Libya’da 6 ay savaşacak ÖSO mensuplarına 1.500 Dolar maaş ve Türk vatandaşlığı

İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İdlib’de sıkışan ÖSO Muharip Güçleri’ne 1.500 Dolar maaş ve en az 6 ay Libya’da savaşmaları karşılığında Türk vatandaşlığı taahhüt edildiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Libya’da 6 ay savaşacak ÖSO mensuplarına 1.500 Dolar maaş ve Türk vatandaşlığı

İYİ Partili Türkkan konuyla ilgili, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Libya’ya gidecek ÖSO komutanlarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verildiği yönündeki iddialara da soru önergesinde yer veren Lütfü Türkkan“Libya’daki Tobruk merkezli hükümetin lideri Darbeci General Hafter’in sözcüsü Mismari yakın bir zaman içinde katıldığı televizyon programında Türk ateş gücü ve Türk askeriyle çatıştıkları iddiasında bulunmuştur” ifadelerini kullandı.

İYİ Partili Türkkan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a “Libya tezkeresi öncesi Libya’da Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde herhangi bir askeri gücümüz fiilen bulunmuş mudur?” ve “Herhangi bir özel askeri danışmanlık ve savunma şirketi tarafından Libya’da organize edilmiş silahlı kuvvetlerle Türk Ordusu arasında bir işbirliği bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa görev gerekçesi nedir?” sorularını yöneltti.

İYİ Partili Türkkan ayrıca, Bakan Akar’a Libya tezkeresi öncesinde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde herhangi bir askeri ya da lojistik malzeme, ekipman ve silahın Libya’ya sevk edilip edilmediğini de sordu.

Türkkan ayrıca, “Libya’da görev yapması planlanan personelimiz hakkında Suriye örneğinde olduğu gibi saha önünde Suriye Milli Ordusu muharip güçlerinin öncü birlik olarak kullanılması düşünülmekte midir?” sorusuna da cevap istedi.

Türkkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da “Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilerden kaçına Türk vatandaşlığı verilmiştir?” ve “2011 yılından bu yana önce Özgür Suriye Ordusu adını alan sonra Suriye Milli Ordusu çatısı altında savaşan muharip kuvvetlerdeki kişilerinden kaçı 'geçici koruma statüsü' altında ülkemizde bulunmaktadır? Bu kişiler arasında Türk vatandaşlığına geçenler bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa sayısı nedir?” sorularını yöneltti.

YORUM EKLE