İşte erken seçim tarihi!

Yeniçağ yazarı Evren Devrim Zelyut erken seçim tarihi açıkladı.

İşte erken seçim tarihi!

Yeniçağ yazarı Evren Devrim Zelyut, "Kasım’da seçime hazır olun!" başlıklı yazısını bugün kaleme aldı.

Zelyut'un yazısının tamamı şu şekilde:

Bu ülkenin çalışanları, girişimcileri, öğrencileri, emeklileri, çiftçileri hazır olun! Kasım ayında beklenen o yol ayrımı geliyor…

Eğer politik ve ekonomik alandaki sinyalleri yan yana getirirseniz erken seçimin artık AKP için kaçınılmaz bir gerçek olduğunu görebilirsiniz. Türkiye’de düşük enflasyon ve %6 civarı bir büyüme varsa, AKP var demektir. Bu şartların kaybolması AKP’nin gidişi demektir. Peki düşük enflasyon için ana şart nedir? Düşük kurdur. Önümüzdeki dönemde kurun düşme ihtimali var mıdır? An itibari ile IMF’den gelen SDR, turizmin uçurumdan dönmesi, cari açığın verdiği destek kuru geriletmiş gibi yapıyor ama Amerika’dan gelen enflasyon rakamları sürekli beklentilerin üstünde çıkıyor. Türkiye’de gıda ve imalat sanayinde anormal şekilde fiyat artışları gözleniyor.

Demek istediğimiz şu, kısa vadede kur sakin kalsa da Amerika faiz artırım döngüsüne girdikçe kur artacak, Türkiye’de normalleşme ile talep arttıkça enflasyon yukarı gidecek, işler bozulacak. Yani AKP’nin “seçimi zamanında yapalım çünkü salgın geride kaldıkça ekonomi düzelecek bu da bize seçimde avantaj sağlayacak” tezi çökmeye başladı.

10 milyon işsizin, %40 enflasyonun, 5-6 maaş alan yandaşların, pudra şekerlerinin, çökmelerin, AKP üzerinde yarattığı baskıyı yazmadım bile…

AKP Türkiye’yi ekonomide ve siyasette iyice sıkıştırdı. Hareket alanı kalmayan ülke kaosa sürüklenmeye başladı. Bunun için şimdi kendisine küçük alanlar yaratmaya çalışan bir yönetim var kaşımızda.

Bu nedenle ABD ile arayı düzeltmek için Taliban ile çatışmayı göze alıyorlar. İsrail CB ile gayet dostane telefon konuşmaları yapılıyor. Diyarbakır’a gidip ‘çözüm sürecini biz bozmadık masumuz’ deniliyor. Ağustos başında Erdoğan’ın Karadeniz turu başlıyor. Melih Bulu görevden alınıp gençlere mesaj veriliyor. Erdoğan küskünlere gidin, kalpleri kazanın diyor. Ülke resmen seçime gidiyor daha sayalım mı?

Bu noktada muhalefete de şunu söyleyelim: AKP Kasım ayında ekonomiyi ısıtacak, krediyi basacak, desteği verecek, ölmekte olan ekonomiye son dopingi yapacak. Eğer bir parti başkanı aday olursa Erdoğan’ın kazanma ihtimali doğacaktır. Yeni bir yüz, genç bir adayda ittifak yapılırsa, bu sefer muhalefet en geç ikinci turda zaferi ilan edecektir.

Neticede gelen seçim sorunları çözmek için yeni bir başlangıç olacak. Umarız ülkemiz için hayırlara vesile olur, çekilen acılar, haksızlıklar geride kalır.

YORUM EKLE