Karar yazarının nitelikli isyanı “Niteliksiz okullar kapatılsın!”

Karar yazarı Mevlana İdris, MEBin kendi okullarını "niteliksiz" diye nitelemesini eleştirdi.

Karar yazarının nitelikli isyanı  “Niteliksiz okullar kapatılsın!”

Bir eğitim sisteminin kendi okuluna “niteliksiz” demesinin tuhaf olduğunu vurgulayan İdris, böyleokulların derhal kapatılmasını istedi.

İdris, bu uygulamanın bir adım sonrasının niteliksiz üniversite ve niteliksiz insan olacağı tehlikesine de dikkat çekti.

Karar yazarının bugünki yazısında, konuyla ilgili kısım şöyle:

“Eskiden yoğ idi iş bu niteleme yeni çıktı. Liseler için nitelikli okul/niteliksiz okul diye bir ayırım zuhur etmiş, bendeniz pek taaccüp ettim.

Bu nitelemenin kökeninde yatan sebep her ne olursa olsun biraz tuhaf değil mi? Yani bu nasıl bir eğitim sistemi ki kendi bazı okullarını “niteliksiz” olarak nitelemeyi göze alabiliyor? Niteliksiz okullar doğaldır ki nitelikli okullardan daha fazla. Bu okullar okuyan çocuklar sadece etiketten ibaret bir şemsiye altında olsalar dahi acaba ne hissediyorlar?

Niteliksiz okulların derhal kapatılması taraftarıyım, arz ederim. Zaten ‘herkes okumak zorunda’ fikrine de ezel/ebed muhalifim. Herkes neden okusun, seven var sevmeyen var, kafası basan var basmayan var. Bunun bir adım sonrasının niteliksiz üniversite ve niteliksiz insan olduğunu bilmeyen var mı?"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER