Leyla İpekçi, güzellikten bıktı; gazetesi bıkmadı

Yeni Şafak yazarı Leyla İpekçi, yıllar evvel başını örttüğünde gazetelere röportaj vermiş ve örtünün güzelliği kapatmadığını tam tersine güzelleştirdiğini söylemişti.

banner311
Leyla İpekçi, güzellikten bıktı; gazetesi bıkmadı

Örtünmediği uzun yıllar boyunca bunun eksikliğini hep hissettiğini ve ama hayırlı vakti beklediğini ifade eden İpekçi, şöyle devam etmişti:

"Örtülü değilken tefekkür edebilme fırsatı buldum. Bizzat örtü, insana emanet edilen güzelliğin yansıması değil mi? Bunu ancak bir iç bakış anlatabilir. Bu yüzden seküler dilde karşılığı olan kelimelerle bunu ifade etmeyi deniyorum yazılarımda. Güzelliği göstermenin üst sınırı yok. 'Güzel' olan gösterildikçe insan onu kendine mal eder. Örtü bu anlamda insan güzelliğinin bir mecaz olduğunu hatırlatıyor. Güzelliğin menşei'nin bir olduğunu hatırlatıyor. Ve ilhamınızı kaynağından çekmeye başlıyorsunuz. Bu çok müthiş bir imkân. Örtününce daha iyi anladım. Hicap, ona bakanın görme biçimini de derinleştiriyor. Mahremin evrensel niteliğini modern veya geleneksel dinamiklerin birimiyle tartmak imkânsız, bunu fark ettim."

Örtünme üzerine felsefî açıklamalar yapan İpekçi, daha sonra tedricen başını açtı. Artık başörtüsü kullanmıyor.

Fakat köşe yazarlığı yaptığı Yeni Şafak gazetesinde hâlâ türbanlı fotoğrafı kullanılıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.