 1226 kişide testler pozitif çıktı."

"Pandeminin ilerleyen aylarında yurt dışına gidip gelenler toplumca disiplinli olduğumuzu belirtiyor. Kapalı alanlar çok daha önem kazandı. Bu dönemde virüsün yayılma mecralarına iş yerleri de eklenecek. Maske kullanımından ödün verilmemelidir. Aşı konusundaki gelişmeler salgına karşı tam güvence olarak görülmemelidir."

"Aşı, yaygın olarak yapılana kadar kendisini virüsten koruyanlara etkili olacaktır. Testi pozitif çıkanların ve bunların temaslılarının izolasyon kurallarına uymaları şarttır. Ağır hastalar bunlar arasından çıkıyor. İzlediğimiz strateji, tanı ve izolasyonla erken tedaviye dayanıyor.

"600 KİŞİLİK EKİP 4 FARKLI AŞI ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR"

"Girip çıkacağınız yerlerin durumunu HES ile öğrenebilirsiniz. Bizler sahada her türlü tedbiri alıp bütün hastalara ulaşmaya çalışırken sizler de HES’ten yararlanın. Ülkemizdeki bazı yerlere ziyaretlerde bulunduk. Son bir haftada İstanbul, Bursa, Denizli, Kahramanmaraş’ın olduğu bazı illerde artışlar oldu. Bildiğiniz gibi yüz yüze eğitimde ikinci aşama geçtiğimiz pazartesi başladı. Bu işin üstesinden alnımızın akıyla geleceğiz. Sizlerden istediğimiz biraz daha sabır ve sebattır. Ayrıca tedbirlere harfiyen uymaktır."

"Çalışmalarını kamuoyu önünde sürdürmeyen, aşıya kilitlenmiş bir gurbumuz var. Aşı ortak çalışma grubunda aşı çalışmalarını doğrudan yürüten uzmanlar da vardır. Aşı çalışamları 600 kişilik bir ekip tarafından yapılıyor. 4 farklı aşı üzerinde çalışılıyor. Ekibimiz aşıyı en kısa sürede çıkarmak için çalışıyor. Şu anda 2 aşımız insan deneylerine yakındır."

"KIZAMIKÇIK AŞISI 7 YILDA, GRİP AŞISI 14 YILDA TÜBERKÜLOZ AŞISI 24 YILDA GELİŞTİRİLDİ"

"Kızamıkçık aşısı 7 yılda, grip aşısı 14 yılda tüberküloz aşısı 24 yılda geliştirildi. Bugünkü durum elbette farklı olacaktır ama işin doğasında zorluklar olacağı bellidir. Çin, Rusya, İngiltere ve bazı ülkeler aşı çalışmalarında insan deneylerine başladıkları açıkladılar. Aşı konusunda umut çok yüksek olmakla birlikte tedbiri elden bırakmamak gerekir. Aşı, bu salgına karşı insanlığın zaferi olacaktır. Dünyada zeka ülkelere göre dağıtılmıyor. Bilim, adanma işidir. Türkiye, aşıyla ilgili tüm teknolojiyi bilim insanlarına sunmuştur."

“EN FAZLA BULAŞ AİLE İÇİNDEN”

"İstanbul için daha önce de bahsetmiştim. Daha önce İstanbul’da bir artış beklentisini belirtmiştim. Kapalı alanlarda aile içinde bulaşın arttığını görüyoruz. Biz özellikle şu an kısıtlama anlamında bir tedbir düşünmüyoruz. Ama filyasyon ekiplerinin sayılarını arttırdık. Temaslıların erken dönemde tespit edip izole etme oranı İstanbul’da 7,5 saate kadar düşmüş oldu. Çağrı sistemiyle belirtilerin takibini yapıyoruz. Şu an hastane yatışlarında ciddi bir artışın olmadığını görüyoruz. Bu anlamda doluluk oranında bir sorun olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Bu anlamda maske ve mesafenin önemli olduğunu, kalabalık alanlara girilmemesi gerektiğini söylüyoruz. En fazla bulaş aileden oluyor. Bugün Avrupa’da aile içinde 6 kişiden fazla yaklaşılmaması gerektiğini görüyoruz. Bilim Kurulumuzun aile içi temasların oldukça azaltılması yönünde tavsiyesi oldu."

YORUM EKLE