Mansur Yavaş "Israrları devam ederse Erdoğan'la görüşeceğim"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediye şirketleri üzerinden yaşanan "yetki" tartışmalarına değinerek "Israrları devam ederse mutlaka Erdoğan'la görüşeceğim" dedi.

banner311
Mansur Yavaş "Israrları devam ederse Erdoğan'la görüşeceğim"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediye şirketlerine atama yetkisinin başkandan alınmasına dönük bir kanun değişikliği yapılmak istenirse yaşanabilecek sıkıntıları anlatmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan randevu talep edebileceğini söyledi.

Mansur Yavaş, bir grup gazeteci ile sohbet etti. Yavaş, belediye şirketlerine atama yetkisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN'IN SÖZÜNÜ HATIRLATTI

Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yaşanan yetki tartışmasına ilişkin soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sık sık "Davul başkasının tokmak başkasının elinde olmaz" dediğini ifade ederek yanıt verdi.

Bu konudaki ısrarın hem çalışanları olumsuz etkileyeceğini hem Ankaralıları mağdur edeceğini vurgulayan Yavaş, belediye şirketlerine atama ile ilgili olası bir kanun değişikliğine de tepki gösterdi. Yavaş, bu yönde atılacak bir adımın AK Partili belediyeleri de etkileyeceğine dikkat çekti.

"ERDOĞAN'DAN RANDEVU İSTEYECEĞİM"

Konuyu Erdoğan ile de görüşebileceğini belirten Yavaş, şu ifadelerini kullandı:

"Bunun yanlışını anlatmak lazım. Şirketlerle ilgili ısrarları devam ederse mutlaka görüşeceğim. Bugüne kadar tek bir işçi çıkarmadık. Hatta yönetimi bizde olan bazı şirketlerde eski yöneticilerin devamını sağladık. Belki başka bir şey anlatıyorlar. Hesap devralınca harcamalara bakmamız normal. Sıkıntılı durumlar da var. Buna karşı çıkanların bir kısmı açıklarının ortaya çıkmasını istemiyor olabilir. Bunları anlatmak gerek. İstiyoruz ki konuşarak yapalım her şeyi. Eğer kanun değişikliğinde ısrarcı olurlarsa Cumhurbaşkanından randevu isteyeceğim. Verir ya da vermez…"

"EMPATİ YAPMIYORLAR" DİYEREK AÇIKLADI

Yaşanan yetki tartışmasını iktidarın empati yapmamasıyla açıklayan Yavaş, "Biraz seçimi kaybetmeye alışkın değiller, şaşırdılar, bu sonucu beklemiyorlardı" ifadelerini kullandı. Yenilenen İstanbul seçiminden iktidarın ders alacağına inandığını kaydeden Yavaş, "Mutlaka bunun iç muhasebesi yapılacaktır" diye konuştu.

MANSUR YAVAŞ'I ÇALIŞTIRMAMAK İÇİN NELER YAPIYORLAR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şirket yöneticilerinin atanmasındaki yetki tartışmalarıyla ilgili, "Kanun açık, burada yetki tartışması falan yaşanmıyor. Duyuyorum ki; bu yetkinin belediye meclisi üyelerine verilmesi için kanun taslağı hazırlıyorlar. Bu taslak hazırlandığına göre demek ki yetki belediye başkanında

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, dün Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başkan Yavaş, şirket yöneticilerinin atanması ve şirketlerin yönetimine ilişkin yetki tartışmalarıyla ilgili, "Bunlar siyasi kararlar. Ticaret İl Sicil Müdürlüğü’ne görüş sorulduğu zaman, 'yetki belediye başkanınındır' demişti. Kanun açık, burada yetki tartışması falan yaşanmıyor. Duyuyorum ki; bu yetkinin belediye meclisi üyelerine verilmesi için kanun taslağı hazırlıyorlar. Bu taslak hazırlandığına göre demek ki yetki belediye başkanında. Bu yetki yıllardır belediye başkanında" dedi.

"HERKES DEMOKRASİYE SAYGI DUYMALI"

Başkan Yavaş, 2 gün önce bir gazetede AŞTİ ile ilgili belediyeyi eleştiren bir yazı çıktığını, yazıdaki eleştirilerin haklı olduğunu belirterek, "Oranın yönetimi BUGSAŞ'ta, henüz bir genel kurul yapmadık. Peki biz genel kurul yapmadığımıza göre aksaklıklardan kim sorumlu? Eski yönetim sorumlu. Demek ki yetki belediye meclis üyelerinde, muhalif olanlar yönetime geçerse oradaki aksaklık belediye başkanına kalacak. Cumhurbaşkanı’nın sürekli söylediği 'davul başkasının, tokmak başkasının' dediği şey budur. Hizmet iyi yapılmadığı için para vermediğim zaman oradaki işçiler paralarını alamayacak. Bizi 'işçilerin ikramiyelerini ödemedi' diye eleştiriyorlar. O işçiler şirketlerin işçileri, ödesin o zaman yönetim kurulu üyeleri. O yüzden bu konuşmalar ve hazırlandığı söylenen yeni kanun tasarısı hep krizlere yol açacak şeylerdir. Bence herkes demokrasiye saygı duymalı, yıllardır nasıl yapılıyorsa öyle devam etmeli" diye konuştu.

"ŞEFFAF YÖNETİM OLSUN İSTİYORUZ"

Yavaş, Halk Ekmek'teki usulsüzlük iddialarıyla ilgili soruya ise, "Soruşturmanın sonucunu göreceğiz. Ona göre bununla ilgili yasal işlem, hem cezai, hem hukuki yoldan devam edecek. Bu tür şeyler tüm şirketlerde var. Zaman içerisinde açıklayacağız bunları. Biz istiyoruz ki şeffaf bir yönetim olsun. Belediyelerle anılan yolsuzluk iddialarının hepsinin kökünü kazıyıp, ortadan kaldıracağız. Bunu amaçlıyoruz" dedi. Başkan Yavaş, belediye deposunda binlerce kahve fincanı olduğu iddialarıyla ilgili de, "Henüz haberim yok; ama basın mensupları olarak mutlaka bir depolarımızı gezin. Oradaki hali görmenizi isterim. Envantere kayıtlı olmayan çok şey ver. Neden alınmış belli değil. Bunları da size açıklayacağız" diye konuştu.

"UMARIM ANKARA’DA YAŞANANLAR İSTANBUL'DA YAŞANMAZ"

Yavaş, Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanmasıyla ilgili ise, şunları söyledi:

"Hayırlı olsun dedik kendisine. Biz de çalışmalarda yardımcı olmak için iki defa gittik kendisine. Başarılı olacaktır, inanıyorum. Umarım Ankara'da yaşananlar, orada yaşanmaz. Örneğin, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Şehir Hastahaneleri’nin yollarını yapmak için hükümet ile anlaşmış ve 800 milyon liralık yol yapmış. Bunun yaklaşık 200 milyon lirasını bir şekilde anlaşmışlar, bizim 600 milyon liralık alacağımız var. Bunun karşılığında bir protokol yaparak 'Ankara'daki maliye hazinelerini satın, buradan paranızı alın' demişler. Biz de yakın zamanda asfalt ve şehir geçiş ihalesi yapacağız, bu Yaşamkent tarafındaki sıkışıklığı ortadan kaldıracağız. Bu ihaleleri bu yıl bitirmek için bu gayrimenkulleri satmak için bir ilan verdik. 2 gün önce Maliye Bakanlığı'ndan gelen bir yazı ile bu gayrimenkullerin hepsinin TOKİ’ye devredildiği ortaya çıktı. Bundan ben zarar görmüyorum, Ankara halkı zarar görüyor. Bunu da Ankaralıların vicdanına şimdiden havale ediyorum." 

MANSUR YAVAŞ'IN İLK YURT DIŞI GEZİSİNİ YAPACAĞI ÜLKE BELLİ OLDU

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ilk yurt dışı gezisini Rusya'ya gerçekleştirecek. Yavaş, Moskova'da belediyecilikle ilgili düzenlenecek foruma katılarak bir konuşma yapacak.

31 Mart seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Mansur Yavaş aralarında Sputnik'in de bulunduğu bir grup gazeteci ile sohbet etti.

RUSYA ZİYARETİ

Yurt dışından çok sayıda davet aldığını kaydeden Yavaş, ilk gezisini ise belediyelerle ilgili bir toplantı için Rusya'ya yapacağını söyledi. Rusya'da4-7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek Moskova Kentsel Forumu'na katılacak olanYavaş,Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ile de görüşecek.

23 HAZİRAN YORUMU: FARK BEKLİYORDUM

İstanbul seçim sonucuna ilişkin soru üzerine de Mansur Yavaş, fark beklediğini ama 9 puanlık farkı tahmin etmediğini söyledi. Yavaş, "Seçim öncesi herkese fark olacağını söyledim. Hatta 'Rehavet yaratır, söyleme' diyenler oldu. Fark bekliyordum çünkü bu halk haksızlığa dayanamaz. Oy kullanmayanları sandığa götürmeye çalıştılar ama AK Partili olup vicdanlı olan bir çok insan bunu içine sindirmedi, ya oy kullanmaya gitmedi ya da İmamoğlu'na oy verdi. Gençler, kadınlar sokaktaydı" dedi.

Yavaş, seçim öncesi karşılaştığı bir AK Partilinin de kendisine Ekrem İmamoğlu'nun seçim büroları ve çadırlarının önündeki kalabalığı anlatarak "4 puan fark var, kaybediyoruz" dediğini aktardı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.