Kabe'de sanal tur!

Bu yıl pandemi dolayısıyla Arabistan'ın yerlileri dışında kimse Hac ibadetini gerçekleştiremeyecek. Alman şirket buna çare oldu ve sanal alemde hac ziyareti mümkün hale geldi

Yaklaşık 2,5 milyon Müslümanın akın ettiği Mekke, dünyayı saran korona virüs salgını nedeniyle bu yıl sadece yerli hacı adaylarını kabul edecek.

Almanya merkezli bir teknoloji firması ise Kabe’ye gidemeyen Müslümanlar için farklı bir yöntem geliştirdi.

Video oyunu ile üç boyutlu sanal ortamın bir araya getirildiği çözümde (Müslim3D) sanal gözlük aracılığı ile kullanıcılar sanal gerçeklik ortamında Kabe’yi ziyaret edebiliyor.

Video oyunu ile sanal ortam özelliklerinin işlendiği "3 Boyutlu Müslüman (Muslim 3D)" adlı programın fikri aslında 10 yıl önce ortaya çıktı. Video oyunları ile ilgilenen bilgisayar programcısı Bilal Chbib, "Savaş oyunlarında Müslümanlar öldürülmesi gereken kötü karakterler olarak lanse ediliyor. Neden kendi kültürümüzü ve tarihimizi tanıtan bir program yok diye düşünürken bu fikir ortaya çıktı" diyor.

Tanıtımı geçen yıl ocak ayında yapılan programa Suudi Arabistan'ın hac ziyaretini kısıtlayacağı duyurusundan sonra rağbet artmış. Şu ana kadar programı indirenlerin sayısı 1 milyonun üzerinde.

Gerçek ibadetin yerini tutmayacağını kabul eden Chbib'e göre söz konusu uygulama, Kabe'yi kitaplardan okumak yerine en azından bölgeyi ziyaret edebilmek için farklı bir araç.

Söz konusu teknoloji girişimine ilişkin Müslüman dünyasının ne yorum yapacağı ise merak konusu.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 21:42
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344