Kılıçdaroğlu açıkladı "İSMEK’te Kürtçe kursları başlıyor"

Hakkı Savunanlar Platformu tarafından dün (27 Ağustos) İstanbul’da organize edilen programda Kürt Dili ve Edebiyatı mezunlarıyla bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İSMEK’te Kürtçe kurslarının hayata geçirileceğini belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Kürtçe dışında başka bir dil bilmeyen yaşlılara Kürtçe bakım hizmeti vereceğini de söyledi.

Kılıçdaroğlu açıkladı "İSMEK’te Kürtçe kursları başlıyor"

Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Hakkı Savunanlar Platformu’nun organize ettiği Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi.

Sendika.Org'un ulaştığı bazı toplantı katılımcılarının aktardığına göre, toplantıya CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Parti Meclisi Üyesi Tekin Bingöl ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kürt Dili Edebiyatı mezunları ve Hakkı Savunanlar Platformu aktivistlerinin yanı sıra, Millet İttifakı’nın 31 Mart seçimlerindeki Saadet Partili Adıyaman Belediye Başkan Adayı Ahmet Faruk Ünsal, yazar İlhami Işık, gazeteci yazar Ali Fikri Işık ve Yeni Şafak eski yazarı Müfid Yüksel gibi isimler de katıldı.

Yaklaşık dört saat süren toplantıda Kürt Dili ve Edebiyatı mezunlarının işsizlik sorunu ile birlikte kayyumlar, CHP’nin Kürt sorununa bakışı, yeni anayasa gibi konular da tartışıldı.

İBB'DE KÜRTÇE BAKIM HİZMETİ VERİLECEK

Medyascope'taki habere göre ise İSMEK’te Kürtçe kurslarının hayata geçirileceğini belirten CHP lideri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kürtçe dışında başka bir dil bilmeyen yaşlılara Kürtçe bakım hizmeti vereceğini de söyledi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Kürtçenin yasal olarak kullanılması, öğrenilmesi, okutulması konusu tamamen yasal bir düzenleme ve bu yasal düzenlemenin de yapılması gerekiyor. Nerede yapılacak? Parlamentoda yapılacak. Buna uygun bir zemin oluşabilirse inanıyorum ki bütün parlamenterler de buna ‘Evet’ diyeceklerdir. Kürtçenin yasal olarak kullanılması ya da Kürtçe üzerindeki yasakların kaldırılması gibi durumları Ekrem İmamoğlu ya da yerel yönetimler çözemez, çünkü bu onların ilgi alanına girmiyor. Onlar olsa olsa ancak kurs açabilirler. Başka bir düzenleme yapamazlar.”

'BÜTÜN HALKLARIN EŞİT OLMASI GEREKİR'

Anadilin vazgeçilmez bir hak olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer beraber ve birlikte yaşıyorsak insan olarak bütün hakların eşit olması lazım. Bunu eşit hale getirmek de demokrasinin bir gereğidir. Kişilerin kendi anadilini öğrenmesi, anadilinde okuması ve yazması en doğal ve vazgeçilmez haklardan birisidir. Kürtçe de bunların içerisinde yer alıyor. İnsan hakları çerçevesinde baktığımızda da hepimizin en büyük dileği bunun gerçekleşmesidir.”

TBMM dışında, sorunun çözümü için demokratik bir anayasa ihtiyacına vurgu yapan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Darbeden arındırılmış demokratik bir anayasa yazımı şart. Herkesin kendi dilinde yazması, konuşması, çizmesi, eğitim alması bir haktır. Konunun tartışılması için sağlıklı bir zemini bulamadık. Olayı çözecek olan siyasiler, fakat meseleyi siyaset malzemesi yapmadan kutuplaştırıcı dilden uzak bir politika izlenmelidir. Bunun için pedagoglardan da destek alınması lazım. Çocukların anadili eğitimi için pedagogların ve diğer uzmanların yardımının alınması lazım.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Recai Ünal
Recai Ünal - 2 yıl Önce

Bildiğimce 12 Eylül Dönemi çoktan bitti. Ülkemizde konuşulan dillerin isteyene öğretilmesine bu karşı duruş neyin nesi?! Ayrıca Kılıçdaroğlu "...insan olarak hakların eşitliği" demiş, siz altbaşlık olarak onun sözünü "Halkların Eşitliği" diye vermişsiniz. Yani apaçık çarpıtma yapmışsınız.

Bizler Milliyetçiyiz Kafatasçı Değiliz
Bizler Milliyetçiyiz Kafatasçı Değiliz - 2 yıl Önce

Sayın habererk, Milliyetçilikle sanırım Faşizan Şöven Kafatasçı Irkçılılığı bir türlü kavrayamadınız. Kürtçede Çerkesçede bu ülkedeki her üniversitede okutulan güya en büyük düşmanlarımız olan İNGİLİZ, FRANSIZ, ALMAN, YUNAN, RUS, RUM, İSRAİL, ERMENİ dillerinden daha mı düşman sizlere! Ne biçim bir zihniyet bu! Bunlar üzerinden yapılan baskılar düşmanlaştırıcıdır ve terörü beslemiş olursunuz. Devlet eliyle bu haklar sağlanırsa insanların devletine olan güveni artar, daha vatansever daha samimi bir toplum yapısı oluşur, barış olur huzur olur. Ama bir milletin dilini külütürünü inkar etmek bu ülkeye yapılacak en büyük zulümdür. Bunu ne osmanlı ne selçuklu ne de bir başka Türk devleti yapmamıştır. Türk milleti tarihte hiç bir zamanı böyle zulümlere alet olmamıştır. Lütfen bu düşmanlaştırıcı dili bırakın. Bu ne insanidir ne de dinimize örfümüze uyar. O zaman ne Çini Uygurlara yaptıpı asimilasyon zulmünden ötürü suçlayabilirsiniz ne de bir başkasını. O yüzden tutarlı olun

İskender
İskender - 2 yıl Önce

İNŞALLAH, KURUCU 1924 ANAYASASININ 88.MADDESİNE UYGUN DÜZENLEMELERE BAŞLANARAK, GÜNÜMÜZE KADAR DEVAM ETTİRİLMİŞ BULUNAN BÖLÜCÜLÜĞE SON VERİLİR

Kafatasçı Irkçılık Emperyalistlerin silahdır
Kafatasçı Irkçılık Emperyalistlerin silahdır - 2 yıl Önce

Kafatasçı şöven faşist ırkçılık Emperyalistlerin kullandığı bir silahtır. Ülkeleri paramparça etmek, hakları birbirine düşmanlaştırıp çatıştırarak ülke kaynaklarını sömürmek için uyguladığı en çirkin yöntemdir. Örneğin Ruanda da yaşananları herkes bir okusun, bir barış ve huzur toplumundan nasıl iki faşist ırkçı kafatasçı taraf oluşturup içsavaşla birbirine kırdırarak ruandanın tğm zenginliklerini nasıl sömürdüklerinü bir okuyun. Bırakın insanlar devlet eliyle devletine inanarak ve güvenerek kimliklerini yaşasın. Devletine inanarak güvenerek bunlar olursa ne ayrılıkçılık ne de başka bir şey zaten oluşmaz. Aidiyetini güçlü bağlarla hisseden devleti eliyle hissettirilen hiç bir birey ayrışmaz ve başka yollara sapmaz. O yüzden her bir unsuru varoluşuna uygun Allahın yaratılış kanunlarına aykırı olmadan kimlik haklarına haiz tüm değerlerini devlet eliyle yaşatarak, milliyetçilik havuzundan eritmezseniz her bie unsuru ancak ve ancak düşmanlaştırıp ülkeye en büyük zararı vermiş olursunuz!

Ahmet Erdem
Ahmet Erdem - 2 yıl Önce

Kina yakin IP sizler kina yakin müsait bir yerinize. Daha bu baslangic.

Ülkücü
Ülkücü - 2 yıl Önce

kınayı MHP yaksın, yıllarca kürt düşmanlığı yaparak bir yerlere geldiniz, şimdi elinizdeki aparat gidecek kavganız ondan insan kürtte olabilir çerkezde olabilir önemli olan bu ülkenin dürüst, efendi, demokrat, insan haklarına saygılı ortak değerlere bağlı vatandaş olşmasıdır. kürtte çerkezde Türk Milliyetçisi olabilir, dilini ve geleneklerini koruyabilir

Alnından öperim gerçek Ülkücü
Alnından öperim gerçek Ülkücü @Ülkücü - 2 yıl Önce

Çok güzel izah etmişsin alnından öperim

Aybars
Aybars - 2 yıl Önce

yetmez. Ermeni rumda cok Türkiyede istanbulda. Onlarada her türlü kurs acin. Esit olsun Türklerle esit hepsi. Bravo size. Alkis alkis

Vatandaş
Vatandaş - 2 yıl Önce

İP siz diyen haydut doğru söylemiş İYİ partili ülkücülerin Türk Milliyetçileinin ipi ve tasması kimsenin elinde değil ama sizin ipinizin kimin elinde olduğu belli