“Kaçak Saray, kaçak elektrik kullanıyor”

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün ‘kaçak Saray, kaçak elektrik’ açıklamaları gündemi sarstı.

“Kaçak Saray, kaçak elektrik kullanıyor”

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, İdare Mahkemesi ve Danıştay'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayına ilişkin verdiği kararları Meclis gündemine taşıdı.

“VATANDAŞ GECEKONDU YAPSA, POLİS YIKMAYA GİDER”

Gök, “Yasal kılıfı olmayan bir saraydan yönetiliyoruz. Vatandaş gecekondu yapsa, polis yıkmaya gider. Saray kaçak, elektriği de kaçak. Dünyadaki itibarlı hükûmetler hukuka uyarak ayakta kaldı” dedi.

“İPTAL YOK, YÜRÜTMEYİ DURDURMA, GERİYE İŞLEMEZ”

AKP İstanbul Milletvekili Abdullah Güler ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı için verilen yürütmeyi durdurma kararının geriye dönük işlemeyeceğini söyledi ve “İptal yok, yürütmeyi durdurma, geriye işlem oluşturmaz, mevcudu durdurur” yorumu yaptı.

KAÇAK SARAY

Gök, 2014 yılında ‘Kaçak saray' tartışmasını aşmak için Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun ‘Millî park dâhilinde ve tarihî sit alanları üzerinde kamu hizmet binası yapılabilir' diye kılıf bulduğunu itirazlar üzerine bu kararın ‘Resmi hizmet binası' diye değiştirildiğini söyledi. Gök ‘'Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ‘Burada ‘resmî kurum' ibaresi kullanılamaz' diyerek yürütmeyi durdurdu. Cumhurbaşkanlığı sarayının hukuki statüsü gecekondudur'' dedi ve şunları söyledi:

KAÇAK ELEKTRİK KULLANANLARA NE YAPACAKSINIZ?”

“Kaçak sarayda kaçak su kullanılmakta, kaçak doğalgaz kullanılmakta. ‘Elektrik faturasını ödemiyorum' diyenlere ‘Elektriğini kesin' deniyor. Peki, ‘Kaçak elektrik kullananlara ne yapacaksınız? Elektrik kaçak, su kaçak, doğalgaz kaçak. Bütün dünyadaki itibarlı hükûmetler hukuka uyarak ayakta kalmıştır''

YORUM EKLE