“Meclis açılınca ittifaklar bitecek. AK Parti’nin MHP dışında seçenekleri var”

banner155

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, sandıktan çıkan parlamento aritmetiğini değerlendirdi.

“Meclis açılınca ittifaklar bitecek. AK Parti’nin MHP dışında seçenekleri var”
banner170

Meclis açılınca ittifakların biteceğini ve her partinin kendi evine döneceğini kaydeden Sarıkaya, bunun hem AK Parti’ye hem demokrasiye yarayacağını ifade etti.

AK Parti’nin MHP’den başka partilere de yönelebileceğine dikkat çeken Sarıkaya, böylece uzlaşma kültürünün gelişip serpileceğininin de altını çizdi.

Sarıkaya'nın konuyla ilgili ifadeleri şöyle: 

"AK Parti, seçim ittifakı ortağı MHP ile koalisyon içinde hareket edebileceği gibi, bazı zamanlar İYİ Parti, bazı şartların gerektirdiği durumlarda da HDP ile hareket etme serbestisini kazandı.

Yanı sıra, Anayasa değişikliği, af gibi beşte üç çoğunluğa ihtiyaç duyulan konularda AK Parti’ye bir üçüncü partiyle veya CHP’yle uzlaşı yolunu zorunlu kıldı."

Muharrem Sarıkaya’nın bugünki köşe yazısının tamamı: 

“LİDERE OY VERDİ

SEÇMEN, her sandıkta olduğu gibi kuyumcu terazisini yine mükemmel çalıştırdı.

Yeni bir macera ve riske girmek yerine ilk turda işi bitirdi.

Yürütme iktidarını yıllardır deneyip içinde bulunduğu durumdan çıkaracağına inandığı Recep Tayyip Erdoğan’a oyunu verdi.

Bunu yaparken temkinli tutumunu da sergiledi.

Yeni sistemin getirdiği ikili iktidarın yürütme bölümünü ilk turda teslim ederken, Meclis iktidarında uzlaşıyı şart koştu.

7 Haziran bir kenarda tutulursa, 2002’den bu yana eksiksiz bir şekilde AK Parti’ye bonkörce teslim ettiği parlamento iktidarını bu kez vermedi.

Ancak ANAP’ın başına geldiği gibi kantarın topunu da kaçırmadı; ölçülü bıraktı...

Yürütme iktidarının icraatında, kanun hükmünde kararnamelerin zorunlu olan kanunlaşma sürecinde AK Parti’ye Meclis’teki diğer partiyle işbirliği yapması şartını getirdi.

Bunun için Meclis’te 4 partiye daha grup hakkını kazandırarak AK Parti’nin seçeneklerini artırdı.

ÇOKLU SEÇENEK

AK Parti, seçim ittifakı ortağı MHP ile koalisyon içinde hareket edebileceği gibi, bazı zamanlar İYİ Parti, bazı şartların gerektirdiği durumlarda da HDP ile hareket etme serbestisini kazandı.

Yanı sıra, Anayasa değişikliği, af gibi beşte üç çoğunluğa ihtiyaç duyulan konularda AK Parti’ye bir üçüncü partiyle veya CHP’yle uzlaşı yolunu zorunlu kıldı.

Muhalefete de bir araya gelip iktidarın önünü tıkayacak sayıyı vermedi; Meclis’te salt çoğunluğu elde edebilmesi için, grubu bulunan diğer 4 partiyi bir araya gelmeye mecbur bıraktı.

Bunlar sandığın parlamento açısından sonuçları...

Yürütme iktidarının oluşumunu nasıl etkileyeceği konusuna gelirsek...

Sonuçlar da gösterdi ki Erdoğan, 16 bakanla sınırlandırdığı kabinesini parlamentodan milletvekili istifası yoluyla değil, dışarıdan karşılayacak.

Bu da Erdoğan’ın elini rahatlatan bir durum; çünkü dışarıdan atayacağı her bakanın siyasi kimliği olmayacak.

Nasıl ki geçmişte atanan bir genel müdür veya müsteşar, politik kimliğine rağmen nasıl ki bakanın talimatından çıkamazsa yeni atanan bakan da aynı olacak.

Değişmesi halinde de çalkantı yaratamayacak.

HERKES YOLUNA

Muhalefet açısından da durum farklı değil.

Kabul edelim ki bu sandığın sürpriz partisi MHP; Meclis’te denge ve denetimin adresi oldu...

Terazinin horozu gibi oynadığı yönde tayin edici olma özelliğine kavuştu; seçmen dünyada olduğu gibi bu sandıkta milliyetçilere güç verdi.

Bu desteği de MHP’nin kurumsal kimliğine değil, lideri Devlet Bahçeli’ye doğrudan sundu.

Bir de referandumdan bu yana “oy vermezler” diye üzerine atılan imajı temizlemesini sağladı.

Yeni kurulan İYİ Parti ve HDP’ye grup kurma sayısının iki katını vererek şans tanıdı.

Ancak liderlerine aynı teveccühü göstermedi, partilerinin altında bırakarak uzlaşı yollarını bulma şartını gösterdi.

CHP’ye 41 yıldır ulaşamadığı % 30’u verirken, partinin oranını bir iki puan düşürdü, ama diğer yandan da AK Parti’ye tanımadığı olanağı sunup milletvekili sayısını artırdı.

Ama “bu kez tamam” beklentisine giren seçmeninin de kursağında bıraktı.

Sanılmasın ki bundan sonraki süreçte ittifaklar birlikte hareket edecek, Meclis’in ilk açılışından sonra herkes kendi evine gidecek.

Bir anlamda faydalı da olacak; çünkü uzlaşı kültürünün gelişip serpilmesine yardımcı olacak...”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Celil Pıstıl
Celil Pıstıl - 9 ay Önce

UZATMA SÖZÜ!
ÇOBANA VERME KIZI!
ÇOBANA VERİRSEN KIZI;
YA KOYUN GÜTTÜRÜR;
YA DAAA KUZU!
İlk ve en revaçta tercih, iğrenç ve ucuz siyasetin bit pazarında, satılık ve kiralık, MİLLET VEKİLİ KILIĞINA GİRMİŞ, padişah bokuna müptelâ maymuncuk aramak olacaktır! Bu maymuncukları, transfer ederek, akapenin çiftliģi haline gelmiş yurdumun, MECLİSİNİ DE, MİLLETE RAĞMEN, AKAPENİN ÇİFTLİĞİ HALİNE GETİREREK, BELEDİYE SEÇİMLERİNE KADAR, TÜM HARALAR, MERALARI AKMAL ÇÎFTLİĞİNE ÇEVİRMEK en kestirme ćözüm olacaktır!
Çoook bilmiş siyaset ulemaları, koymuş olduğum bu, su aygırı boku iriligindeki bu birinci seçeneği ruyalarında bile görmeden, kelaynak, ke alâka göllere maya çalarken, bu pazarlıklar basladı, bile!
İncenin, ince ince, ALLLKIŞLANIP, BAHÇESİ-MAYASI BOZUKLARIN KIĆINA TEKME VURULUNCA, YERLERİNE, en ehven-i şer ikame mallarına yer açılma çalışmaları son vitesle gidiyor!
İNCE'nin, duayen gazeteci-yazar-televizyoncu, tüm akıl hocalarına kapılarını kapatıp ta, onları yalanlayıp ta, AKAPE ULEMASININ KENDİNİ ALKIßLAMASINI TERCİH ETMESİ DE Mİ ÇOK OLAĞAN BİR YAZ YAĞMURUDUR?
Yılmaz Özdil, kendisine yalattırılmaya kalkıßılan o yazısı ve akabinde, bunu onaylayacak milyon kare-sayfa teyit belge ve bilgilerini, elbette, ISLATARAK ŞİFA NİYETİNE SUYUNU İÇMEKte kullanmayacaktır!
Türk Siyaset tarihi, bu 24 haziran 2018 gecesi, 100 yılda bir yaşanmayan, KARANLIK SENARYOLARIN UYGULANDIĞINI adım adım, "kuruyan bokun kokusu her yağmurla artar" misali, fıdkıracaktır. Bu gerçek hiç bir kılıfla ve çarrrşafla örtülemeyecektir!
BİZ ASLA BUNLARI HAKETMEMİŞTİK!
Eninde sonunda da
ADALET YERİNİ BULACAK VE :
#İYİGELECEKTİR!

SIRADAKİ HABER

banner151