Kartal’da hasar gören Yunus Apt. Sakini 8 aileye 25 bin TL yardım!

Kartal’da çöken binanın yanında bulunan on katlı Yunus Apartmanı tahliye edilmiş ardından dün akşam yıkımına başlanmıştı. 

Kartal’da hasar gören Yunus Apt. Sakini 8 aileye 25 bin TL yardım!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çöken bina çevresindeki 10 apartmanın analiz edildiğini ve 8’inin yıkımına karar verildiğini açıklamıştı.

Yıkılan binalarda yaşayanlara dairelerine girip değerli eşyalarını almaları için sadece 5 dakika izin verildi.

Apartmanların daha sonra içindeki eşyalar ile birlikte yıkımına başlandı. 

Hasar gören Yunus Apt. Sakinlerine İstanbul Sosyal Yardımlaşma Vakfınca 200.000TL yardım yapılacağı açıklandı.

Vakıf Başkanlığının aldığı karar şu şekilde;
"Kartal Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının 11.02.2019 gün ve SYDV/34.22/102-37 sayılı yazıları ile; Kartal İlçesi Orhantepe Mahallesi Sema Sokak No: 18 adresindeki 14 daireli binanın 06.02.2019 Çarşamba günü saat:16:00’da çökmesi nedeniyle, İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nin çevre binalarda yaptığı incelemeler sonucunda aynı sokakta ve çevre sokaklarda 9 binanın daha taşıdıkları risk nedeniyle tahliye edildiği ve yapılan tetkikler sonucu yıkılmalarına karar verildiği bildirilmiştir.
Çöken binanın yanında bulunan Yunus Apartmanı No:20’nin de çökme sırasında hasar gördüğü, acil yıkılması gerektiği için eşyalarının içerde kalması nedeniyle, eşya alabilmeleri amacıyla yardım yapılması, ilçe Vakfı bütçesinin yeterli olmaması nedeniyle 8 haneye Vakfımız tarafından hane başına 25.000 TL (Yirmibeşbin Türk Lirası) nakdi yardım yapılması talep edilmiştir.
Konu görüşüldü; mağduriyetleri tespit edilen G. D (*****), G. K. (*****), E.A (*****), H. B (*****), A. Y (*****), İ.K(31126485112), H.B (*****) ve M.P (*****) isimli 8 vatandaşımıza eşya alabilmeleri amacıyla kişi başına 25.000 TL (Yirmibeşbin Türk Lirası) tutarında maddi yardım yapılmasına karar verildi."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER