İşte yerli otomobil CEO’su

Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NTV ve Star TV ortak yayınında Nazlı Çelik Öztarhan'ın sorularını yanıtladı.

İşte yerli otomobil CEO’su
banner170

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli otomobil CEO’sunun Mehmet Gürcan Karakaş olduğunu açıkladı. 

Erdoğan, eğitim, sağlık, adalet, emniyet sütunları üzerinde enerji, dış politika ve savunmanın önemli olduğunu vurguladı. Erdoğan İnce'nin otomobilin beyni ile ilgileniyorum sözüne ''CHP zihniyeti Nuri Demirağlar'ın uçak fabrikasını gazoz fabrikasına çeviren zihniyettir. Önce nasıl Demirağların önünün kesildiğini bilmeleri lazım'' dedi. Erdoğan yerli otomobil projesinde Mehmet Gürcan Karakaş ile yola çıkılacağını ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım'ın ne yapacağısorusuna Erdoğan ''Bunların hepsini 24 Haziran'dan sonra nasıl bir Meclis oluşacağını görmemiz lazım'' yanıtını verdi.

Mehmet Gürcan Karakaş kimdir?

Mehmet Gürcan Karakaş ismini, Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı programda yerli otomobil girişiminin başına getirileceğini açıkladı. Daha önce yerli otomobil için kulislerde adı geçen Mehmet Gürcan Karakaş'ın CEO'luğu böylece kesinleşti.

Mehmet Gürcan Karakaş 1965 Antalya Akseki doğumlu. 1988 yılında Ortadoğu Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Karakaş, aynı yıl Aselsan’da çalışmaya başladı. 1990 yılında Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş’de görev alan Karakaş, 1991-1992 yılları arasında Almanya Feuerbach’ta dizel püskürtme sistemleri ürün geliştirme mühendisi olarak çalıştı.

1995 yılında Bursa’da teknik aplikasyon projelerinden sorumlu kısım müdürü oldu ve 1996-1997 yılları arasında Almanya Bühlertal’da enerji ve karoseri sistemleri üzerine Japon ve İskandinav müşterilerden sorumlu proje müdürü olarak görev aldı. Gürcan Karakaş, 2004 yılında Bosch Türkiye’ye Genel Müdür olarak atandı. 2007 yılında Bosch’un Almanya’daki merkezine geçen Karakaş, o tarihten bu yana grubun yenileme pazarlarından sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

ALMANYA’NIN EN İYİ 100 YÖNETİCİSİNDEN BİRİ

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, 2011 yılında Gürcan Karakaş’ı Almanya’nın en tepesindeki 30 şirketi yönetmeye aday 100 kişiden biri olarak seçmişti. Gazetede Karakaş’ın Bosch firmasında ve Bosch’un son yıllarda artan başarısında çok önemli bir role sahip olduğu yazıldı. 53 yaşındaki Karakaş’ın Bosch Grubu içinde şirketin üçüncü kademe yöneticileri arasına yükselen ilk yabancı kökenli kişi olduğu da belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2018, 00:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151