İYİ Parti’nin katılma hakkı kazandığı seçimler erteleniyor mu?

Türkiye’nin üyesi bulunduğu Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, (AKPM) "Avrupa kriterlerine uygun olmayacağı” gerekçesiyle Türkiye'ye 24 Haziran seçimlerini erteleme çağrısında bulundu.

İYİ Parti’nin katılma hakkı kazandığı seçimler erteleniyor mu?

DW Türkçe’nin Strazsurg mahreçli haberine göre, AKPM Denetim Komisyonu adına bu sabah Strasbourg'da alınan kararda, "seçim kanununun seçim kararından sadece bir ay önce değiştirilmiş olması, OHAL uygulamasına devam edilmesi, seçimlerin güvenliği ve saydamlığı konusundaki şüpheler ve tartışmalı mühürsüz oy pusulası kararının seçimlerin demokratik bir ortamda düzenlenemeyeceğini" gösterdiği belirtildi.

VENEDİK KOMİSYONU’NUN “İLKELERİNE AYKIRI”

Kararda, yeni seçim kanunu ile seçimlerin düzenleneceği tarih arasındaki kısa sürenin siyasi partilere "adapte olma ve hazırlanma süresi bırakmadığı" not edildi. Seçim kurallarının seçim tarihinden üç ay önce değiştirilmesinin Venedik Komisyonu tarafından belirlenmiş ilkelere “aykırı” olduğuna dikkat çekildi. Seçim barajının yüzde 10'da kaldığı ve bu durumun "siyasi çoğulculuk anlayışıyla bağdaşmadığı" da kaydedildi.

Denetim Komisyonu, yeni seçim sistemine göre polisin seçim bürolarına girebilecek olmasını da "kaygı verici" olarak değerlendirdi. Bir önceki seçimlerden sonra AKPM ve AGİT'in medyanın seçimlerle ilgili haberleri ve siyasi partilerin finansmanına dair tavsiyelerinin de "yerine getirilmemiş" olduğu hatırlatıldı.

Bu tespitlerden yola çıkan Denetim Komisyonu, mevcut koşullarda "gerçek anlamda demokratik seçimler düzenlenemeyeceği" ve seçimlerin "meşruluğunun sorgulanacağı" mesajı verdi ve seçimlerin ertelenmesi tavsiyesinde bulundu.

KARARIN ŞU AŞAMADA BİR YAPTIRIMI BULUNMUYOR

Haberde, “Kararın şu aşamada herhangi bir yaptırımı bulunmuyor. Ancak AKPM Denetim Komisyonu demokratik standartlar konusunda Avrupa genelinde referans olduğundan, aldığı karar diğer Avrupa kurumları tarafından da destekleniyor. AKPM Nisan 2016'da Türkiye'yi denetim sürecine almıştı”deniliyor.

Denetim Komisyonu'nun bu karar sonrası 24 Haziran seçimleri için gözlemci heyeti gönderip göndermeyeceği henüz bilinmediğinin belirtildiği haberde, Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye’nin AKPM'de 18 parlamenterle temsil edildiği de kaydediliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
CELAL KARATAŞ
CELAL KARATAŞ - 4 yıl Önce

EEEEYYYYY AVRUPA YAHUDİ LOBİSİ,24 HAZİRANDA SEÇİMLER YAPILAÇAKTIR,18 YILLIK SALTANATINIZ SONA EREÇEKTİR,16 NİSAN HALK OYLAMASINDA OHAL YOKMIYDI.SESİNİZ ÇIKMADI.İYİ PARTİ SEÇİMLERE GİRMEYE HAK KAZANINCA.ŞOKMU OLDUNUZ.....24 HAZİRAN SALTANATINIZIN SONU OLAÇAK.TÜRKİYEYİ MAHFETTİNİZ....BU SECİMLER OLAÇAK,OLAÇAK VE OLAÇAK

muzaffer altunsoy.
muzaffer altunsoy. - 4 yıl Önce

AB komisyonu ne bekliyor du ki. mühürsüz oylarla secilen cb ati alan üsküdari gecti dedi.yine atı alcaklardi ama olmadi.


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344