Maltepe'de oy sayımına müdahale! Polis salona girdi sayım durdu!

Yerel seçimlerin ardından AKP’nin itirazı üzerine Maltepe’de devam eden sayımlarda 1089 sandıktan 522'sinin sayıldığı bildirildi. Öte yandan sayımların hızlanmasını engellemek isteyen AKP ve MHP'li bir gruba polis müdahale etti.

Toplamda 32 kurulun sayımları sürdürdüğü Maltepe’de işlemlerin Cumartesi gecesi sona ermesi beklenirken, Binali Yıldırım lehine 149 ek oy çıktı. Henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre İstanbul yarışını önde tamamlayan Ekrem İmamoğlu ise Maltepe’de 13 bin 938 oyla yarışı önde götürüyor.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Maltepe İlçe Seçim Kurulu'nun, Sandık Sayım Kurulu sayısını ve sayımı hızlandırmak istemesine tepki gösteren MHP ve AKP'liler, sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurdu.

Bunun üzerine Çevik Kuvvet duruma müdahale etti ve salona girdi. 

Yaşanan gerilimin ardından oy sayımlarına Cumartesi günü devam edileceği bildirildi.

İstanbul Maltepe'deki sandıkların sayımıyla ilgili son bilgileri eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabından paylaştı. 

"Maltepe'de AKP ve MHP'lilerin müdahalesi yüzünden sayımlar durmuştu. Bunun üzerine sayıma yarına kadar ara verildi" diyen Yarkadaş, sayım işleminin cumartesi sabahı hakimlerin verdiği karar üzerine 20 sandık sayım kuruluyla devam edeceğini belirtti.

Saat 20.40 civarında Maltepe İlçe Seçim Kurulu'nun Sandık Sayım Kurulu sayısını ve sayımı hızlandırmak istemesine tepki gösteren MHP ve AKP'lilerin sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurduğunu söyleyen Yarkadaş "Bunun üzerine Özel Harekat duruma müdahale etti ve salona girdi. Şu an sayım yapılamıyor" dedi.

Yarkadaş, Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde çıkan olaylardan önce sandıkların neredeyse 600'ünün sayıldığını, oy sayımının yarın sabah 20 sandık sayım kuruluyla devam edeceğini söyledi.

Sandık sayım kurulu sayısı artırılmıştı

Yarkadaş, birkaç saat önce 1089 sandıktan 522'sinin sayıldığını belirterek, "Maltepe'deki 1089 sandığın 522'si sayıldı. Oyları şu an 12 kurul sayıyor. İlçe Seçim Kurulu, sayımın hızlanması için 20 kurul daha oluşturma kararı aldı. Saat 18.15 itibariyle oyları 32 kurul sayacak. İşlemlerin cumartesi gecesi bitmesi bekleniyor. Mazbata için son 24 saat..." demişti.

İstanbul Maltepe’deki 1080 sandığın sayımı sürüyor. CHP 26. dönem milletvekili Barış Yarkadaş, sandıklardaki son durum hakkında bilgi verdi.

Yarkadaş, saat 14.50'de şu bilgiyi verdi:

"Maltepe'deki 1089 sandığın 458'i sayıldı. Sayım 12 kurul tarafından yapılıyor. Şu ana kadar Binali Yıldırım'a toplamda 161 ek oy çıktı. Ekrem İmamoğlu ise Yıldırım'ın 13.949 oy önünde. CHP'li İmamoğlu, bugün 12. kez başkan seçildi ama AKP bu gerçeği kabullenmek istemiyor."

Yarkadaş 1630'da sandık verileriyle ilgili "1089 sandığın 488'i sayıldı. Yıldırım'ın şu ana kadar ilave aldığı oy 155... Binali Yıldırım ile İmamoğlu arasındaki fark kapanmıyor" paylaşımında bulundu.

Yarkadaş saat 17:20'de son güncel bilgiyi paylaşarak, "Maltepe'deyiz.. 1089'un sandığın 497'si sayıldı. Binali Yıldırım'a fazladan yazılan 10 oy düzeltildi. Yıldırım 493 sandıkta toplamda 149'a düştü. Yıldırım ile İmamoğlu arasındaki fark ise 13.938.. İmamoğlu, mazbatayı en geç iki gün içinde alır ve hizmete başlar" dedi.

Öte yandan Akit gazetesi haberi "Maltepe'de olay çıktı! Oy sayımı durduruldu" başlığıyla  duyrudu.

Haberde şu ifadelere yer verildi "Maltepe'de devam eden sayım işlemleri sırasında CHP'li vekiller olay çıkardı. Oy sayımına ara verildi."

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 22:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kerem
Kerem - 4 ay Önce

CHP, kazansaydı tüm sandıkların sayılmasına itiraz etmezdi.

Çağatay
Çağatay - 4 ay Önce

Ülkücü harekete ihanet ediyorlar...Haksızlık adaletsizlik yapıyoruz...kıldığımız akp den ne farkımız kalıyor...demekki biz iktidar olsak...Başbuğumun emanetine üzülüyorum.Lütfen hak yemeyelim...

SIRADAKİ HABER