MHP Genel Merkez Binası ilgili FLAŞ gelişme!

Milliyetçi Hareket Partisi genel merkezi Ankara, Balgat'ta 4000 m2'lik bir arsa üzerine inşa edilmişti.

MHP Genel Merkez Binası ilgili FLAŞ gelişme!
banner170

Ankara, Balgat'ta merhum lider Başbuğ  Alpaslan Türkeş’in dileği ile Mimar Kentbilimci Ahmet Vefik Alp tarafından 4.000 m2 lik arsada tasarlanan 25.000 inşaat alanlı MHP Genel Merkez Binası 2012 yılında kamu hizmet yapıları dalında ‘Avrupa’nın En İyisi’ seçilmişti.

BİNAYA YENİ ÖDÜL

Bu kez de , geçtiğimiz hafta Sofya da gerçekleşen Interarch 2018 etkinlikleri kapsamında MHP binası IAAInternational Academy of Architecture (Uluslararası Mimarlık Akademisi) tarafından ‘Özel Ödül’ e layık bulundu.

Dünya Mimarlık ve Şehirciliğine fikir, teori ve uygulamalarıyla ciddi katkı yapmış Masters ‘Büyük Usta’lar Uluslararası Akademi’ye üye kabul ediliyor. Üye adedi 100 ile sınırlı. Ayrıca 150 adet Profesör kadrosu var. Profesör Alp’i 2000 yılında üyeliğe kabul eden Akademi bu senede 2 seçkin Türk mimarı,Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu’nu bünyesine aldı. Böylece Akademi’de 3 Türk mimar oldu. Akademiyi 30 yıl önce kuran ve günümüze kadar Akademik Konsey Başkanlığı’nı yürüten Prof. Mimar Georgi Stoilov Başkanlığı Italyan Mimar Prof. Amadeus Schiattarella ya devretti. Akademi UN Birleşmiş Milletler, UNESCO ve UIA Dünya Mimarlar Birliği’ne akredite olarak çalışan bağımsız bir akademik örgüt.

M,H,P isimli yükselen üç kitlesi parti logosu 3 Hilali anımsatan Genel Merkez binası üzerinde göğe yükselen yarım küre helikopter pisti ve VIP lokantayı barındırıyor. Zamansız vefat eden Türkeş’ ömrü binayı göremeye yetmedi. İnşaat Dr. Devlet Bahçeli zamanında yapıldı.

İki kez MHP den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Dr. Alp Türkeş’in vefatından sonra giderek Dr. Bahçeli ve ekibi ile anlaşamamış ve 2003 yılında Parti den ayrılmıştı.

Bu tartışmalar sonra Mimar Kentbilimci Ahmet Vefik Alp'in adı parti binasından kaldırılmıştı.

Mega projeler bana ait ismim bile anılmıyor

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Marmaray veAvrasya Tüneli ile 1999 yılında ‘Altın Üçgen’ ismi ile tanıttığı ‘3 katlı tüp geçit’ projelerinin kendisine ait olduğunu söyledi.

Mimar ve Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, İstanbul'un iki yakasını deniz altından bağlayan Avrasya Tüneli, Marmaray ve yapılması planlanan ‘3 katlı tüp geçit' projelerinin kendisine ait olduğunu söylerek, “Beklediğim tek bir zerafet var ismimin anılması” dedi.

Uluslararası Mimarlık Akademisi Bölge Başkanı ve 1999 – 2002 yıllarında Başbakan eski Başdanışmanı olan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, İstanbul'un iki yakasını deniz altından bağlayan Avrasya Tüneli, Marmaray ve yapılması planlanan ‘3 katlı tüp geçit' projelerinin kendisine ait olduğunu söyledi. 20 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı döneminde projelerini kamuoyu ile paylaşarak Türkiye gündemine getirdiğini belirten Alp, “Bu projelerim İstanbul bilbordlarını ve gazete sayfalarını çok süsledi. Ancak, ne Marmaray'ın ne de Avrasya Tüneli'nin açılışlarında ismim anılmadı. Fikir emeğine saygı demokrasilerin ve çağdaşlığın birincil koşullarından ve dinimizin de ilkelerindendir. Beklediğim bir tek zarafet var, ismimin anılması. 90'lı yıllardan itibaren Alp Hoca Japonya'da, ABD'de, Çin'de bu projelerin enzerlerini gezdi, gördü, inceledi, İstanbul'a uyarladı, yazdı, çizdi, gündeme getirdi, hükümetleri harekete geçirdi' denmesi beni mutlu ederdi” diye konuştu.

ÇEMBERLER SİSTEMİ GELİŞTİRDİM

İstanbul ulaşımının her geçen gün daha vahim bir tablo çizmesinin nedenlerinden birinin ana ulaşım akslarının doğu-batı yönünde doğrusal olmasından kaynaklandığını belirten Alp, “Marmaray ve Avrasya Tüneli projeleri benim ürettiğim kapsamlı bir projenin parçalarıydı. İstanbul için ‘çemberler sistemi' adını verdiğimiz bir sistem oluşturdum. İstanbul'da ulaşım dairesel hareketler yapamadığı için E-5, Tem ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi ana sirkülasyon hatları doğu-batı yönünde ilerliyor. Bu zamana kadar pek çok çağdaş şehir inceledim. Bir çoğunda ulaşım dairesel hareketlerle şehri çevreliyor. Japonya da, ABD de, Çin de bu projelerin benzerlerini inceledim” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 13:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Celil Pıstıl
Celil Pıstıl - 11 ay Önce

Hakkıne helâl et hocam.

Y.Yigit
Y.Yigit - 11 ay Önce

Adamsın ama dr.devlet bahçeli kimleri harcamadiki rabbime havalar et....

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151