Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği arasında sert tartışma

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği arasında sert tartışma dikkat çekti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği arasında sert tartışma

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) arasında, Aydın’ın turistik ilçesi Kuşadası’ndaki Kongre Merkezi (KOMER) yüzünden söz düellosu yaşanıyor.

AKP iktidarında Kültür ve Turizm Eski Bakanı Atilla Koç döneminde temeli atılan, inşaatı Eski Bakan Ertuğrul Günay zamanında tamamlanan, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan KOMER, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile TÜRSAB arasında tartışmaya neden oldu.

Bakan Mehmet Ersoy, 2022 yılı bütçe görüşmeleri sırasında TÜRSAB’a yönelik suçlamalarda bulundu.

TÜRSAB'ın, KOMER'i  fahiş fiyata mal ettiğini belirterek, “Devlete bire üç mal ettikleri şeyi bana yutturma şansları yok, izin de vermeyeceğim, sonuna kadar da takipçisiyim” diyerek “Çiftlikbank” suçlamasında bulundu.

Bakanın sözünü ettiği süreçlerin tamamının TÜRSAB’ın bir önceki başkanı ile bakanlık temsilcilerinin görev yaptığı döneme ait olduğunu belirten TÜRSAB, bakanın kendi bakanlığını ve mensubu olduğu AKP iktidarını suçladığını açıkladı.

“BAKAN KENDİ BAKANLIĞI VE İKTİDARINI SUÇLUYOR”

Mevcut TÜRSAB Yönetiminin KOMER inşaat süreçleriyle hiçbir ilgisinin olmadığı belirtilen TÜRSAB açıklamasında, “İnşa döneminde yaşananlarla ilgili sorumluluk o dönemin yöneticilerindedir. Bakanlık, temsilcileri aracılığıyla tüm süreçlerde yer alan kurumlardan biridir. Bu açıklamaları ile Bakan, kurum olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile o dönemlerin iktidarını da suçladığının farkında değildir” ifadeleri dile getirildi.

“YOLSUZLUK VE USÜLSÜZLÜKLERİ YARGIYA VE BAKANLIĞA TAŞIDIK”

Şimdiki yönetimin önceki dönemle ilgili usulsüzlükleri yargıya ve Bakanlığa ilettiği hatırlatılan açıklamada, “TÜRSAB ve iştirakleri, yönetimin devri ile birlikte Firuz Bağlıkaya yönetimince denetime tabi tutulmuş, tespit edilen usulsüzlükler için yargıya ve Bakanlık başta olmak üzere ilgili makamlara konu aksettirilmiştir. TÜRSAB, KOMER’in Türk turizmine kazandırılması için Bakanlığı katkıda bulunmaya çağırıyor” denilerek şimdiki yönetime haksızlık yapıldığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 13:32
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344