Mansur Yavaş duyurdu: Artık kadına şiddet uygulayacaklar bir kez daha düşünsünler

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kadına karşı şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için Başkent Mobil uygulamasına “Mor Buton” özelliğinin eklendiğini duyurdu.

Mansur Yavaş duyurdu: Artık kadına şiddet uygulayacaklar bir kez daha düşünsünler

Kadınların maruz kaldığı şiddete, tacize ve zorbalığa karşı yanlarında olacaklarını belirten Başkan Yavaş, “Kadın cinayetleri yüreklerimizi yakmaya ve bizleri utandırmaya devam ediyor. Daima eşit yaşamın destekçisi olacağız” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı duyuru ile aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarının bildirilmesi amacıyla Başkent Mobil uygulamasına “Mor Buton” özelliğinin eklendiğini açıkladı.

ŞİDDET, TACİZ, ZORBALIK

Başkan Yavaş Twitter adresinden şu ifadeleri kullandı:

* Kadın cinayetleri yüreklerimizi yakmaya ve bizleri utandırmaya devam ediyor.

* Kadınların maruz kaldığı şiddete, tacize, zorbalığa karşı yanlarında olmak için Başkent Mobil uygulamamıza Mor Buton özelliğini ekledik.

* Daima eşit yaşamın destekçisi olacağız.

ALEYNA ÇAKIR VURGUSU

Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen’in ölümüne de dikkat çeken Yavaş Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklamasında önce “Olayın bir an önce aydınlatılıp gerekli cezaların verilmesi elzemdir. Kadına yönelik şiddet, şiddetin her biçimi gibi insanlığın yüz karasıdır” ifadelerini kullandı.

Başsavcılık, Aleyna Çakır’ın gördüğü şiddet olayı ve hakkındaki iddialara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Eylem hakkında soruşturma yapılmış, şikayetçi S.E.'nin şikayetinden vazgeçmesine rağmen şüpheli hakkında iddianame düzenlemek suretiyle kamu davası açılmıştır. Soruşturmanın gizliğine dikkat edilerek toplanan tüm deliller incelenmektedir” ifadelerine yer vermişti.

TEK TIKLA TALEP

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından aktif hale getirilen ‘Mor Buton'a, Başkent Mobil uygulamasını akıllı telefonları üzerinden indiren kadınlar kolayca ulaşabilecek. Mor Buton ile ihbarda bulunmak isteyen kadınlar kendilerine ulaşılmasını sağlamak için cep telefonlarının konum bilgisini de paylaşabilecek.

Mor buton aracılığıyla Büyükşehir Belediyesinden psikolojik destek, sosyal yardım ve barınma talebinde bulunabilecek olan kadınlar, ihtiyaç duydukları talepleri fotoğraf ekleyerek de iletebilecek.

EN YAKIN EKİP

Görevli personelin 7/24 takip edeceği ihbarlar değerlendirilerek en yakın ekip kadınların bulunduğu adrese sevk edilecek. Yardım talebinde bulunan şiddet mağduru kadınlar başvurularının takibini ise sistem üzerinden gönderilen başvuru numarası ile sorgulayabilecek.

Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan Mor Buton ekranına acil durumlar için ayrıca ALO 155 polis imdat hattına bildirilmesi yönünde uyarı mesajı da eklendi.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2020, 14:34
YORUM EKLE