MHP Genel Başkan Yardımcısı : Erdoğan karışmasa daha iyi olur

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan katıldığı iftar programında Erdoğan'ı eleştirdi ve "Erdoğan para politikalarına müdahale etmese daha iyi olur" dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı : Erdoğan karışmasa daha iyi olur

Aycan, ekonomiyle ilgili bir soru üzerine ekonomi politikalarının hükümetle farklı olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bir takım yanlışlıklar var tabii ki. Yani hükümetin de yanlışlar yaptığını kabul etmek lazım ben o görüşteyim. Evet dış baskılar var, dış etkiler var. Dolar, dünya piyasalarında değer kazanıyor. ABD'nin para politikası değişti. Doları çekiyor ve faiz oranlarını yükseltti. Genel anlamda tabi bu doların dünyada değer kazanmasına sebep oldu ama bizim de yanlışlarımız var. Söylüyorum, Sayın Cumhurbaşkanını eleştirmek için söylemiyorum ama para politikalarına müdahale ediyor. Bence etmese daha iyi olur. Merkez Bankası'nın para politikalarına karışmamak lazım. Bir de sıkıntılar var tabi güven ortamı etkileniyor, transferlerde sorun var, cari açık büyüdü, yatırım yok. Hatta tersine yerli sermaye kaçıyor. Ekonomik sıkıntılar var kabul ediyorum. Ama bizim burada söylediklerimiz kendi politikalarımız, icra makamında hükümet var. Ama bizim her söylediğimizi de yapmıyor mesela. Af konusunda mesela söylediğimizi yapmadı ters de düştük aslında."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere ziyareti sırasında Bloomberg'e konuşurken TCMB hakkında şunları söylemişti:

"Faiz ne kadar düşük olursa enflasyon da o kadar düşük olur. Sebep netice ilişkisine baktığımız zaman faiz sebep enflasyon neticedir. Faizi aşağı çektiğimiz anda bütün maliyet girdileri aşağı inecektir. Tabii ki Merkez Bankası'nın bağımsızlığı söz konusu.TCMB bağımsız diye yürütmenin başının sinyallerini bir kenara koymaz. Şu anda Merkez Bankası ile bir ilişkimiz var, bundan sonra da aynı istikamette devam edecek. Ülke yönetiminde yeni değiliz, görevi yeni devralmıyoruz ki; 16 yıldır ülkeyi aralıksız yönetiyoruz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan çetin
Hasan çetin - 1 yıl Önce

Faiz ne kadar düşük olursa enflasyon düşük olur diyen ekonomiyi bilmiyor demektir. Enflasyon üretim olmaz ise yükselir cari açık olmaz üretimin olduğu yerlere bakın hem sanayii güçleniyor hem enflasyon düşüyor bizde hazır karşılıksız para enflasyon yukarıda dolar yukarıda üretime yönelik çalışma olmaz ise biz daha çok yol almaya devamederiz

SIRADAKİ HABER