MHP'li Büyükşehir Belediye Başkanının şirkete çökme operasyonuna soruşturma!

İş insanı Hacı Nuh Kaya’nın MHP'li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Yıldırım hakkında “rüşvet, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma” iddialarının yer aldığı ifadesine Yeniçağ ulaştı.

MHP'li Büyükşehir Belediye Başkanının şirkete çökme operasyonuna soruşturma!

Yeniçağ'dan Fatih Ergin'in haberine göre; Kaya’nın CİMER’e yaptığı şikâyet üzerine başlatılan inceleme nedeniyle Manisa Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği ifadesinde Bengütürk TV’nin sahibi Ahmet Turgut ile ilgili iddialar da yer alıyor.

İş insanı Hacı Nuh Kaya, ortağı olduğu Manisa Geri Dönüşüm Enerji. A.Ş’nin işlettiği Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm Rehabilitasyon Bertaraf Tesisleri ile Düzenli Depolama Sahası’nın bakımı ve işletilmesinin baskıyla ellerinden alındığını öne sürerek şikâyetçi oldu.

Kaya’nın CİMER’e şikâyette bulunmasının ardından İçişleri Bakanlığı'nın izniyle Manisa Valiliği tarafından ön inceleme başlatıldı. Savcılık da konu ile ilgili Kaya’nın ifadesine başvurdu.

Kaya Manisa savcılığına verdiği ifadesinde MHP'li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Yıldırım’ın rüşvet istediğini iddia etti.

Kaya’nın ifadesinde MHP’ye yakınlığı ile bilinen Bengütürk TV’nin sahibi Ahmet Turgut’a yönelik suçlamalar da bulunuyor.

Kaya’nın iddiasına göre, belediye önce tesisteki payını artırmak istedi. Ardından baskı ile sözleşme kısa süre önce kurulan bir şirkete devrildi ve Kaya’nın şirketi alt taşerona dönüştürüldü.

Daha sonra ise, hizmet sözleşmesi feshedilirken, şirket ortakları tüm mal varlıklarını kaybetti ve bir de milyonlarca liralık borç altına girdi.

“RÜŞVETİN REDDETİLMESİNİN ARDINDAN HUKUKSUZLUKLAR BAŞLADI”

Ortağı Cihan Yürekli ile birlikte Manisa’nın Şehzadeler ve Turgutlu ilçelerinde düzensiz depolama sahasında çöp gazdan elektrik enerjisi üretimi yaptıklarını belirten Kaya, Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne sözleşme gereği ciro üzerinden resmi olarak yüzde 12,5 pay ödemesi yaptıklarını ifade ederken, bir süre sonra belediye ile aralarında anlamsız gerginliklerin başladığını aktardı.

Kaya ifadesinde şunları söyledi; “Şirketimize; belediyenin sürekli tutanak tutması, cezalar yazması ayrıca şartnamede belirtilmiş ama henüz zamanı gelmemiş ve süresine daha çok olan işlerden sorumlu tutması, baskı yapması anlamsız bir şekilde hızla artıyordu.

Yine bu süreçte daha önceden Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı olan sonrasında Genel Sekreter Yardımcısı olan Ertuğrul Yıldırım sürekli tesise geliyordu. Ertuğrul Yıldırım atık alımını durdurmakla tehdit edip, zaman zaman yazı yazarak, zaman zaman da sözlü olarak atık alımlarını durdurmaya ve cezalar yazdırmaya başladı. Şirketin gelirlerini belediyeye doğrudan kazanç sağlamasına rağmen ilginç bir şekilde düşürmeye çalışıyordu."

Ortağı Cihan Yürekli’ye bu durumların sebebini ve Yıldırım’ın neden sürekli geldiğini sorduğunu belirten Kaya, ortağının anlattıklarından sonra Ertuğrul Yıldırım’ın neden geldiğini anladığını söyledi.

Kaya, Cihan Yürekli’nin kendisine şöyle dediğini aktardı; ‘’Bizim şirket olarak şartname gereği verdiğimiz yüzde 12,5’lik ciro payının dışında, yüzde 17’lik bir payı da belediye başkanı istiyor. Sen ortak olmadan önce bana da sürekli bu konuda baskı yapıyorlardı. Ben vermek istemiyorum. Vermediğimiz için de zorluk çıkarıyorlar."

Kaya, istenilen yüzde 17’lik payı reddetmemelerinin ardından, Cengiz Ergün’ün Yıldırım aracılığıyla firmalarına yönelik son derece hukuksuzca davranmaya, cezalar yazmaya ve atık alımını durdurmaya zabıta araçlarını ilçe tesisleri dâhil, tesis girişlerine yerleştirip giriş çıkışları engellemeye başladığını iddia etti.

“YÜZDE 17’LİK PAY İÇİN DEVREYE AHMET TURGUT GİRDİ”

Yüzde 17’lik pay için Bengütürk TV’nin sahibi Ahmet Turgut ile HY Danışmanlık firması sahibi Hüseyin Yolaç’ın da devreye sokulduğunu ifade eden Kaya, bu isimlerin HY danışmanlık şirketi adı altında belediye başkanına ait olduğunu söyledikleri yüzde 17’lik payı ödemelerini istediklerini öne sürdü.

“BU İŞLER SİYASİ, SİZİ KİMSE DUYMAZ”

Ahmet Turgut’un kendisine bir toplantıda “Bu işler siyasi. Sizi kimse duymaz, aptallık etmeyin” dediğini ileri süren Kaya, bir hafta içinde Kent Geri Dönüşüm Enerji Üretim A.Ş.’nin kurulduğunu söyleyerek, “Bir lira almadan 22 milyon dolarlık sözleşmeyi baskıyla, zorla, tehditle, zorbalıkla devretmek zorunda kaldık. Daha sonra alt taşeron fesih yazısı belediyeden onaylatıldı ve şirketin sözleşmesi tamamen feshedildi." dedi.

SÜLEYMAN SOYLU'YA AKTARILDI

Kaya, şirket sahipleriyle birlikte 70-80 milyon TL borçla ortada kaldıklarını söylüyor: “Bir çivi çakmadan, aylık 3 milyon TL’nin üzerinde kazanç sağlıyorlar. Evimize borçlardan dolayı haciz yağıyor. Ticari ve şahsi itibarımız bitti. Sahalarda şu an elektrik üretilmiyor. Kamu zararı milyon liralara ulaştı. Bize yaptıkları hiçbir şey, tabii ki Kent Enerji için yapılmıyor. Ömür boyu çalışsak ödeyemeyeceğimiz çeklerden ceza yiyeceğiz.”

Hacı Nuh Kaya, aynı zamanda bu yaşananları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’a da yüz yüze anlattığını aktardı.

Kaya’nın ifadesinde “Bir gün Ertuğrul Yıldırım, ortağım Cihan Yürekli ile beraberken şirket ofisimizde yüksek sesle; ‘Beni iyi dinleyin. Burayı bırakıp gidin Direnmeyin artık yeter. Sizi alt taşeronluğa mecbur bıraktık. Çünkü sözleşmeyi feshedersek sıkıntı yaşayacaktık. Ana sözleşme artık Kent enerji de, istediğimiz gibi oldu. Kent enerji çok güçlü. Burası MHP’nin tek büyükşehir belediyesi. Biz burada istediğimizi yaparız. Ben de bu belediyenin üst düzey bürokratıyım. Reis(cumhurbaşkanımız) arkamızda. MHP ve AKP ittifak halindeler hala anlayamadınız mı?’ dedi” iddiasında da bulundu.

"35-40 MİLYONLUK SÖZLEŞME NASIL 1,3 MİLYONA DEVREDİLİR?"

Kaya YENİÇAĞ’a yaptığı açıklamalarda ise şunları söyledi;

“Manisa Geri Dönüşüm Enerji Üretim A.Ş firmasının Soma, Akhisar, Şehzadeler sahasında yaklaşık 10 aydır enerji üretimi yapılmakta mıdır? 10 aylık üretim yaklaşık 2 milyon dolara tekabül etmektedir. Kent enerji şu an bu sahalarda 10 aydır üretim yapabiliyor mu ? Yapamıyor. Bu kamu zararı değil de nedir?

Yıllık 35-40 milyon değerindeki 29 yıllık bir sözleşme sizce 1,3 milyona devredilmesi akla ve mantığa uygun mudur?

Şu an 29 yıllık sözleşme gereği gelir getirici yatırımlar Manisa Enerji A.Ş. tarafından yapılmıştır. Yapılan yatırımların milyonlarca borcu Manisa Geri Dönüşüm Enerji Üretim A.Ş üzerine kalmışken gelir getirici yatırımların üzerinden 10 aydır kim para kazanmaktadır? Zorla devrettirilen sözleşme kent enerji firmasına geçtikten sonra gelir getirici bir yatırım hali hazırda var mıdır?

Ayrıca, 10 ay içinde Kent Enerjiyi kuran Cemal Karakurt neden hissesini Mart 2021’de bir kuruş para almadan Tarık Kaya isimli kredibilitesi dahi olmayan şahsa devretmiştir. Bu ayak oyunları ortaya çıkmayacak mı?

Kaya soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için Cengiz Ergün başta olmak üzere, belediye başkan vekili, Ertuğrul Yıldırım ve ilgili daire başkanlıklarının görevden alınması gerektiğini ifade ederek, “Beni ikna edemediler başıma bunlar geldi. Sayıştay’ın raporlarında da ihalelerde yapılan usulsüzlüklere yer verilmişti.” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
dayı
dayı - 13 ay Önce

Vah ki vah. Türk Milliyetçiliği hareketinin getirildiği nokta ne kadar hazin, ne kadar acı. Getirenleri Allah'a havale ediyor ve lanetliyorum.

Ali Aydınlı
Ali Aydınlı - 13 ay Önce

Kör ,ile yatan şaşı kalkar Eee söyle arkadaşını söyleyim seni. Milliyetcilikleri kalmadı bunların Ülkücü ve milliyetciler bu nlardan ayrıldı ter temiz onurlu mücadele peşindeler...